Federer titul v Melbourne neobháji, do finále Djokovič

Novak Djokovič
Novak Djokovič

MELBOURNE - Srbský tenista Novak Djokovič sa stal prvým finalistom dvojhry mužov na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne. Zverenec Mariána Vajdu zvíťazil nad favorizovaným obhajcom trofeje Rogerom Federerom za tri hodiny 7:6 (3), 7:5, 6:4.

 

Hneď vo vstupnom geme odvrátil Djokovič jednu hrozbu straty podania, sám na príjme v šiestej hre nič nevyťažil z náskoku 30:0. Federer potom stratil 150. tajbrejk v kariére. V druhej časti Srb dosiahol dokonalý obrat z 2:5. V nasledujúcej fáze zápasu si pripísal Belehradčan 8 gemov z 9. V druhej hre tretej časti odvrátil tri brejkbaly a vzápätí unikol na 2:1. Djokovič síce ešte inkasoval rebrejk na 4:4, okamžite sa však znova presadil na returne a potom zvládol podávanie na triumf. Pri treťom mečbale skončil Federerov return v sieti.

 

Federer má v bilancii zo súbojov s Djokovičom stále navrch v pomere 13:7. V tejto sezóne má Djokovič dokonalú štatistiku 9:0. Pred príchodom do Melbourne uspel vo všetkých troch singlových vystúpeniach na Hopmanovom pohári, ale Srbi nemohli nastúpiť na finále pre zranenie brušného svalstva Any Ivanovičovej, ktorá vo štvrtok sedela v krajanovej lóži.

 

"Proti Rogerovi som dnes odohral jeden z najlepších zápasov v živote. Hral som agresívne, snažil som sa útočiť aj po jeho prvom podaní. Posledný gem bol najťažší. Ak ste tak blízko od postupu do grandslamového finále a hráte proti Rogerovi, cítite obrovský tlak. Som rád, že som to napokon zvládol. Dokázal som využiť šance. Za stavu 2:1 v druhom sete som trochu poľavil a v priebehu 20 minút bolo zrazu 2:5. Bolo veľmi dôležité, že som sa dokázal zmobilizovať a set ešte zachrániť. Ak by bolo 1:1, zápas sa mohol uberať úplne iným smerom," povedal v prvom interview priamo na kurte Djokovič, ktorý sa poďakoval melbournskym fanúšikom za podporu.

 

"Diváci v aréne Roda Lavera boli ako vždy fantastickí. Australian Open je naozaj špeciálny turnaj. Človek si tu pripadá ako na futbalovom zápase. Pre nás hráčov je to niečo nezvyčajné, ale zároveň veľkolepé. V Melbourne sú krásne parky a najviac sa mi páči botanická záhrada, kde sme v uplynulých dňoch chodili každý deń. Načerpal som tam veľa energie. V piatok si v pokoji pozriem druhé semifinále medzi Ferrerom a Murraym. Budem ho asi sledovať z postele s balíčkom pukancov v ruke. Finále bude ťažké. David hral proti Rafovi Nadalovi výborne a Andymu povrch v Melbourne náramne sedí. Ja si však verím," zakončil Djokovič.

 

Srb na margo zmeny hierarchie v mužskej časti "bieleho športu" uviedol: "Bolo naozaj ťažké čeliť Rogerovi či ´Rafovi´, a to najmä na vrcholných podujatiach, na ktorých zvykli predvádzať svoj najlepší tenis. Teraz sa tie pomery trošku zmenili, z nadčasového hľadiska to vnímam ako prospešné pre tenis. Federer však stále je veľmi motivovaný snahou o návrat na vrchol renkingu a Nadal v ostatnom období citeľne dominoval. My ostatní sme teda stále za nimi. Ukázalo sa však, že je tu viac hráčov schopných triumfovať na Majors, čo je dobré."

 

Federer varovne zdvihol prst: "Tie hlasy o zmene sa ozvali akosi rýchlo. Porozprávajme sa o šesť mesiacov. O dnešku si nemyslím, že to bol z mojej strany zlý zápas. Ak mám byť úprimný, podľa mňa môžem smerovať k budúcim výzvam v pozitívnom rozpoložení. Nemám žiadne fyzické problémy či pocit, že by sa moja hra uberala nesprávnym smerom. V ostatných mesiacoch som prehrával naozaj zriedka a som spokojný herne aj s celkovým stavom. Mal som skvelú uplynulú sezónu a očakávam takú aj teraz."

 

Novak Djokovič (Srb.-3) - Roger Federer (Švaj.-2) 7:6 (3), 7:5, 6:4

 

 

Djokovič - Federer
1. podanie (úspešnosť v %): 86 zo 125 = 69% - 63 zo 105 = 60%
využitie 1. podania: 63 z 86 = 73% - 45 zo 63 = 71%
využitie 2. podania: 16 z 39 = 41% - 20 zo 42 = 48%
esá: 6 - 5
dvojchyby: 5 - 0
víťazné údery: 29 - 35
nevynútené chyby: 35 - 44
body získané na príjme: 40 zo 105 = 38% - 46 zo 125 = 37%
body získané pri sieti: 16 z 26 = 62% - 17 z 26 = 65%
využitie brejkbalov: 5 zo 14 = 36% - 3 z 10 = 30%
získané lopty celkovo: 119 - 111
najrýchlejšie podanie: 207 km/h - 203 km/h
priemerná rýchlosť 1. podania: 191 km/h - 189 km/h
priemerná rýchlosť 2. podania: 149 km/h - 157 km/h


Zdroj:
TASR, SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA