Rekordér Hamilton vyhral aj Veľkú cenu Emilie Romagna, Mercedes má Pohár konštruktérov

Lewis Hamilton a jeho víťazné oslavy po ďalšom triumfe Lewis Hamilton a jeho víťazné oslavy po ďalšom triumfe Zdroj: SITA/AP - Luca Bruno

IMOLA - Brit Lewis Hamilton na Mercedese zvíťazil na Veľkej cene Emilie Romagna F1 v talianskej Imole. Triumfoval pred svojím tímovým kolegom Fínom Vallterim Bottasom, tretí prišiel do cieľa Austrálčan Daniel Ricciardo na Renaulte. Mercedes si v predstihu zabezpečil triumf v Pohári konštruktérov. Pre nemeckú stajňu to bol siedmy titul za sebou, čím vytvorila nový rekord a zároveň sa v počte prvenstiev dostala pred Ferrari (6).

Hamilton, ktorý slávil rekordné 93. víťazstvo v kariére, si upevnil líderskú pozíciu v priebežnom poradí a po 13. podujatí seriálu F1 je na čele s 85-bodovým náskokom pred Bottasom.

Do konca šampionátu ostávajú ešte štyri preteky. Nasledujúce sú na programe v nedeľu 15. novembra v Turecku.

Štart sa vydaril Verstappenovi, ktorý využil nižšiu rýchlosť Hamiltona a dostal sa na 2. miesto za víťaza kvalifikácie Bottasa. O jedinú kolíziu v úvode pretekov sa postarali Ocon so Strollom, ktorý musel zájsť do boxov pre nové prítlačné krídlo. V 9. kole sa preteky skončili pre Gaslyho, ktorý mal problém s motorom. Bottas prezul v 20. kole a na trať sa vrátil za Hamiltona. Brit dostal pokyn ostať na trati dlhšie a v nasledujúcich kolách sa Verstappen viackrát sťažoval, že ho Bottas brzdí. V 29. kole skončil Ocon pre problém s prevodovkou a virtuálny safety car nasmeroval Hamiltona k víťazstvu.  Brit situáciu využil na prezutie a na trať sa pohodlne vrátil na prvej priečke približne so 4-sekundovým náskokom pred Bottasom. Fín sa trápil s problémom aerodynamiky a po jeho zaváhaní sa Verstappen dostal v 43. kole na druhú priečku. Räikkönen sa dlho držal na 4. priečke a veril v pomoc bezpečnostného vozidla. Prezul v 49. kole, po návrate sa prepadol do druhej desiatky a krátko na to na trať prišiel na trať safety car. Dôvod bol defekt Verstappena, pre ktorého sa následne preteky skončili. O 10. priečku prišiel v 55. kole Russel, ktorý jazdil za bezpečnostným vozidlom. V jednom momente stratil kontrolu nad vozidlom, nabúral do bariéry a skončil. Dramatický záver pretekov zvýraznili aj úspešné predbiehanie manévre Peréza a šmyk Albona. Kvjat sa v závere snažil predbehnúť Ricciarda, ten si však postrážil tretiu priečku a druhýkrát v sezóne sa dostal na pódium. Hamilton si postrážil prvú priečku a získal aj bod navyše za najrýchlejšie kolo.

Lewis Hamilton Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP - Luca Bruno

hlasy (zdroj: Sport 2):

Lewis Hamilton, víťaz: "Boli to vyčerpávajúce preteky. Pre mňa sú hrdinovia všetci tí, ktorí pracujú v našom tíme. Žiadne víťazstvo nie je samozrejmosť a vždy je to ako prvýkrát."

Valtteri Bottas, 2. miesto: "Mal som výborný štart, ale potom som prešiel po nejakej nečistote, ktorá mi zostala zaseknutá v podlahe a spomaľovala ma. Proti Maxovi (Verstappenovi) som spravil chybu, on ma pripravil o druhú priečku, ale napokon som po jeho vypadnutí skončil druhý."

Daniel Ricciardo. 3. miesto: "Bolo ťažké predbiehať na tomto okruhu. Veľmi sa teším z tohto umiestnenia a užívam si to."

Toto Wolff, šéf stajne Mercedes: "Sme pyšný na tento úspech. Mnoho ľudí na ňom usilovne pracovalo a zaslúžia si to. Tešíme sa na budúcu sezónu, motivácia nám určite nechýba."

Veľká cena Emilie Romagna (63 kôl, 1 kolo: 4,909 km, celkovo: 309,0 km): 1. Lewis Hamilton (V. Brit./Mercedes), 2. Valtteri Bottas (Fín./Mercedes) +5,783, 3. Daniel Ricciardo (Aus./Renault) +14,320, 4. Daniil Kvjat (Rus./AlphaTauri) +15,141, 5. Charles Leclerc (Mon./Ferrari) +19,111, 6. Sergio Perez (Mex./Racing Point) +19,652, 7. Carlos Sainz (Šp./McLaren) +20,230, 8. Lando Norris (V. Brit./McLaren) +21,131, 9. Kimi Räikkönen (Fín./Alfa Romeo) +22,224, 10. Antonio Giovinazzi (Tal./Alfa Romeo) +26,398, 11. Nicholas Latifi (Kan./Williams) +27,135, 12. Sebastian Vettel (Nem./Ferrari) +28,453, 13. Lance Stroll (Kan./Racing Point) +29,163, 14. Romain Grosjean (Fr./Haas) +32,935, 15. Alexander Albon (V. Brit./Red Bull) +57,284

nedokončili: Pierre Gasly (Fr./AlphaTauri), Esteban Ocon (Fr./Renault), Kevin Magnussen (Dán./Haas), Max Verstappen (Hol./Red Bull), George Russell (V. Brit./Williams)