Slováci sa dočkali aspoň bodu, remíza so Srbskom

Michal KopčoMichal Kopčo Zdroj: SITA

BELEHRAD - Až pri tretej účasti na majstrovstvách Európy sa slovenskí hádzanári dočkali historického bodového zisku. V záverečnom vystúpení v A-skupine ME v Belehrade remizovali s domácim Srbskom 21:21 a na rozdiel od kontinentálnych šampionátov 2006 vo Švajčiarsku a 2008 v Nórsku neskončili s nulou.

Od úvodných minút bolo jasné, že súboj Slovákov s domácimi asi nedosiahne predchádzajúci dramatický duel Dánov s Poliakmi, ale že sa bude hrať podpriemerná hádzaná tiež sotva niekto čakal a to aj preto, že Heisterov tím mal za úlohu aspoň morálne odčiniť hanbu s Poliakmi. Slováci najskôr prekvapili úvodnou zostavou, v ktorej boli až dve stredné spojky (Kukučka, Ďuriš) a pri univerzalite Martina Straňovského a Mikéciho možno povedať, že až päť spojok. Ani v tomto prevedení sa ale nedostali do rytmu, Vala neustále rozčuľoval provokujúci Manojlovič a všetkých Slovákov v sporných momentoch verdikty rozhodcov, ktoré až príliš pripomínali výborné rusko-srbské vzťahy. Ďuriš na strednej spojke sa stal dvakrát obeťou čudesného prerážania, ale aj vyrobil dve sedmičky. Jednu zahodil Martin Straňovský a Mikéci nepremenil brejk. Srbi od 3:3 ovládli hru a jediný zo Slovákov si udržal koncentráciu Štochl, nebyť ktorého prehrával by jeho tím už v prvom polčase dvojciferným rozdielom. V katastrofálnom prvom polčase dali Slováci len šesť gólov, z toho iba štyri z hry.

Do druhej časti vstúpili lepšie a úvodnú päťminútovku vyhrali 3:1. Srbský gólman Marjanovac pritom na sedmičke po Straňovskom a Kukučkovi znemožnil aj Antla. Iskra z kabíny ale nezhasla a na slovenskú hru a najmä nasadenie sa konečne dalo pozerať, Štochl naďalej exceloval, podarilo sa niekoľko kontier a peknou naskakovačkou po prihrávke Urbana sa predviedol Kukučka. Slováci, profitujúci aj zo srbského šetrenia opôr, sa dotiahli na rozdiel jediného góli (16:17) a nakoniec vo veľkej dráme vydolovali vytúžený bod.

Srbsko - Slovensko 21:21 (13:6)

Zostava a góly SR: Štochl, Kovačin, Putera - Rábek, Kukučka 4/2, Dudáš, Hruščák, Valo 3, Kopčo 2, Petro, Mikéci 1, Ďuriš 4, T. Urban 3/1, M. Straňovský, Antl 3. Najviac gólov Srbska: Prodanovič 5. Rozhodcovia: Zotin, Volodkov (obaja Rus.), vylúčenia: 5:3, 7m hody: 4/3 - 6/3, 7500 divákov.

1. Srbsko    3   2  1  0  67:61  5
2. Poľsko    3   2  0  1  86:72  4
3. Dánsko    3   1  0  2  78:76  2
4. SLOVENSKO 3   0  1  2  70:92  1

Veselin Vukovič (tréner Srbska): "Len prvých 30 minút sme hrali to, čo sme si predsavzali. Druhý polčas bol z našej strany horší, za čo nás súper potrestal. Stratili sme bod, taký je však šport.“

Zoltán Heister (tréner SR): "Chalani chceli dokázať, že druhý polčas s Poľskom bol nepochopiteľný výbuch. Aj napriek tomu, že duel so Srbskom sa na začiatku zle vyvíjal, mysľou ostali v zápase, stále bojovali a po zmene strán zapli, vďaka čomu sa dostavil tento výsledok. V prvom sme súperovi pomohli hlúpymi chybami, preto sme si v šatni povedali, že sa toho musíme vyvarovať. Chalani si zobrali tieto slová k srdcu, zamakali v obrane či v útoku a vydali zo seba maximum. Myslím si, že remíza je zaslúžená. Škoda troch nepremenených sedmičiek, výsledok mohol byť aj iný.“

• Zdroj: TASR, SITA