Zlato na ME vo vodnom póle pre Srbov, bronz Maďarom

Reprezentanti SrbskaReprezentanti Srbska Zdroj: SITA

EINDHOVEN - Majstrami Európy vo vodnom póle sa stali reprezentanti Srbska. Zverenci trénera Dejana Udovičiča v nedeľňajšom popoludňajšom finále kontinentálneho šampionátu v holandskom Eindhovene zvíťazili nad vodnými pólistami Čiernej Hory tesne 9:8. Autorom rozhodujúceho gólu v napínavom súboji bol 72 sekúnd pred koncom záverečnej štvrtiny Vanja Udovičič.

Čiernohorci viedli vo finálovom zápase iba raz, v závere druhej štvrtiny 4:3. Podarilo sa im však 110 sekúnd pred koncom vyrovnať na 8:8, ale tesne po skončení vylúčenia M. Janoviča rozhodol spomenutý V. Udovičič. Srbi naposledy získali zlato na ME v domácom prostredí v Belehrade 2006, na nasledujúcich dvoch šampionátoch obsadili druhé (Málaga 2008) aj tretie miesto (Záhreb 2010).

"Dosiahli sme veľké víťazstvo pre Srbsko," vyhlásil Udovičič. V publiku sa na srbský triumf pozeral aj holandský korunný princ Willem Alexander. Srbi síce získali v ére samostatnosti len prvý primát, vrátane juhoslovanských dejín to je však už piaty titul a 19. medaila.

V zápase o bronz uspeli Maďari, ktorí zdolali Talianov 12:9. Hrdinom duelu bol so šiestimi gólmi Péter Biros.

Srbsko - Čierna Hora 9:8 (1:1, 2:3, 3:1, 3:3)
Góly: S. Mitrovič a Udovičič po 2, Pijetlovič, Aleksič, Radjen, Filipovič a Prlainovič po 1 - Radovič 3, Ivovič 2, N. Janovič, Gojkovič a Paskovič po 1.

O 3. miesto: Taliansko - Maďarsko 9:12 (1:1, 3:4, 4:1, 1:6)
Góly: Giorgetti, Gallo a Presciutti po 2, Perez, Felugo a Lapenna po 1 - Biros 6, Dénes Varga a Kiss po 2, Hosnyánszky a Szivós po 1

Konečné poradie: 1. Srbsko, 2. Čierna Hora, 3. Maďarsko, 4. Taliansko, 5. Nemecko, 6. Grécko, 7. Španielsko, 8. Rumunsko, 9. Chorvátsko, 10. Holandsko, 11. Macedónsko, 12. Turecko.

• Zdroj: TASR, SITA