Korupčná kauza v českom futbale naberá na obrátkach: Podpredsedu Berbra poslal súd do väzby!

Roman BerbraRoman Berbra Zdroj: Profimedia

PRAHA - Podpredsedu Futbalovej asociácie ČR (FAČR) Romana Berbra, ktorý je jedným z obvinených v kauze ovplyvňovania futbalových zápasov, poslal súd do väzby.

Informovala o tom Česká televízia, podľa ktorej ide do väzby aj športový riaditeľ druholigového Vyšehradu Roman Rogoz. Hovorca Obvodného súdu pre Prahu 6 Zuzana Barochová na otázku ČTK informáciu nepotvrdila s tým, že väzobné zasadnutie ešte neskončilo.

Súd má dnes rozhodnúť o uvalení väzby na štyroch z 20 ľudí, ktorých v piatok polícia obvinila z ovplyvňovania výsledkov futbalových zápasov. Vrchná štátna zástupkyňa Lenka Bradáčová ČTK v sobotu povedala, že väzbu navrhuje kvôli dôvodnej obave, že by spomínaná štvorica mohla mariť ďalší priebeh vyšetrovania pôsobením na svedkov a pokračovať v trestnej činnosti.

Advokát Romana Berbra Filip Seifert s rozhodnutím súdu nesúhlasí. "Domnievame sa, že nie sú dôvody, aby pána Berbra vzali do väzby. Podali sme proti tomu na mieste sťažnosť. S trestným stíhaním tiež nesúhlasíme. Aj proti nemu sme podali sťažnosť a budeme sa brániť," povedal v rozhovore pre Českú televíziu.  

Podľa serverov SeznamZprávy.cz a iSport.cz hrozí väzba tiež rozhodcovi Tomášovi Grimmovi a Michalovi Kaníkovi, ktorý figuroval už v predchádzajúcej kauze ovplyvňovania výsledkov.

Vrchné štátne zastupiteľstvo v Prahe, ktoré kauzu dozoruje, sa nevyjadrilo k totožnosti žiadneho z obvinených. Medzi stíhaným sú podľa iSport.cz aj rozhodca Jiří Houdek, Miloš Vitner, Marek Janocha, Robert Hájek, Michal Myška, Zdeněk Koval, Jiří Kříž, Pavol Vlasjuk, Jan Cihlář a Jiří Musil. Mnohí z nich hlavne ako asistenti pôsobia aj v zápasoch najvyššej českej súťaže.

Je otázkou, čo uvalenie väzby na Berbra bude pre český futbal znamenať. Hovorca FAČR Michal Jurman v piatok uviedol, že predseda asociácie Martin Malík sa k situácii vyjadrí v pondelok. Médiá Berbra dlhodobo označujú za kontroverznú osobu, ktorá má ako bývalý rozhodca veľký vplyv na arbitrov.

Prípad rieši Ústecká expozitúra Národnej centrály proti organizovanému zločinu. Policajti v piatok zasahovali na niekoľkých miestach českej republiky vrátane sídla FAČR na pražskom Strahove.

Dvadsiatka obvinených je podozrivá z toho, že sa zúčastnili ovplyvňovania výsledkov zápasov v nižších súťažiach prostredníctvom rozhodcov. Kriminalisti tvrdia, že túto trestnú činnosť riadila organizovaná zločinecká skupina.

S 13 ľuďmi zahájili trestné stíhanie pre podozrenie z prijatia úplatku, s tromi pre možné prijatie úplatku v prospech organizovanej skupiny, s tromi pre možnú spreneveru a podplácania v prospech skupiny a s jedným pre spreneveru, podplácania a prijatia úplatku v prospech skupiny.

Za prijatie úplatku hrozí obvineným až štyri roky väzenia, za podplácanie až dva roky, za spreneveru rok až päť rokov za mrežami. U trestného činu spáchaného v prospech organizovanej zločineckej skupiny sa potom horná hranica sadzby zvyšuje o tretinu a trest sa ukladá v hornej polovici takejto sadzby.

Viac o téme: FAČR Roman Berbr Roman Rogoz
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Profimedia
  • Zdroj: ČTK, TASR

Súvisiace články