Česi zasadli a rozhodli: Toto sa Rusom a Bielorusom určite nebude páčiť

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Getty Images

PRAHA - Plénum Českého olympijského výboru sa postavilo proti akejkoľvek forme účasti Ruska a Bieloruska v olympijských kvalifikáciách aj na samotných hrách v Paríži, kým bude trvať vojnový konflikt na Ukrajine. Podporuje doterajšie sankcie.

Predseda ČOV Jiří Kejval tak dostal silnejší mandát na vyjednávanie na pôde Medzinárodného olympijského výboru, ktorý odporučil medzinárodným športovým federáciám hľadať cesty k návratu neutrálnych ruských a bieloruských športovcov na medzinárodnú športovú scénu.

Vedenie ČOV dlhodobo podporuje opatrenia, kedy sú ruskí a bieloruskí športovci vylúčení z väčšiny medzinárodných súťaží kvôli ruskej agresii na Ukrajine, kde je Bielorusko ruským spojencom. Predseda ČOV Kejval vyzval plénum na dnešnom zasadnutí na prijatie uznesenia. "Dávalo by nám to mandát konať nielen na národnej, ale aj na medzinárodnej scéne," poznamenal.

Návrh uznesenia potom predložil prezident Českého zväzu biatlonu Jiří Hamza, ktorý je tiež viceprezidentom medzinárodnej federácie IBU, ktorá zastáva veľmi striktný postoj proti ruským a bieloruským športovcom.

Hamzovi chýbal jasný a jednotný postoj českého športového prostredia k tejto otázke. "Stanovisko ČOV sa rodilo z môjho pohľadu pomaly a postupne sa modifikovalo. Čo nehovorím, že bolo zlé úplne, ale nebolo to jednoznačné," povedal novinárom.

Uznesenie schválili takmer jednomyseľne

Aj keď sa v diskusii objavili názory, ako naložiť s ruskými športovcami, ktorí sa postavia proti vojne a možno ani v rodnej krajine nežijú, uznesenie delegáti pléna schválili takmer jednomyseľne. Poverili predsedu ČOV a výkonný výbor, aby sa pri ďalšom vyjednávaní na pôde MOV riadili postojom pléna.

Hamza zdôraznil, že žiadne výnimky pre ruských športovcov nemal na mysli. "Beriem to tak, že je to krajina Rusko a krajina Bielorusko, a kto, bohužiaľ, má ruský alebo bieloruský pas, tak tam nemôže. To je jednoduché. Pre mňa je ich účasť neprijateľná vzhľadom na to, čo sa deje," uviedol.

ČOV si nechal u akademikov zanalyzovať kritériá, ktoré MOV odporučil pre neutralitu ruských a bieloruských športovcov, ktorí by mali mať šancu na návrat. "Podľa prvých predpokladov by 80 až 90 percent ruských a bieloruských športovcov nemohlo štartovať," poznamenal. Doplnil však, že zásadnú úlohu v tom budú hrať medzinárodné športové federácie.

Viac o téme: MOV Český olympijský výbor Jiří Hamza Jiří Kejval ČOV
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy