VIDEO Košice deklasovali Nitru a vyhrali základnú časť

Hokejisti Košíc si v predstihu vybojovali extraligové prvenstvoHokejisti Košíc si v predstihu vybojovali extraligové prvenstvo Zdroj: TASR

KOŠICE - Hokejisti HC Košice zvíťazili v nedeľňajšom stretnutí 49. kola Slovnaft extraligy doma nad Nitrou 7:1 a s predstihom si vybojovali prvenstvo v základnej časti najvyššej slovenskej súťaže. Oceliari majú pred druhým Popradom náskok 19 bodov a oba tímy už vo zvyšnej časti dlhodobej súťaže budú bojovať "iba" o osemnásť bodov.

Domáci začali aktívne a už v 2. minúte sa do dobrej šance dostal Gron, avšak Laca neprekonal. Košičania naďalej pokračovali v nápore a v 4. minúte po ideálnej prihrávke Gmittera Frolík otvoril skóre - 1:0. Hostia sa po góle prebudili a o tri minúty neskôr sa po úniku z ľavej strany presadil Samir Saliji - 1:1. "Oceliari" aj v ďalších minútach svoju prevahu dokumentovali bleskovými protiútokmi, ale brankár hostí sa vyznamenal po strelách Draveckého, Grona i Jenčíka.

Obraz hry sa nezmenil ani v druhej tretine a keď v 27. minúte hrali Košičania tretiu presilovku, v nej Grman do odkrytej časti bránky dostal svoj tím opäť do vedenia - 2:1. O minútu na to mohli domáci svoje vedenie zvýšiť, ale Frolík z ideálnej šance netrafil nitriansku bránku. Hostia, ktorí pricestovali v oklieštenej zostave, sa v tejto časti hry dostávali do útoku iba sporadicky. V 31. minúte Šedova strela skončila na žŕdke a na druhej strane puk po strele Janíka zachraňoval Hudáček až na bránkovej čiare. Gron však o tri minúty neskôr prekorčuľoval takmer celé útočné pásmo, spoza bránky prihral Draveckému a ten nekompromisne zvýšil na 3:1. Ten istý hráč po ideálnej spolupráci s kapitánom Bartošom pridal v oslabení aj štvrtý presný zásah košického tímu - 4:1. Ešte v tom istom oslabení udreli "oceliari" po druhý raz, keď Tabaček ideálne našiel pred bránkou Grona a ten pohodlne zvýšil na 5:1.

Aj v záverečnom dejstva Košičania súpera valcovali a v 42. minúte po dôraznom tlaku pred nitrianskou bránkou Kristek pomedzi betóny brankára Laca upravil na poltucet. Dominancia domácich pokračovala aj v ďalšom priebehu záverečnej tretiny a ich siedmy gól po peknej individuálnej akcii vsietil v 51. minúte obranca Tabaček. V záverečných minútach domáci predvádzali oku lahodiaci hokej a za podpory fanúšikov striedali jednu šancu za druhou.

Košičania naposledy základnú časť extraligy vyhrali v sezóne 2008/09. Celkovo je to ich piaty triumf v dlhodobej sezóne najvyššej súťaže na Slovensku. V doterajšej histórii extraligy najčastejšie z prvého miesta do play-off vstupoval Slovan Bratislava (6-krát). Hokejisti Trenčína a Zvolena dominovali v základnej časti zhodne v troch prípadoch, Nitra raz. Košičania môžu v tejto sezóne prekonať aj historický rekord základnej časti Slovnaft extraligy v počte získaných bodov. Momentálne majú na svojom konte 119 bodov a ich maximum zo sezóny 2008/09 je 126 bodov.

HC Košice - HK Nitra 7:1 (1:1, 4:0, 2:0)

Góly: 4. Martin Frolík (Gmitter, Deyl), 27. M. Grman (Andrašovský, Šeda), 34. Dravecký (S. Gron), 36. Dravecký (P. Bartoš), 38. S. Gron (Andrašovský, J. Tabaček), 42. Kristek (Miklík), 51. Tabaček (Jokeľ, Martin Frolík) - 7. S. Saliji (Gabriš, Marek Slovák)
Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 2:0, rozhodovali: P. Grečko - Gajan, Orolin, 5265 divákov

Košice: J. Hudáček - J. Tabaček, Homer, M. Šterbák, Deyl, Michal Grman, Šeda, od 12. min Jokeľ - Michel Miklík, Kristek, Andrašovský - Dravecký, S. Gron, P. Bartoš - Fabuš, Jenčík, Huba - Gmitter, Martin Frolík, M. Baláž

Nitra: J. Laco - Fabian, Joanidis, Gabriš, Dobrý, Michal Novák, O. Janík - Uhnák, M. Štefanka, H. Ručkay - Korhoň, Hrnka, Čaládi - S. Saliji, Marek Slovák, Šumichrast

• Zdroj: SITA, TASR, huste.tv