Phelps oslávil narodeniny triumfom nad Lochtem

Michael Phelps a Ryan LochteMichael Phelps a Ryan Lochte Zdroj: SITA

OMAHA - Americký plavec Michael Phelps oslávil svoje 27. narodeniny triumfom v americkej olympijskej kvalifikácii nad rivalom Ryanom Lochtem v predposlednom vzájomnom súboji pred OH v Londýne.

Obaja americkí plavci sa stretli po tretí raz v tomto týždni a po 200-metrovej polohovke sa z triumfu tešil Phelps. Lochte zdolal Phelpsa v pondelok na 400 m polohové preteky, no na polovičnej trati sa mu Phelps revanšoval časom 1:54,84 min. Lochte, ktorý pol hodinu pred týmito pretekmi vyhral znakárske finále na 200 metrov, zaostal za svojím rivalom o 11 stotín sekundy.

"Som šťastný, že sa mi podarilo zaplávať dobré preteky. Väčšie podujatie nás však ešte len čaká," povedal Phelps.

Phelps si na národnej olympijskej kvalifikácii vybojoval účasť v štyroch individuálnych pretekoch na OH v Londýne. Na dosah má aj piatu, keď do finále 100 metrov motýlik postúpil najrýchlejším časom. V prípade účasti v troch štafetových pretekoch bude Phelps v Londýne súťažiť vo ôsmych disciplínach, rovnako ako v Aténach a Pekingu.

Do finále na 100 metrov motýlik postúpil aj Lochte, ktorý v sobotu počas necelej hodiny odplával troje preteky. Dvadsaťsedemročný Američan má zatiaľ rovnako olympijskú miestenku v štyroch individuálnych pretekoch, no nie je isté, či sa predstaví aj vo všetkých troch štafetách.

O pozíciu novej plaveckej hviezdy bojuje Missy Franklinová, ktorá by v Londýne na svojej prvej olympiáde mohla štartovať v siedmych disciplínach. V národnej kvalifikácii skončila časom 54,15 sekundy druhá vo finále krauliarskej stovky a do nedeľňajšieho finále na 200 metrov znak postúpila najrýchlejším časom. Stovku vyhrala Jessica Hardyová (53,96), ktorá pre problémy s dopingom musela vynechať olympiádu v Pekingu. Tretiu olympijskú účasť si vybojovala šiestym miestom na tejto trati Natalie Coughlinová (54,44), ktorá tak získala pozíciu členky štafety.

V boji o svoju piatu olympiádu nesupela Amanda Beardová. Tá získala prvé olympijské zlato v Atlante 1996 ako 14-ročná, no v národnej kvalifikácii na 200 metrov prsia skončila až piata za víťaznou Rebeccou Soniovou.

Katie Hoffová, víťazka piatich pretekov americkej olympijskej kvalifikácie v roku 2008, neuspela v boji o Londýn a v posledných pretekoch na 800 metrov voľným spôsobom skončila po zdravotných problémoch trinásta. "Chcela som dosiahnuť lepší výsledok, ale vydala som zo seba všetko," povedala Hoffová. "Som na seba hrdá."

Rozplavby na osemstovke boli záverom krátkeho comebacku 40-ročnej Janet Evansovej. Bývalá svetová rekordérka, olympijská víťazka a matka dvoch detí ukončila kariéru po OH 1996 v Atlante, no napokon sa rozhodla zabojovať ešte o jednu účasť pod piatimi kruhmi. V rozplavbách však dosiahla iba 53. čas. "Znamená to pre mňa viac, nešlo iba o pokus prebojovať sa na olympiádu," mieni Evansová. "Každý deň som mohla spať a hrať sa s deťmi. Chcela som však skúsiť niečo iné a som hrdá na to, že som sa dostala až sem. Už však nastal definitívny koniec."

• Zdroj: TASR, SITA