Víťazom v K1 Talian Molmenti, prvá medaila pre Česko

Daniele MolmentiDaniele Molmenti Zdroj: SITA

LONDÝN - Taliansky vodný slalomár Daniele Molmenti (28) sa stal olympijským víťazom v kategórii K1. Rodák z Pordenone sa presadil vo finále v areáli Lee Valley White Water Centre v Broxbourne vďaka čistej a navyše dostatočne rýchlej jazde. Molmenti je úradujúci majster Európy a v roku 2010 získal aj titul majstra sveta.

V súboji o zlato zdolal Čecha Vavřinca Hradilka, ktorý zaostal o 1,35 sekundy a vybojoval pre svoju krajinu prvú medailu z Hier XXX. olympiády. Bronz získal Nemec Hannes Aigner.

" Som taký vzrušený, že ani nemám hlas. Vo svojej kariére som vyhral všetko, čo sa dá, som prvý kajakár s takouto bilanciou a som na to veľmi hrdý. Dalo by sa povedať, urobil som všetko, čo som si kedysi vysníval,“ povedal v cieli nový olympijský víťaz.

"Ešte si ani neuvedomujem, čo som dosiahol. Finálová jazda sa mi vydarila. Pred štartom som si ani neuvedomil, že Česko nemá zatiaľ z Londýna žiadnu medailu, azda aj preto tlak na mňa nebol taký silný. Verím, že inšpirujem ďalších našich reprezentantov k útokom na medaily,“ tešil sa Vavřinec Hradilek.

"Som veľmi šťastný, olympijská medaila bola mojím snom. Bolo v tom veľa napätia, teraz to všetko spadne. Som spokojný,“ uzavrel mozaiku bronzový Hannes Aigner.

K1 bola jediná vodnoslalomárska kategória, v ktorej nemalo Slovensko zastúpenie. Kajakári spod Tatier nevyužili šancu na získanie miestenky ani na svetovom šampionáte v Čunove a ani na kontinentálnych majstrovstvách v nemeckom Augsburgu.

K1 mužov: 1. Daniele Molmenti (Tal.) 93,43 (0), 2. Vavřinec Hradilek (ČR) 94,78 (0), 3. Hannes Aigner (Nem.) 94,92, 4. Mateusz Polaczyk (Poľ.) 96,14 (0), 5. Samuel Hernanz (Šp.) 96,95 (0), 6. Peter Kauzer (Slovin.) 101,01 (6), 7. Etienne Daille (Fr.) 101,87 (2), 8. Helmut Oblinger (Rak.) 104,28 (2), 9. Kazuki Jazawa (Jap.) 104,44 (0), 10. Benjamin Boukpeti (Togo) 154,23 (54)

• Zdroj: TASR, SITA