Slafkovský víťazom finále C1 v španielskom Seu

Alexander SlafkovskýAlexander Slafkovský Zdroj: SITA

SEU D'URGELL - Slovenský reprezentant Alexander Slafkovský sa stal víťazom finále C1 mužov v 2. kole Svetového pohára vo vodnom slalome v španielskom Seu d'Urgell. Tridsaťtriročný Lipták sa triumfom posunul na čelo hodnotenia SP pred Slovinca Anžeho Berčiča.

V sobotu skončil druhý Francúz Denis Gargaud Chanut s odstupom 1,39 sekundy, na tretej priečke klasifikovali Čecha Vítězslava Gebasa (+3,54 s). Finálovú trať absolvoval Slafkovský bez zaváhania. Druhý Gargaud Chanut síce dosiahol lepší čas, no už na tretej bránke sa nevyhol dotyku a to ho pripravilo o triumf. "Finálová jazda bola dobrá, až na posledné dve protivodky, ktoré mi nevyšli podľa predstáv. Aj preto som bol v cieli prekvapený z výsledného času. Veril som však, že by to mohol stačiť na pódiové umiestnenie, lebo Florence zašiel dobre semifinálovú jazdu a bola pomalšia. Bál som sa už len Francúzov, lebo tí sú v Seu ako doma. Ale už po dojazde som sa tešil a keď dojazdili všetci, mohol som sa radovať naplno," priniesol vyjadrenie Alexandra Slafkovského web Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode (SZKDV).

Vicemajster sveta z roku 2013 a celkový víťaz SP v roku 2012 Slafkovský postúpil do finále z 5. miesto v predpoludňajšom semifinále. V ňom sa skončila púť olympionika Mateja Beňuša i Marka Mirgorodského, Beňuš skončil na 20. mieste a Mirgorodský na 28. pozícii. "Žiaľ, semifinále v Seu d'Urgell mi vôbec nevyšlo. Jazdu mi skomplikovalo ťuknutie bránky a dvojsekundová penalizácia. Snáď budúci týždeň sa mi bude vo francúzskom Pau dariť lepšie," uviedol Beňuš na sociálnej siete Facebooku.

Na prvenstvo siahal v K1 mužov Jakub Grigar, no napokon je z toho "len" druhé miesto s odstupom osemnástich sekúnd na víťazného Čecha Víta Prindiša. Tretiu pozíciu obsadil Slovinec Peter Kauzer. Martin Halčin skončil v predpoludňajšom semifinále jedenásty, Andrej Málek skončil už v piatkovej kvalifikácii.

Finále C1 žien ovládli Španielky. Prvenstvo si vyjazdila Nuria Villarublová pred krajankou Miren Lazkanovou, tretia skončil Austrálčanka Noemie Foxová. Simona Maceková skončila v semifinále na nepostupovom 15. mieste, Simona Glejteková bola dvadsiata a Monika Škáchová nepostúpila z piatkovej kvalifikácie.

Preteky Svetového pohára vo vodnom slalome - Seu d'Urgell (Šp.) - výsledky:

C1 muži - finále: 1. Alexander Slafkovský (SR) 97,25 s (0 trestných sekúnd), 2. Denis Gargaud Chanut (Fr.) 98,64 (2), 3. Vítězslav Gebas (ČR) 100,79 (0), ... v semifinále: 20. Matej Beňuš 104,87 (2), 28. Marko Mirgorodský (obaja SR) 110,51 (6) - nepostúpili do finále

K1 muži - finále: 1. Vít Prindiš (ČR) 91,85 (0), 2. Jakub Grigar (SR) 92,03 (0), 3. Peter Kauzer (Slovin.) 92,18, ... v semifinále: 11. Martin Halčin (SR) 94,87 (0) nepostúpil do finále, ... v II. kvalifikácii: 29. Andrej Málek (obaja SR) 98,58 (6) nepostúpil do semifinále

C1 ženy - finále: 1. Nuria Villarublová 113,74 (0), 2. Miren Lazkanová (obe Šp.) 119,00 (0), 3. Noemie Foxová (Aus.) 119,98 (2), ... v semifinále: 15. Simona Maceková 131,26 (4), 20. Simona Glejteková 146,63 (10) - nepostúpili do finále, ... v II. kvalifikácii: 7. Monika Škáchová (všetky SR) 121,79 (6) - nepostúpila do semifinále

Viac o téme: Matej Beňuš Alexander Slafkovský C1