Austrálčan Jacobs a Britka Caveová víťazmi slávneho Ironmana na Havaji

Pete JacobsPete Jacobs Zdroj: SITA

KAILUA-KONA - Austrálčan Pete Jacobs (31) a Britka Leanda Caveová (34) vyhrali prvýkrát slávneho Ironmana na Havaji. Jacobs, ktorý vlani skončil druhý, absolvoval trať (plávanie na 3,8 km, cyklistickú trať dlhú 178 km a beh na maratónskej 42-kilometrovej trati) v čase 8:18:37 h.

Už šiesty rok po sebe mali náročné preteky víťaza z Austrálie. Od sezóny 2007 totiž na Havaji triumfovali Craig Alexander (trikrát) alebo Chris McCormack (2007 a 2010). Na druhom mieste skončil o viac ako štyri minúty pomalší Nemec Andreas Raelert. Tretí dobehol belgický vytrvalec Frederik van Lierde. Favorizovaný Alexander skončil tentoraz dvanásty.

Najrýchlejšia zo žien rozhodla o svojom víťazstve päť kilometrov pred cieľom maratónu a vyhrala v čase 9:15:54. Dlho vedúcu Caroline Steffenovú zo Švajčiarska porazila o minútu a štyri sekundy. Minuloročná britská šampiónka a rekordérka medzi ženami Chrissie Wellingtonová sa tohto ročníka nezúčastnila.

"Zbožňujem tento šport. Som rád za túto príležitosť. Mám sa sebou skvelý deň," povedal po pretekoch nový šampión, ktorý za víťazstvo získal 120-tisíc dolárov.

"Nemám slov. Dúfam, že odo mňa nebudú chcieť, aby som absolvovala viac, už totiž starnem," povedala Caveová.

Muži: 1. Jacobs (Austr.) 8:18:37, 2. Raelert (Nem.) 8:23:40, 3. Van Lierde (Belg.) 8:24:09, 4. Kienle 8:27:08, 5. Al-Sultan 8:28:33, 6. Bracht (všetci Nem.) 8:30:57.

Ženy: 1. Caveová (V. Brit) 9:15:54, 2. Steffenová (Švajč.) 9:16:58, 3. Carfraeová (Austr.) 9:21:41, 4. Tajsichová (Nem.) 9:22:45, 5. Ellisová (USA) 9:22:57, 6. Badmannová (Švajč.) 9:26:25.

• Zdroj: ČTK, SITA, youtube