Zápasník Lévai majstrom Európy v grécko-rímskom štýle

István Lévai v súboji s Maximom Kažarským
István Lévai v súboji s Maximom Kažarským

BELEHRAD - Slovenský reprezentant v zápasení István Lévai sa stal v srbskom Belehrade majstrom Európy v grécko-rímskom štýle do 60 kg. Stal sa tak prvým Slovákom s titulom kontinentálneho šampióna v grécko-rímskom štýle v ére samostatnosti od roku 1993.

Na ME v zápasení získalo Slovensko doteraz jednu zlatú medailu zásluhou voľnoštýliara Davida Musuľbesa v roku 2008. Lévai dosiahol v Belehrade životný úspech. Na ceste za ním mal v prvom kole bojov voľný žreb, v druhom si poradil s chorvátskym borcom Tonimirom Sokolom, v nasledujúcom zápase zdolal Bielorusa Maxima Kažarského. Lévai nastúpil vo finále proti Bulharovi Ivovi Serafimovovi Angelovovi, ktorého zdolal vo dvoch periódach 2:0 a 1:0.

"István je prvý slovenský zápasník, ktorý získal kontinentálny titul v grécko-rímskom štýle, takže tie pocity sú fantastické," poveda tréner slovenských zápasníkov vo voľnom štýle Karol Lengyel a pokračoval: "Sme veľmi spokojní, najmä so štýlom, akým sa István prebojoval k titulu. Vo všetkých zápasoch bol absolútne suverénny a vyhral ich už v dvoch periódach. Škoda, že tento turnaj nie je kvalifikačným na olympijské hry do Londýna. Oslavovať sme ešte nestihli, keďže majstrovstvá Európy sa ešte neskončili. Predpokladám, že to oslávime až po príchode na Slovensko."

V sobotu sa v srbskej metropole predstavil aj Filip Köszeghy, no ten prehral hneď vo svojom úvodnom dueli v kategórii do 96 kg s Ukrajincom Sergijom Rutenkom. V Belehrade sa nesúťaží o miestenky na tohtoročné olympijské hry do Londýna. Tam sa môžu zápasníci kvalifikovať cez tri turnaje, ktoré sa postupne uskutočnia v bulharskej Sofii (20. - 22. apríla), v čínskom meste Tchaj-jüan (27. - 29. apríla) a vo fínskych Helsinkách (4. - 6. mája). Ak sa niekto kvalifikuje už na prvom turnaji, nemôže sa zúčastniť na tom ďalšom, pričom platí, že jednu krajinu môže v každej hmotnostnej kategórii reprezentovať len jediný zápasník. 


Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA