Hamšík burcuje pred druhou šancou proti Írom: Ide o postup na majstrovstvá Európy!

Marek Hamšík
Marek Hamšík

BRATISLAVA - Slovenskí a írski reprezentanti sa na bratislavskom Národnom futbalovom štadióne pokúsia využiť druhú šancu postúpiť na preložené EURO 2020. Potrebujú na to zdolať dve prekážky, úspešnejší zo štvrtkového semifinále play off si v novembri o vytúženú miestenku na záverečný turnaj zahrá vo finále na pôde postupujúceho z dua Bosna a Hercegovina - Severné Írsko.

Všetky štyri mužstvá dostali príležitosť zahrať si na ME s 24 účastníkmi cez dodatočnú baráž Ligy národov 2018/2019. Vo svojich skupinách v B-divízii síce Slováci ani Íri neuspeli a skončili na poslednom mieste, ale šanca stále žije. Víťaz play off B-divízie si na ME zahrá v E-skupine proti Španielsku, Švédsku a Poľsku v mestách Bilbao a Dublin.

Baráž sa mala pôvodne uskutočniť už v marci, ale pandémia COVID-19 zmenila plány. Slovensko aj Írsko aj teraz v októbri negatívne postihla pandemická situácia s koronavírusom. Český tréner SR Pavel Hapal z tohto dôvodu prišiel o obrancu Ľubomíra Šatku z Lechu Poznaň a zrejme aj o stredopoliara Stanislava Lobotku z SSC Neapol. Obaja museli do preventívnej karantény, keďže v ich kluboch boli osoby pozitívne testované na koronavírus. Íri v utorok oznámili, že jeden z členov podporného tímu mal pozitívny test, preto musel spolu s dvoma kolegami do karantény, hráči a ďalší členovia realizačného tímu boli negatívni. Íri tak dostali povolenie v stredu odletieť do dejiska zápasu.

Ako Hapalovi, tak aj jeho írskemu kolegovi Stephenovi Kennymu negatívne do nominácie zasiahli aj zranenia. Na domácej strane tak chýba brankárska jednotka Martin Dúbravka z Newcastle United, útočník Michal Ďuriš z Omonie Nikózia aj obrancovia pražskej Sparty Dávid Hancko a Lukáš Štetina. Hapal povolal opäť zadákov Róberta Mazáňa, Lukáša Pauscheka, Šatku nahradil Jakub Holúbek z Gliwíc, Ďuriša Pavol Šafranko zo Sepsi. Írom vypadol zranený kapitán Seamus Coleman z FC Everton ako aj duo Darragh Lenihan a Harry Arter, v tíme ich nahradil Cyrus Christie, Kevin Long a najnovšie aj stredopoliar Anderlechtu Brusel Josh Cullen.

O dôležitosti zápasu niet pochýb a Hapal je presvedčený, že slovenskí hráči budú v oveľa lepšej forme ako v septembri, keď v Lige národov prehrali doma s Českom a remizovali v Izraeli: "Verím, že hráči, ktorí v nominácii nahradili chýbajúcich, podajú čo najlepšie výkony. Som stopercentne presvedčený, že tento zápas musí byť a bude o niečom úplne inom než to, čo sme predviedli s Českom doma." Domácu zástavu by mal držať najvyššie kapitán Marek Hamšík z čínskeho PFC Ta-lien, ktorý v septembri nebol k dispozícii, aby pre karanténu nevypadol z tréningov a zápasov. "Marek Hamšík je po odchode Martina Škrtela ďalšou veľkou osobnosťou národného mužstva. Pre Slovensko urobil strašne veľa a som rád, že Slovensko má takého hráča. Marek je profík, čo sa týka fyzických dát, vždy patril v reprezentácii k najlepším. Chystá sa opäť na maximum a verím, že sa to musí odraziť aj v tomto zápase."

Slovenský kapitán si váhu zodpovednosti uvedomuje: "Zodpovednosť je na mieste. Patrím medzi starších hráčov, som kapitán. Nie som však spasiteľ. Všetci musíme ťahať za jeden povraz a iba tak môžeme zápas dotiahnuť do víťazného konca. Čaká nás ťažký súper, rival, s ktorým sme odohrali vyrovnané zápasy a aj vo štvrtok budú rozhodovať detaily." Slováci s Írmi odohral doteraz päť vzájomných zápasov, ani raz nezvíťazili a po prehre 0:1 zo septembra 2007 v kvalifikácii ME nasledovali štyri remízy (2:2, 1:1, 0:0 a 2:2). Hamšík bol pri všetkých nerozhodných výsledkoch: "Túto bilanciu by som rád napravil. Ide o veľa, ide o postup na majstrovstvá Európy, vieme, že ďalej nás posunie iba víťazstvo."

Zápas na Tehelnom poli s výkopom o 20.45 h sa hrá pre koronavírus bez divákov. Povedú ho francúzski rozhodcovia Clément Turpin - Nicolas Danos, Cyril Gringore. Štvrtým arbitrom je Frank Schneider a videorozhodcami sú François Letexier a Jérôme Brisard. V priamom prenose ho odvysiela RTVS.

semifinále play off EURO 2020 /na 1 zápas/

NFŠ, Bratislava, 20.45 h (priamy prenos RTVS)

Slovensko - Írsko /rozhodujú: Clément Turpin - Nicolas Danos, Cyril Gringore (všetci Fr.)/


Tagy: UEFA Slovensko Írsko

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR - Pavel Neubauer

DISKUSIA