Bratislavský maratón vyhrali Keňania Samoei a Murigiová

Micah Kiplagat SamoeiMicah Kiplagat Samoei Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Víťazmi 4. ročníka ČSOB Bratislavského maratónu sa v nedeľu stali kenskí vytrvalci Michal Kiplagat Samoei časom 2:21:09 hodiny a medzi ženami Lucy Wambuiová-Murigiová, ktorá sa výkonom 2:42:41 h postarala o nový traťový rekord.

Samoei triumfoval v bláznivých prvoaprílových podmienkach pred svojím krajanom Elishom Kiprotichom Sawem (+34 s) a tretí skončil Oleg Gur z Bieloruska (+1:05 min). Samoei do 35. km bežal plece pri pleci s ďalším Keňanom Richardom Chepkwonym. polmaratón zvládol za 1:08:19 h, Chepkwony však nasadené tempo nevydržal a neskôr vzdal. Na trati zažili bežci naozaj prvoaprílové počasie, na petržalskej dunajskej hrázdi silný protivietor, nechýbalo sneženie, dážď a teplota pod 10 °C. Aj tieto faktory ovplyvnili jeho výkon. Samoei bol pred pretekmi jedným z favoritov, chcel zabehnúť čas okolo 2:16 h.

"Boli to najťažšie preteky môjho života. Dnes boli podmienky skutočne náročné. Od 35. km som bežal sám. Bol to aj boj s počasím. Aj keď som si trúfal na lepší čas, dnes sa to nedalo," povedal víťaz v cieli. Za prvenstvo získal finančnú prémiu 2000 eur.

Vlaňajšia víťazka polmaratónu Murigiová sa tentoraz presadila na dvojnásobnej trati. Aj napriek nepriazni počasia vylepšila traťový rekord. Doteraz maximum držala Lilian Koechová z vlaňajška (2:45:30). Murigiová bežala suverénne, v cieli mala pred Rékou Bátaiovou z Maďarka náskok 3:34 min. Tretia dobehla Keňanka Lilian Koechová, ktorej sa nepodarilo obhájiť vlaňajšie prvenstvo.

"Vlani sa mi v Bratislave veľmi páčilo, preto som sa rozhodla vrátiť. Ak by bolo lepšie počasie, trúfala som si na 2:38 h. Dnes to však bolo skutočne náročné," uviedla Murigiová, ktorá získala odmenu 1200 eur plus 100 eur za traťový rekord.

Najlepším Slovákom sa stal Imrich Magyar z klubu AC Nové Zámky, ktorý preťal cieľovú pásku časom 2:31:02 h a obsadil deviatu priečku.

"Začal som opatrne, vedel som, že to bude ťažké. S časom som celkom spokojný, ale bola zima a nevedel som sa poriadne rozbehnúť," uviedol pretekár klubu AC Nové Zámky a priznal, že si prešiel aj menšou krízou: "Na 29. kilometri som pocítil pravú nohu, do ktorej som dostal aj jemný kŕč, takže som musel zvoľniť."

Muži: 1. Micah Kiplagat Samoei (Keňa) 2:21:09 h, 2. Elisha Kiprotich Sawe (Keňa) +34 s, 3. Oleg Gur (Bielorus.) +1:05, 4. Ádám Kovács (Maď.) +1:18, 5. Erkolo Ashenafi (Etiópia) +3:55, 6. Aleš Miko (ČR) +6:56, 7. Bogdan Dziuba (Poľ.) +7:39, 8. Tamás János Nagy (Maď.) +8:54, 9. Imrich MAGYAR (SR) +9:53, 10. Daniel Orálek (ČR) +14:18

Ženy: 1. Lucy Wambui Murigiová (Keňa) 2:42:41 h, 2. Réka Bátaiová (Maď.) +3:34 min, 3. Lilian Koechová (Keňa) +6:51, 4. Jana Dorazilová (ČR) +17:11, 5. Ivana Martincová (ČR) +22:51, 6. Katalin Farkasová (Maď.) +26:31, 7. Radka PAULINYOVÁ (SR) +34:07, 8. Svatoslava Kacířová (ČR) +34:54, 9. Karin Russová (Rak.) +36:14, 10. Zsuzsanna Harsanyiová (Maď.) +36:39