Dva bronzy pre Slovensko vo vodnom slalome z Penrithu

Elena KaliskáElena Kaliská Zdroj: SITA

PENRITH - Slovenskí vodní slalomári si v prvý finálový deň na pretekoch Australian Open v olympijskom kanáli v Penrithe neďaleko Sydney vybojovali dve bronzové medaily. Zaslúžili sa o ne kanoista Matej Beňuš a kajakárka Elena Kaliská.

Do finále C1 mužov sa z tria Slovákov v semifinále kvalifikoval iba bronzový medailista z minuloročného svetového šampionátu v Čunove Matej Beňuš. V nesmierne vyrovnanom boji o celkové prvenstvo podľahol o 25 stotín sekundy nemeckému reprezentantovi Siderisovi Tasiadisovi a o 3 stotiny dvojnásobnému olympijskému víťazovi Francúzovi Tonymu Estanguetovi.

"Je to pre mňa veľmi dobrý výsledok. Som len na začiatku prípravy na vode, prehral som s výbornými pretekármi iba o stotinky sekundy. Som spokojný," povedal po pretekoch 24-ročný Bratislavčan. "Som veľmi šťastný, že som zvíťazil. Nič to však zatiaľ neznamená. Všetci sú len na začiatku prípravy. Chlieb sa bude lámať až na olympiáde v Londýne," pridal víťaz pretekov Sideris Tasiadis.

Ďalší dvaja slovenskí vodní slalomári zostali pred bránami desaťčlenného finále. Michal Martikán skončil štrnásty, od postupu ho delilo 75 stotín sekundy. Karol Rozmuš obsadil 26. miesto.

V kategórii K1 žien sa z triumfu tešila Rakúšanka Violetta Oblingerová-Petersová, o 31 stotín sekundy za ňou zaostala domáca Jessica Foxová. Slovenka Elena Kaliská potvrdila, že stále patrí medzi absolútnu svetovú elitu. Jej výkon mal stúpajúcu tendenciu. V kvalifikácii skončila piata, v semifinále štvrtá a vo finále brala bronz. Na pódium pre medailistov sa pritom nedostala ani úradujúca majsterka sveta Rakúšanka Corinna Kuhnleová.

Preteky Australian Open vyvrcholia v noci zo soboty na nedeľu SEČ semifinálovými a finálovými jazdami v kategóriách K1 mužov, C1 žien a C2 mužov.

Výsledky - Australian Open:

C1 muži: 1. Sideris Tasiadis (Nem.) 103,68 (0 trestných sekúnd), 2. Tony Estanguet (Fr.) 103,90 (0), 3. Matej Beňuš (SR) 103,93 (0), ... nepostúpili do finále 14. Michal Martikán, 26. Karol Rozmuš, ... nepostúpil z kvalifikácie 35. Jerguš Baďura (všetci SR)

K1 ženy: 1. Violetta Oblingerová-Petersová (Rak.) 111,09 (0), 2. Jessica Foxová (Aus.) 111,40 (0), 3. Elena Kaliská (SR) 112,80 (0)