Martikán tretí na Oceania Open, ženy v druhej desiatke

Michal MartikánMichal Martikán Zdroj: SITA

PENRITH - Reprezentant vo vodnom slalome Michal Martikán obsadil vo finále C1 mužov na pretekoch Oceania Open v austrálskom Penrithe 3. miesto.

"Som len na začiatku sezóny. Na vode trénujem jeden a pol mesiaca. To najdôležitejšie pre mňa ešte len príde. Musím sa pripraviť na olympijskú kvalifikáciu, majstrovstvá Európy a Svetový pohár. Ešte tu zostanem niekoľko týždňov a budem sa snažiť čo najviac pádlovať na divokej vode,“ uviedol po pretekoch jediný vodný slalomár na svete, ktorý sa môže pochváliť štyrmi olympijskými medailami.

Z prvenstva sa tešil Francúz Tony Estanguet, ktorý si tak zopakoval svoj triumf v tomto kanáli z OH 2000 v Sydney. "Boli to pravdepodobne moje posledné preteky v Penrithe v kariére. Preto som veľmi šťastný, že som zvíťazil. Bol to záver mojej zimnej prípravy, to najťažšie mám teda za sebou,“ povedal dvojnásobný olympijský víťaz.

Striebro medzi singlkanoistami si vybojoval úradujúci majster sveta z minuloročného šampionátu v Čunove - ďalší Francúz Denis Gargaud Chanut. V desaťčlennom finále boli aj ďalší dvaja slovenskí vodáci. Alexander Slafkovský skončil piaty, Matej Beňuš vynechal jednu z bránok na trati, do ďalšej si "ťukol“ a s 52 trestnými sekundami uzatváral výsledkovú listinu finále.

Aj v kategórii kajakárok si zlatú pozíciu z Hier XXVII. olympiády v Sydney zopakovala nestarnúca, už 43-ročná Češka Štěpánka Hilgertová. O viac ako dve sekundy za ňou zaostala o 26 rokov mladšia domáca Austrálčanka Jessica Foxová, bronz patrí ďalšej Češke Kateřine Kudějovej. Finále bolo bez slovenskej účasti. Elena Kaliská obsadila v semifinále štrnáste a Jana Dukátová sedemnáste miesto.

C1 muži: 1. Tony Estanguet 93,55 s (0 trestných sekúnd), 2. Denis Gargaud Chanut (obaja Fr.) 94,99 (0), 3. Michal Martikán 95,68 (2), ... 5. Alexander Slafkovský 101,43 (4), 10. Matej Beňuš 151,24 (52), ... nepostúpil do finále 14. Karol Rozmuš (všetci SR)

K1 ženy: 1. Štěpánka Hilgertová (ČR) 101,31 (0), 2. Jessica Foxová (Aus.) 103,62 (2), 3. Kateřina Kudějová (ČR) 104,13 (2), ... nepostúpili do finále 14. Elena Kaliská, 17. Jana Dukátová (obe SR)