Hliadky v C1 s tretím titulom, ženy získali zlato v K1

Víťazná hliadka K1 žien: Jana Dukátová, Elena Kaliská a Dana Mannová-BeňušováVíťazná hliadka K1 žien: Jana Dukátová, Elena Kaliská a Dana Mannová-Beňušová Zdroj: TASR

ČUNOVO - Slovenské kajakárky sa dočkali historicky prvej zlatej medaily v súťaži hliadok z majstrovstiev sveta vo vodnom slalome. Na domácej vode v Čunove trio Elena Kaliská, Jana Dukátová a Dana Mann-Beňušová vyhralo preteky 3xK1 žien a tešili sa z celkovo druhého cenného kovu v tejto kategórii po striebre zo Seu d´Urgell 2009.

Slovenky skvele zvládnutým záverom odsunuli na striebornú pozíciu Češky o 35 stotín sekundy. Triu Štěpánka Hilgertová, Irena Pavelková, Kateřina Kudějová sa nepodarilo obhájiť titul z vlaňajška. Bronz si vybojovali Nemky.

„Priznám sa, ja som ani nevedela, že Slovensko v tejto kategórii nemá ešte zlatú medailu a že som teda pri takejto historickej udalosti. Je to skvelé. Som veľmi šťastná a spokojná. Môžem s čistým svedomím odletieť do USA, kde žijem s manželom,“ smiala sa Dana Mann-Beňušová.

„Počuli sme hlásenie komentátora, že ďaleko zaostávame, preto nás v cieli veľmi prekvapil konečný rezultát. Konečne sme pretrhli tú našu smolu v tejto disciplíne a máme zlato. Určite, že to celkom nezahojí tú moju súkromnú boľačku z pokazeného štartu v individuálnych pretekoch, ale mám veľkú radosť,“ pridala svoj pohľad Elena Kaliská. Bronz si vybojovali Nemky.

Jana Dukátová získala v Čunove už druhú medailu po striebre z individuálneho kajaku a je najúspešnejšou ženou šampionátu.

ČTriumfom slovenského tímu Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš v 3xC1 mužov sa v Čunove skončili majstrovstvá sveta vo vodnom slalome. Slovenské trio dosiahlo vo finále suverénne najlepší čas a navyše išlo aj čisto. Slováci v hliadkach 3xC1 vybojovali už svoj piaty titul majstrov sveta v histórii a celkovo šiestu medailu (5 - 0 - 1). Trio Martikán, Slafkovský a Beňuš triumfovalo aj na predchádzajúcich dvoch šampionátoch v Seu d´Urgell 2009 a Tacene 2010. Strieborní Nemci zaostali za domácimi vodákmi o 4,98 sekundy, bronz si vybojovali Česi.

Slovensko sa stalo s bilanciou 3 zlaté, 2 strieborné a 3 bronzové medaily najúspešnejšou krajinou 34. majstrovstiev sveta v Čunove a potvrdilo pozíciu vodnoslalomárskej veľmoci číslo jeden.

Reprezentanti Francúzska v zostave Gauthier Klausss - Matthieu Peche, Pierre Labarelle - Nicolas Peschier, Fabien Lefévre - Denis Gargaud Chanut obhájili na svetovom šampionáte vo vodnom slalome v Čunove titul v súťaži hliadok 3xC2. Francúzske trio lodí sa na dunajskej vode síce nevyhlo zaváhaniu, ale bolo dostatočne rýchle a tešilo sa zo zlatých medailí.

Striebro napokon získali Slováci. Domáci v zostave Pavol Hochschorner - Peter Hochschorner, Ladislav Škantár - Peter Škantár a Tomáš Kučera - Ján Bátik sa tesne po prejazde cieľom tešili z prvenstva, ale po krátkej chvíli im na konto pribudli najskôr štyri trestné sekundy za dotyk číslo sedemnásť a po úprave výsledkov napokon iba s dvoma trestnými sekundami zaostali za Francúzmi o 67 stotín sekundy.

„Je to škoda, tí fantastickí diváci, ktorí nás prišli povzbudiť by si zaslúžili zlato,“ pousmial sa Peter Hochschorner a pokračoval: „Chýbalo naozaj málo a mohlo to byť prvé miesto. Podľa mňa si však až s odstupom času uvedomíme, že aj striebro je skvelý výsledok.“ Spokojný bol aj jeho brat Pavol. „Naša jazda bola plynulá, pokojná, všetci sme boli pokope až do konca. Sme šťastní, že máme my aj ako Slovensko ďalšiu medailu. Teraz bude dôležité, aby sme ich nazbierali čo najviac a dokázali si udržať pozíciu najlepšej krajiny na svete,“ uzavrel Pavol Hochschorner.

V porovnaní s vlaňajším Tacenom si slovenská deblová hliadka polepšila postavenie o dve priečky. Hochschornerovci získali už svoju dvanástu medailu z MS v kariére, v hliadkach majú bilanciu 1 - 2 - 2. Bronz si vybojovali Briti.

Reprezentanti Nemecka obhájili titul majstrov sveta vo vodnom slalome v súťaži hliadok 3xK1 mužov. Trio Sebastian Schubert, Hannes Aigner, Alexander Grimm dosiahlo vo finále najlepší čas a ich postavenie neohrozili ani štyri trestné sekundy. Strieborných Francúzov zdolali o 1,04 sekundy. Fabien Lefévre vo francúzskej zostave vybojoval v Čunove už svoju štvrtú medailu, keď v K1 bol bronzový, v C2 rovnako ako v 3xK1 strieborný a v 3xC2 sa stal majstrom sveta. Bronz získali Taliani.

Slováci Martin Halčin, Marcel Potočný, Ľubomír Janček zaváhali pri prejazde 9. a 20. bránky a so 110 trestnými sekundami im v konkurencii 22 tímov patrila konečná 19. priečka.

Víťazkami pretekov 3xC1 žien na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v Čunove sa stali podľa očakávania favorizované Austrálčanky v zostave Jessica Foxová, Rosalyn Lawrenceová, Leanne Guineová. O vyše 15 sekúnd pomalšie bola čínska hliadka Čchian-čchian Tcheng, Nan-čchin Cen, Jan-ru Sü, bronz si v konkurencii piatich družstiev vybojovali Nemky Mira Louenová, Michaela Grimmová a Lena Stöcklinová. Slovensko v súťaži nemalo zastúpenie. Preteky ženských kanoistických hliadok sa na MS uskutočnili po prvý raz v histórii.

Výsledky finále K1 žien: 1. Slovensko (Elena Kaliská, Jana Dukátová, Dana Mann-Beňušová) 131,90 (4), 2. Česko (Štěpánka Hilgertová, Irena Pavelková, Kateřina Kudějová) 132,25 (2), 3. Nemecko (Jasmin Schornbergová, Melanie Pfeiferová, Claudia Bärová) 134,77 (6), 4. Rakúsko 136,67 (6), 5. Francúzsko 137,47 (4), 6. Slovinsko 144,03 (6)

Výsledky finále 3xC1 mužov: 1. Slovensko (Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš) 109,97 (0), 2. Nemecko (Sideris Tasiadis, Nico Bettge, Jan Benzien) 114,95 (0), 3. Česko (Stanislav Ježek, Vítězslav Gebaš, Tomáš Indruch) 115,74 (0), 4. Francúzsko 122,15 (8), 5. Taliansko 122,49 (0), 6. Čína 125,70 (4)

Oficiálne výsledky finále hliadok 3xC2 mužov: 1. Francúzsko (Gauthier Klausss - Matthieu Peche, Pierre Labarelle - Nicolas Peschier, Fabien Lefévre - Denis Gargaud Chanut) 127,27 (4), 2. Slovensko (Pavol Hochschorner - Peter Hochschorner, Ladislav Škantár - Peter Škantár, Tomáš Kučera - Ján Bátik) 127,94 (2), 3. Veľká Británia (David Florence - Richard Hounslow, Timothy Baillie - Etienne Stott, Rhys Davies - Matthew Lister) 129,51 (0), 4. Slovinsko 132,78 (4), 5. Poľsko 136,35 (4), 6. Česko 138,66 (10)

Výsledky finále 3xK1 mužov: 1. Nemecko (Sebastian Schubert, Hannes Aigner, Alexander Grimm) 110,79 (4), 2. Francúzsko (Boris Neveu, Vivien Colober, Fabien Lefévre) 111,83 (2),
3. Taliansko (Giovanni de Gennaro, Daniele Molmenti, Omar Raiba) 112,44 (2), 4. Rakúsko 113,42 (0), 5. Česko 114,52 (4), 6. Veľká Británia 114,99 (4), ... 19. Slovensko (Martin Halčin, Marcel Potočný, Ľubomír Janček) 221,63 (110)

Neoficiálne výsledky finále 3xC1 žien: 1. Austrália (Jessica Foxová, Rosalyn Lawrenceová, Leanne Guineová) 179,44 (22 trestných sekúnd), 2. Čína (Čchian-čchian Tcheng, Nan-čchin Cen, Jan-ru Sü) 194,69 (6), 3. Nemecko (Mira Louenová, Michaela Grimmová, Lena Stöcklinová) 230,51 (62), 4. Kanada 369,13 (122), ... Francúzsko - nedokončilo