Cez objektív: Olympijský oheň prejde celé Slovensko

Danka Barteková a Samuel Piasecký
Danka Barteková a Samuel Piasecký

BRATISLAVA - Slovenský olympijský oheň, s ktorým medzi 1. aprílom až 23. júnom pobeží štafeta Slovenského olympijského výboru cez celú krajinu, zapálili 30. marca v Bratislave na námestí pri Eurovei. Na zapálenie ohňa nevyužili podobnú procedúru ako na tradičnom ceremoniáli v antickej Olympii.

Pred ruinami Hérinho chrámu sa oheň rodí za pomoci slnečných lúčov a šošovkovitého skla, na Slovensku využili zapálenie iskrou z generátora. Slovenský olympijský oheň bude až do nedele horieť na námestí Eurovea.

Slovenská štafeta s ohňom a mottom "Sme jeden tím" odštartuje 1. apríla spolu s účastníkmi bratislavského maratónu. Prvým bežcom bude primátor Bratislavy Milan Ftáčnik, ktorý pochodeň po 200 m odovzdá britskej veľvyslankyni na Slovensku Susannah Montgomeryovej. Na bratislavskom úseku štafety pobežia viacerí slovenskí olympionici z minulosti aj súčasnosti - zjazdárka Janka Gantnerová, hádzanárka Janka Stašová, šermiarka Katarína Ráczová, tenistka Karin Cíleková-Habšudová, vodný slalomár Juraj Minčík, vzpierač a bobista Martin Tešovič, chodec Matej Tóth, bobista Milan Jagnešák i ďalší známi športovci - volejbalista Ľubor Halanda (dnes prezident SVF a viceprezident SOV pre letné športy), vodní slalomári Ladislav a Peter Škantárovci, atlétky Renáta Medgyesová a Mária Czaková. Poslednou bežkyňou štafety v Bratislave bude jediná slovenská olympijská medailistka v atletike - bronzová z diaľky z OH 1972 v Mníchove Eva Šuranová, ktorá pochodeň odovzdá primátorovi Šamorína Gabrielovi Bárdosovi.

Ohňové posolstvo následne prebrázdi prakticky celé Slovensko a 23. júna, keď sa celosvetovo oslavuje Olympijský deň, vyvrcholí štafeta návratom do Bratislavy.

Dianie z tohto zaujímavého podujatia si môžete priblížiť prostredníctvom bohatého fotočlánku.

Počasie nebolo najpríjemnejšie, starosti narobilo aj organizátorom

Náladu na úvod sa snažil "rozpumpovať" Majk Spirit...

...a evidentne sa mu to podarilo

V rámci kultúrneho programu vystúpila aj Janka Kozáková zo skupiny Mukatado s pieňou pre slovenských olympionikov "Všetko sa dá"

Sprevádzali ju tanečníčky v oficiálnom oblečení slovenských športovcov pre LOH 2012

Námestie v Bratislave sa postupne zapĺňalo

Medzi pozvanými bol aj primátor Bratislavy Milan Ftáčnik, ktorý sa výborne bavil

V zákulisí sa už medzitým pripravolo všetko pre zapálenie ohňa

Česť zapáliť pochodeň dostal prezident SOV František Chmelár

Na pódiu sa objavil Ján Machota - jediný žijúci slovenský olympionik z hier 1948 v Londýne

Matocha symbolicky odovzdal pochodeň súčasným olympionikom: Danke Bartekovej a Samuelovi Piaseckému

Barteková a Piasecký pomocou pochodne zapálili veľkú času so štafetovým posolstovm "Sme jeden tím"

Po slávnostnom momente nasledovali rozhovory pre médiá a pózovanie fotografom


Zdroj:
športky, ts, SITA
Foto:
foto.mows.sk

DISKUSIA