Českým Športovcom roka Kvitová, úspech aj v kolektívoch

Petra KvitováPetra Kvitová Zdroj: internet

PRAHA - Úradujúcu wimbledonskú víťazku Petru Kvitovú vyhlásili v pražskom hoteli Hilton za Športovca roka 2011 v Českej republike. Druhá hráčka svetového rebríčka WTA okrem triumfu na londýnskej tráve zvíťazila aj na Turnaji majsteriek v Istanbule, bola členkou víťazného družstva Česka v Pohári federácie a stala sa majsterkou sveta podľa Medzinárodnej tenisovej federácie v roku 2011.

V ankete Klubu športových novinárov dostala víťazná Kvitová 2424 bodov, druhý skončil majster sveta i Európy v horskej cyklistike Jaroslav Kulhavý (1688 b), tretia bola obhajkyňa prvenstva rýchlokorčuliarka Martina Sáblíková (1420 b). V ankete triumfovala s rekordným náskokom 736 bodov. Posledným mužom, ktorý získal prestížne ocenenie, bol v roku 2005 hokejista Jaromír Jágr. Trikrát si sadla na trón Martina Sáblíková, raz Kateřina Neumannová, Barbora Špotáková a tento rok Kvitová.

 

"Chcela by som poďakovať trénerom, ktorí so mnou všetko absolvujú, rodine, priateľovi. Som rada, že v takej konkurencii českých športovcov to môžem byť práve ja, kto drží korunu pre Športovca roku," skonštatovala Kvitová.

 

Medzi kolektívmi zvíťazil ženský tenisový tím, ktorý v zložení Petra Kvitová, Lucie Šafářová, Lucie Hradecká a Květa Peschkeová triumfoval v Pohári federácie. Na druhej pozícii skončili futbalisti Viktorie Plzeň, bronzová priečka patrila reprezentačnému tímu hokejistov Česka.

 

"Bola to skvelá partia, ktorá ťahala všetky tri zápasy spolu, preto som vyhrali," povedala Kvitová.

 

Do siene slávy sa v roku 2011 dostal legendárny tenista Jan Kodeš, ktorý dostal Cenu Emila Zátopka.

 

Najlepší českí športovci roka boli dekorovaní v deň štátneho smútku, a tak sa pôvodne zábavný program zmenil v poctu športovcov zosnulému československému exprezidentovi Václavovi Havlovi. Slávnostný večer odštartovala minúta ticha. Neskôr v mene všetkých športovcov poďakovala za Havlov celoživotný prínos jeho bývalá spolupracovníčka a sedemnásobná olympijská víťazka Věra Čáslavská.

 

Jednotlivci:

1. Petra Kvitová (tenis) 2424 bodov

2. Jaroslav Kulhavý (horská cyklistika) 1688

3. Martina Sáblíková (rychlokorčuľovanie) 1420

4. Miroslava Knapková (veslovanie) 1388

5. Jaromír Jágr (ľadový hokej) 1326

6. Zdeněk Štybar (cyklokros) 1269

7. Tomáš Berdych (tenis) 1191

8. Barbora Špotáková (atletika) 1017

9. Ondřej Synek (veslovanie) 1003

10. Petr Čech (futbal) 848

 

Kolektívy: 1. Tenistky Česka 651 bodov, 2. Futbalisti FC Viktoria Plzeň 475, 3. Hokejisti ČR 360

  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Internet
  • Zdroj: SITA, TASR, ČTK

Súvisiace články