Blatter v ďalších problémoch: FIFA podala trestné oznámenie!

Sepp BlatterSepp Blatter Zdroj: SITA/AP/Dmitry Serebryakov

ZÜRICH - Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) podala trestné oznámenie na svojho bývalého prezidenta Seppa Blattera v súvislosti so zriadením múzea svetového futbalu v Zürichu. Podľa portálu Financial Times stál projekt 563 miliónov dolárov, múzeum otvorili pred štyrmi rokmi, no návštevnosť nedosiahla očakávania. FIFA v podaní poukázala na podozrenie z porušenia povinností pri správe cudzieho majetku.

V stanovisku uviedla, že v múzeu vykonala audit, ktorý naznačil viacero pochybení, ktoré spôsobili "významné straty a škody, pre ktoré prišla federácia o prostriedky, ktoré mohli a mali použiť na rozvoj futbalu."

Pôvodne FIFA chcela vybudovať múzeum v štýle Siene slávy pri svojej centrále v Zürichu. Namiesto toho predchádzajúci manažment zvolil možnosť 30-ročného prenájmu budovy v centre švajčiarskej metropoly. Ten je však drahší ako je trhová cena, spoločnosti Swiss Life zaplatia 360 miliónov švajčiarskych frankov, ďalších 140 miliónov minula FIFA na rekonštrukciu.

Ak švajčiarska prokuratúra začne trestné stíhanie, Blatter bude čeliť ďalšiemu vyšetrovaniu súvisiacemu s jeho sedemnásťročným pôsobením vo FIFA. Švajčiarske orgány ho už dlhšie stíhajú za platbu 2 miliónov eur z roku 2011 pre vtedajšieho šéfa Európskej futbalovej únie (UEFA) Michela Platiniho. Za podozrivú transakciu ich oboch potrestala Etická komisia FIFA zákazom činnosti.

Viac o téme: FIFA
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Dmitry Serebryakov
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články