VIDEO Uruguaj a Čile s najtesnejšími víťazstvami

Alvaro Pereira sa raduje z víťazného góluAlvaro Pereira sa raduje z víťazného gólu Zdroj: SITA

MENDOZA/LA PLATA - Futbalisti Čile vyhrali na majstrovstvách Južnej Ameriky skupinu C potom, čo vo svojom záverečnom zápase zdolali Peru 1:0. Rovnakým pomerom v utorok zvíťazil Uruguaj nad mladým výberom Mexika a vo štvrťfinále sa stretne so svojim veľkým rivalom a hostiteľom šampionátu Argentínou.

O tesnej výhre semifinalistu majstrovstiev sveta v JAR, ktorý v predchádzajúcich dvoch zápasoch remizoval, rozhodol už v 14. minúte Álvaro Pereira. Obranca FC Porto dorazil do siete loptu po voľnom kope Diega Forlána. Uruguaj mal v zápase prevahu, ale Forlán v ďalšej šancu trafil žrď a pokus Luisa Suáreza vyrazil nad brvno brankár Luis Michel. Štvrťfinále Uruguaj - Argentína bude súbojom najúspešnejších tímov v histórii Copa America - oba celky v minulosti vyhrali turnaj štrnásťkrát.

"Dopredu nie je nič stratené. Bude to veľmi ťažké, ale do súboja pôjdeme s cieľom vyhrať. Chceme ,zabudnúť' na úspech zo svetového šampionátu, nedá sa z neho žiť donekonečna, túžime po ďalšom na Copa América," skonštatoval uruguajský tréner Oscar Tabárez.

Čile si pripísalo druhú výhru na šampionáte vďaka vlastnej bránke peruánskeho stredopoliara Andrého Carrillo, ktorý nechtiac ukončil čakanie na gól v druhej minúte nastavenia po rohovom kope, keď sa lopta odrazila od jeho nohy do siete. Oba tímy dohrávali zápas iba s deviatimi hráčmi v poli. V 60. minúte boli po hromadnej strkanici, do ktorej sa zapojili všetci futbalisti na ihrisku, vylúčení Peruánec Carmona a Čiľan Jean Beausejour.

"Gratulujem Čile, koučovi Borghimu, aj hráčom. Pri všetkej úcte k ostatným mužstvám, Čile hralo v troch zápasoch najlepší futbal na turnaji," vystrúhal kompliment víťazovi zápasu tréner Peru Sergio Markarian.

Čile - Peru 1:0 (0:0)
Gól: 90. +2 vlastné Carrillo. ČK: 60. Beausejour - 60. Carmona.

Uruguaj - Mexiko 1:0 (1:0)
Gól: 14. Pereira.