Na šampionáte ide do tuhého: Prečítajte si ohlasy pred štvrťfinálovými bitkami

Ilustračné foto
Ilustračné foto

HELSINKI/ŠTOKHOLM - Pre osmičku účastníkov svetového šampionátu v hokeji vrátane Slovenska sa vo štvrtok 16. mája začne akoby nový turnaj. Po takmer dvojtýždňovom dianí v základných skupinách už ide do tuhého, nasledujú boje o medaily. Vo štvrťfinále sa najskôr od 12.00 SELČ stretnú v Helsinkách reprezentácie Ruska a USA, od 14.45 SELČ sa v Štokholme odohrá duel Švajčiarsko - Česko.

Večerný program otvorí o 17.30 h SELČ v Hartwall Areene vo fínskej metropole súboj domácich so Slovákmi a od 20.15 h SELČ v hale Globen vo Švédsku nastúpia hostiteľské "tri korunky" proti Kanade.

Pozornosť sa sústredí už na úvodný štvrťfinálový duel medzi Ruskom a USA. Obhajcovia titulu sú pod veľa väčším tlakom ako ostatné tímy. Od Rusov sa očakáva zlato a prípadné vypadnutie vo štvrťfinále by bolo pre "zbornú" veľkým neúspechom. V základnej skupine zvíťazilo Rusko nad USA 5:3.

"To bolo už pred týždňom. Súpera sme si nevyberali, môžeme hrať proti každému tímu. S Američanmi síce žijeme v jednom hoteli, ale nestretávame sa," povedal pre Championat.ru Iľja Bryzgalov, ktorý by sa mal postaviť do ruskej bránky. Američania sa podľa správ po stredajšom tréningu rozhodli pre Bena Bishopa, ktorý chytal aj proti Slovensku.

"Najradšej by som hral s Fínmi, ale beriem aj Američanov. Bude to zaujímavý duel, USA hrali v druhej polovici turnaja veľmi dobre. Sme pripravení na 100 % a vyhrá silnejší tím. Nie je problém, že hráme už krátko popoludní. Ráno vynecháme rozkorčuľovanie," povedal útočník Iľja Kovaľčuk, ktorý sa už teší na príchod Alexandra Ovečkina.

Hviezda Washingtonu Capitals by mala absolvovať premiéru na turnaji práve vo štvrťfinále. "Ak je možnosť, Alexander vždy príde do reprezentácie. Už ho netrpezlivo očakávame. Verím, že nám pomôže. Fyzicky je pripravený, trochu sa vyspí, prípadne mu pomôže pri aklimatizácii lekár," doplnil Kovaľčuk.

Američania na turnaji prehrali len s Rusmi a Slovákmi. Na duel s výberom Vladimíra Vůjtka chcú rýchlo zabudnúť. "Teraz sa už musíme sústrediť na Rusov. Vieme, že príde Ovečkin, ale aj on sa dá brániť. Rešpektujeme ho ako hráča, je to jeden z najlepších útočníkov na svete," uviedol kapitán USA Paul Stastny.

Česko čaká najväčšie prekvapenie šampionátu zo Švajčiarska. Hokejisti z krajiny helvétskeho kríža prešli základnou skupinou bez prehry a stratili len bod za remízu v riadnom hracom čase s Kanadou. Švajčiari naposledy hrali vo semifinále v roku 1998 v Zürichu a po pätnástich rokoch by v ňom chceli byť opäť.

"Keď sme hrali s Zürichom Ligu majstrov, nikto s nami nepočítal. Napokon sme ju však vyhrali. Snažili sme sa o to, aby mal náš výkon stúpajúcu úroveň. S Čechmi sme už hrali a vieme, že sú lepší. Súperovi prišli hráči z NHL, my na to však nesmieme prihliadať. Nebude to jednoduchý zápas, ale chceme uspieť. Je jedno, koľkokrát sa to podarí v základnej skupine. Teraz je pred nami rozhodujúci zápas," cituje hokej.cz trénera Seana Simpsona.

Česi sa do štvrťfinále dostali až na poslednú chvíľu víťazstvom nad Nórmi. "Švajčiari hrajú výborný hokej. Možno nemajú také renomé, ale zdolali Kanadu, Švédsko i nás. Na turnaji ešte neprehrali. Pôjdu do toho s tým, že nemajú čo stratiť. Vieme, čo od nich môžeme čakať. Musíme i na ľade ukázať, že sme lepším tímom," skonštatoval útočník Zbyněk Michálek.

Veľkú hokejovú bitku sľubuje záverečné štvrťfinále medzi Švédskom a Kanadou. "Tri korunky" sa chcú stať prvou krajinou od roku 1986, ktorá získa titul v domácom prostredí. Švédov posilnili na záver šampionátu bratia Henrik a Daniel Sedinovci. Kanada sa naposledy presadila vo štvrťfinále v roku 2009. Odvtedy je tento zápas o prežitie pre "javorové listy" zakliaty.

"Švédi majú kvalitné mužstvo a posilnili ich ešte Sedinovci. Budú hrať doma, prostredie im bude žičiť. Nebude to ľahký zápas," uviedol pre AP Steven Stamkos.

Ďalší program MS (časy sú v SELČ, v Helsinkách je +1 h):

Štvrtok 16. mája:
Štvrťfinále:
Helsinki: Rusko - USA (12.00), Fínsko - Slovensko (17.30 h)
Štokholm: Švajčiarsko - Česko (14.45), Kanada - Švédsko (20.15)

Piatok 17. mája: voľný deň

Sobota 18. mája:
Semifinále
Štokholm: 15.00 a 19.00 h

Nedeľa 19. mája:
Štokholm: o 3. miesto (16.00), finále (20.30)


Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA