Našli kompromis: Rusov a Bielorusov uvidíme opäť na vode a medzi bránkami

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Getty Images

LAUSANNE - Ruskí a bieloruskí kanoisti, ktorí nepodporujú inváziu na Ukrajinu, sa budú môcť ako neutrálni športovci vrátiť do medzinárodných súťaží. Na webe o tom informovala Medzinárodná kanoistická federácia.

Bielorusi a Rusi boli z medzinárodných súťaží vylúčení po vlaňajšej invázii na Ukrajinu. Nedávno však Medzinárodný olympijský výbor kvôli letným hrám v Paríži 2024 odporučil ich návrat.

Pred kanoistikou návrat Rusov a Bielorusov schválili ďalšie olympijské športy ako stolný tenis, šerm, moderný päťboj, taekwondo a naposledy judo, na čo Ukrajina reagovala vyhlásením bojkotu májových majstrovstiev sveta.

ICF zdôraznila, že opätovné zapojenie do súťaží sa týka výlučne ruských a bieloruských športovcov. Funkcionári oboch krajín budú aj naďalej mať zákaz pôsobenia v akýchkoľvek pozíciách vo federácii aj na jej akciách.

Kedy sa budú môcť ruskí a bieloruskí kanoisti zapojiť do pretekov, zatiaľ ICF nespresnila. Uviedla však, že všetky žiadosti o štart budú musieť prejsť prísnym schvaľovacím procesom.

"Všetky žiadosti bude preskúmavať nezávislá komisia, ktorá tiež spresní podmienky, za akých sa Rusi a Bielorusi budú môcť do súťaží vrátiť. Až potom určíme dátum ich návratu," uviedla ICF vo vyhlásení.

Viac o téme: Rusko Ukrajina Bielorsuko
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy