Ruskú tenistku nepustili do lietadla: Ako sa dostanem na turnaj? Cítila som sa ako človek tretej triedy!

Ruská tenistka Vitalia Diačenková Ruská tenistka Vitalia Diačenková Zdroj: Instagram/vdiatchenko

BRATISLAVA - Ruská tenistka Vitalia Diačenková je nútená vynechať tohtotýždňové podujatie ITF vo francúzskom Calvi, pretože nebola vpustená na palubu lietadla kvôli jej pasu.

Diačenková sa o svoj zážitok podelila prostredníctvom sociálnej sieti. Rodáčke zo Soči zakázala poľská letecká spoločnosť LOT Airlines nastúpiť na palubu lietadla smerujúceho z Káhiry cez Varšavu do Nice. A to napriek tomu, že mala všetky potrebné povolenia od WTA a ITF.

Na ruskú tenistku sa vzťahuje zákaz po rozhodnutí ministerstva vnútra Poľska. Krajina zakázala Rusom vstup do krajiny leteckou a námornou dopravou.

Diačenková tvrdí, že s ňou zaobchádzali neférovo len preto, že je Ruska. Noc strávila na lavičkách, nemala žiadne jedlo a ani nemala ako opustiť letisko.

"Mala som všetky podporné listy od WTA, ITF, ale pravidlá v dnešnom tenise v skutočnosti nič neznamenajú. Okrem toho som mala odporúčací list od môjho otca, ktorý sa narodil na Ukrajine a pracuje pre Organizáciu Spojených národov.

V tomto liste sa uvádzalo, že som jeho dcéra, keďže pravidlá leteckej spoločnosti umožňujú lietať rodinným príslušníkom občanov, ktorí majú diplomatický pas, ale všetky letecké spoločnosti teraz zrazu odmietajú tieto dokumenty pre pôvod krajiny vášho narodenia," napísala tenistka.

"Pomôže to skutočne zlepšiť situáciu smerom k mieru? Cítila som sa ako človek tretej triedy. Prespala som na letisku v Káhire a strávila tam 18 hodín. Minula som tisíce eur a stále neexistuje spôsob, ako sa dostať na turnaj.

Nakoniec sa musím vrátiť domov a vynechať ďalší turnaj. Som profesionálny športovec, ktorý nehrá pod žiadnou vlajkou ani nereprezentuje žiadnu krajinu, len sa snaží žiť svoj živoť a pokračovať v kariére, ktorú som celý život milovala," uviedla 32-ročná Vitalia Diačenková, momentálne 250. hráčka rebríčka WTA.

"Je toto fér voči športovcom, ktorí s touto smutnou situáciou nemajú nič spoločné? Nemám nič s politikou, rasizmom a nacizmom. Chcem len pokoj a jasné nebo, prosím!" dodala atraktívna tenistka, ktorá súťaží pod neutrálnou vlajkou ako ostatní Rusi a Bielorusi. 

Viac o téme: Rusko WTA Vitalia Diačenková
  • Autor: © Zoznam
  • Twitter/Paps; Instagram/vdiatchenko8
  • Zdroj: TASR, Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy