Kaliská ukončila SP výhrou, celkovou víťazkou Dukátová

Elena Kaliská
Elena Kaliská

PRAHA - Finálovými pretekmi kajakárok a deblistov vyvrcholil v pražskej Troji celý štvorkolový seriál Svetového pohára slalomárov na divokej vode a Slováci opäť zažiarili. Naplno zabrala medzi kajakárkami víťazná Elena Kaliská. Dvojnásobná olympijská víťazka s čistou jazdou opäť potvrdila, že patrí neustále medzi absolútnu svetovú špičku. Najbližšie sa k nej časom prepracovala druhá Jana Dukátová, ktorá zažila inú radosť, z celkového prvenstva v seriáli SP.

 

Už pred samotným finále bolo jasné, že z celkového prvenstva v SP sa potešia slovenskí reprezentanti. Jana Dukátová si postupom do finále definitívne zabezpečila tretíkrát v kariére trofejný 'glóbus' a ešte skôr, už postupom do semifinále aj bratia Pavol a Peter Hochschornerovci. Trojnásobní olympijskí víťazi síce zažili v semifinále smolu, vynechali bránku a do finále nepostúpili, no v tejto sezóne nazbierali v pretekoch SP najviac bodov a oprávnene si pripísali vo svojej historickej bilancii 10-te pohárové prvenstvo.

 

Jana Dukátová vo finále zrýchlila a dosiahla by aj pozoruhodný čas, keby sa nedotkla 10. bránky a nepripísala si dve trestné sekundy. Jej meno dlho svietilo v priebežnom poradí na čele, až kým sa pred ňu s čistou jazdou nedostala jej najväčšia domáca konkurentka Elena Kaliská. Pre konečné poradie SP bola dôležitá jazda Rakúšanky Kühnleovej, ktoré stroskotala až na troch bránkach a vytvorila priestor pre Danu Mannovú vo vzájomnom súboji o konečnú 2. priečku v SP.

 

Dana Mannová-Beňušová na výborné semifinále nenadviazala hlavne preto, že na 16. bránke ju dve trestné sekundy odsunuli na 6. miesto. Nemka Bärová s dotykom na 16. bránke sa pripravila o víťazstvo, čo znamenalo, že Elena Kaliská po dlhom čase v SP triumfovala, 14-krát v kariére, predtým sa z víťazstva radovala pred dvoma rokmi v Čunove.

 

"Keď som dopádlovala, už som len sledovala tri súperky, ktoré štartovali za mnou," povedala v cieli Kaliská. "Jazda bola dobrá, nikto ma nepredstihol a po dlhšom čase som sa mohla radovať z pohárového víťazstva. Momentálne sa mi darí, aj keď som sa do sezóny pomalšie rozbiehala. Pred majstrovstvami sveta v Čunove sa ešte sústredím na to, čo na mňa nepochybne čaká - veľký psychický tlak na domácej vode."

 

Elena Kaliská venovala maximálnu dôležitosť každému jednému úseku. "Nebola to jednoduchá trať, v jej polovici to bolo dosť zalamovacie. Po 16. bránku sa preteky rozhodovali a pre mňa bolo podstatné, aby som ani raz neťukla. Každý jeden dotyk vás posunul o pár priečok dozadu."

 

Na svetový šampionát v Čunove sa Elena Kaliská dobre naštartovala. "No aj iní, pre mňa je však toto víťazstvo veľmi cenné. Kto bude v Čunove psychicky pevnejší, bude vo veľkej výhode. Všetky si uvedomujeme, čo na nás čaká a čo všetko môže psychický tlak spôsobiť, stačí sa len pozrieť na toto finále, v ktorom chýbali všetky české kajakárky."

 

Elene Kaliskej nie je ľúto, že dvoje pretekov SP zo štyroch vynechala, keď neštartovala v Tacene a L'Argentiere. "Priznám sa, že neľutujem, pretože príprava bola spočiatku dosť rozbitá a pre mňa boli dôležité hlavne tréningy. Asi padli na úrodnú pôdu, keďže forma stúpa."

 

V semifinále kajakárok obstálo kompletné slovenské trio, s 2. Mannovou (104,17), 4. Elenou Kaliskou ((105,07) a 9. Janou Dukátovou (107,54/2). Prekvapením bolo, že do finále nepostúpila ani jedna česká loď, s najlepšou až na 15. mieste dvojnásopbnou olympijskou víťazkou Štěpánkou Hilgertovou, ktorú šesť trestných sekúnd pripravilo o finále.

 

Medzi deblistami sa slovenským zástupcom v semifinále darilo menej, so 6. miestom Škantárovcov (104,70/2), s nepostupujúcimi 13. Kučerom - Bátikom (108,26) a 20. Hochschornerovcami (168,02/52), ktorí vynechali 16. bránku. Vo finále si Škantárovci spomalili nádejný čas na 6. a 13. bránke a obsadili šieste miesto.

 

 

 

K1 ženy: 1. Elena Kaliská 105,59 (0), 2. Jana Dukátová (obe SR) 106,04 (2), 3. Marta Charitonovová (Rus.) 106,71 (0), 4. Claudia Bärová 106,80 (2), 5. Melanie Pfeiferová (obe Nem.) 107,15 (0), 6. Dana Mannová (SR) 107,26 (2)

 

C2: 1. Sašo Taljat, Luka Božič (Slovin.) 100,86 (0 trestných sekúnd), 2. Tomáš Koplík, Jakub Vrzáň (ČR) 102,99 (0), 3. David Florence, Richard Hounslow (V. Brit.) 103,34 (0), 4. Gauthier Klauss, Matthieu Peche (Fr.) 103,46 (2), 5. Michail Kuznecov, Dmitrij Larionov (Rus.) 105,90 (2), 6. Ladislav Škantár, Peter Škantár 107,32 (4), ... nepostúpili do finále 13. Tomáš Kučera, Ján Bátik 108,26 (0), 20. Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner (všetci SR) 168,02 (52)


Zdroj:
TASR, SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA