UEFA žiada pre Malťana Sammuta doživotie: O ničom neviem

Kevin SammutKevin Sammut Zdroj: internet

ZÜRICH - V prípade okolo maltského reprezentanta Kevina Sammuta (31) dištancovaného na 10 rokov za ovplyvnenie výsledku zápasu kvalifikácie ME 2008 s Nórskom nastala zaujímavá situácia. Proti výroku kontrolnej a disciplinárnej komisie UEFA sa odvolal nie len samotný hráč, ale aj "disciplinárny inšpektor" UEFA, ktorý žiada doživotný trest.

Termín odvolacieho konania ešte nie známy. Rozhodnutie z neho ešte nemusí byť definitívne, ďalšou a najvyššou inštanciou je Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne.

Nóri predmetné stretnutie v Oslo vyhrali 4:0, pričom posledné tri góly padli v priebehu záverečných 18 minút. Sammut sa dostal na ihrisko v druhom polčase. UEFA verí, že bol v kontakte s chorvátskym stávkovým gangom pôsobiacim a odsúdeným v Nemecku.

Jeden z jeho členov Marijo Čtvrtak pred súdom prezradil, že sa pred stretnutím stretol v hoteli v Osle s troma maltskými futbalistami a dohodol sa s nimi na ovplyvnení výsledku. UEFA podozrieva aj Sammutových spoluhráčov Kennetha Sciclunu a Stephena Wellmana, ktorí odohrali celý zápas, ale pre nedostatok dôkazov obvinenia stiahla.

Sammut označil trest za "nehoráznu nespravodlivosť". "Niekto by si mohol povedať, že som radšej mal prezradiť spoluvinníkov, aby som dostal menší trest, ale ja naozaj nič neviem. Nič som nespravil. Verte mi," povedal stredopoliar klubu FC Valletta.