Expert Hianik oznámkoval hádzanárov: Iba traja jednotkári

Slováci na MESlováci na ME Zdroj: internet

BELEHRAD - Za výkony na majstrovstvách Európy v belehradskej A-skupine si najvyššie známky zaslúžia iba traja hráči - Richard Štochl, Daniel Valo a Tomáš Urban. Tak to aspoň po záverečnom vystúpení Slovákov proti Srbsku (21:21) videl expert Ján Hianik. Šéf trénersko-metodickej komisie Slovenského zväzu hádzanej oznámkoval štrnástich zverencov trénera Zoltána Heistera a klasifikoval aj kolektívnu výkonnosť.

"Nakoniec sa ukázalo, že sme mali veľmi ťažkú skupinu, Poliaci tým, že zdolali aj Dánov potvrdili, že niečo vedia a niekde sú. Zrejme sme si zase postavili cieľ privysoko. Malo nám stačiť sem prísť a uhrať dobrý šampionát a nemať prílišné ambície na postup. Pomerne veľa hráčov nám vypadlo. Stále ma straší ten druhý polčas s Poliakmi, takže medzi trojkou a štvorkou," hodnotil Hianik, podľa ktorého si za individuálne jednotku vyslúžili iba dlhoročná brankárska jednotka Štochl a dvaja ľaváci - veteránska pravá spojka Valo a mladý pravý krídelník Tomáš Urban. Síce zo Slovákov nikto "neprepadol", až štvorici sa ušla iba "dostatočná".

Prideliť známku aj realizačnému tímu metodik odmietol. "Trénerov nebudem známkovať. Treba na to hlbšiu analýzu. zarážala ma pasivita jedného aj druhého trénera na lavičke. Prekvapilo ma, že Heister vsadil v poslednom zápase na tri spojky, ktoré odohrali prakticky celý zápas. Spolupráca trénerov sa mi hodnotí veľmi ťažko, neviem, či tam vôbec nejaká je. Opäť zopakujem - Zoltán Heister je vynikajúci manažér a aj trénersky už má dačo za sebou, ale s výnimkou lekára Patrika Javorčíka má doslova zle zvolený realizačný tím. Na takýto turnaj bol určite nedostačujúci. Viem, sú to tvrdé slová," zdôraznil Hianik, ktorý videl všetky slovenské predstavenia v hale Pionir ako spolukomentátor televíznych prenosov a navyše sa v srbskej metropole zúčastňoval aj na odbornom seminári Európskej hádzanárskej federácie.

Hodnotenie hráčov podľa Hianika :

brankári:
Richard Štochl - 1 - bol oporou vo všetkých zápasoch s výnimkou toho druhého s Poliakmi, keď sa po prestávke už nedostal na ihrisko.
Miloš Putera - bez hodnotenia - nasadený na druhý polčas nešťastného zápasu s Poliakmi, kde sa na neho valil jeden protiútok za druhým a vlastne ani nemohol prejaviť svoje schopnosti.
Ladislav Kovačin - bez hodnotenia - do hry nezasiahol

pivoti:
Peter Dudáš - 2 - plnil si svoje obranné povinnosti, v útoku sa prakticky neobjavil. Bol pomerne málo nasadzovaný.
Andrej Petro - 4 - nebol to pre neho najšťastnejší šampionát a asi bude dosť sklamaný.
Michal Kopčo - 3 - útočne výborný, v obrane slabší.

krídla:
Martin Straňovský - 3 - oznámkovať ho je asi najkomplikovanejšie. Tento hráč má na viac a neviem, čím to bolo, či jeho nesústredenosťou, alebo čím, ale určite nie lepšie ako trojka.
Radoslav Antl - 2 - dobre naštartoval tím a bol strojcom obratu v poslednom zápase.
Marek Mikéci - 4 - tiež má menej skúseností a je málo dynamický. V obrane mal však nevďačnú úlohu.
Tomáš Urban - 1 - mal dostať viacej možností a s pokojným svedomím mu jednotku môžem dať.

spojky:
Oliver Rábek - 4 - doplatil na nedostatok skúseností zo šampionátov. Viazla najmä spolupráca s Kukučkom a strelecky sa vôbec nepresadil. Pre nás je to sklamanie, lebo je to jediný strelec z ľavej spojky a nezahral to, čo mal.
Ladislav Tarhai - 3 - málo skúseností. Dopĺňal sa s Rábekom, no na ihrisku bol veľmi krátko aj pre zranenie.
Peter Kukučka - 3 - hlavne druhý polčas posledného zápasu zahral to, na čo má a bol aj agresívny. Dvakrát bol vyhlásený ako najlepší slovenský hráč zápasu, no pre mňa určite nebol najlepší.
Ľubomír Ďuriš - 2 - hlavne preto, že mal tiež neľahkú úlohu a bol to pritom pre neho prvý šampionát.
Daniel Valo - 1 - útočne ho hodnotím ako nášho najlepšieho hráča a bez váhania by som mu dal najlepšiu známku.
Patrik Hruščák - 4 - mladý hráč, ktorý odohral vlastne iba jeden polčas a dostal sa iba k jednej strele do bloku.