Phelps si vybojoval osem štartov na OH, pôjde 7 disciplín

Michael PhelpsMichael Phelps Zdroj: SITA

OMAHA - Američan Michael Phelps nezopakuje na olympijských hrách v Londýne svoje vystúpenie z Pekingu 2008 a nezíska osem zlatých medailí. Svetová plavecká hviezda má šancu len na sedem cenných kovov, keďže napokon sa rozhodla nezúčastniť v pretekoch na 200 m voľný spôsob. Phelps v minulých dňoch na tejto trati vyhral americkú kvalifikáciu a získal olympijskú miestenku.

"Michael Phelps odobral zo svojho olympijského programu preteky na 200 m voľný spôsob. Bude sa sústrediť len na sedem disciplín, táto zmena mu umožní venovať viac energie pre americkú štafetu," uviedol na Twitteri Phelpsov tréner Bob Bowman.

"Prvá časť mojej práce je za mnou. V Omahe som si vyskúšal svoje schopnosti a dokázal, že som pripravený zvládnuť podobný program aj na olympijských hrách. Bude to však podujatie vyššej úrovne. Mám na čom stavať," dodal Phelps, ktorý má vo svojej zbierke celkovo 14 olympijských zlatých medailí.

V Londýne sa predstaví v individuálnych pretekoch na 100 a 200 m motýlik, v polohovkách na 200 a 400 m. K tomu nastúpi aj v troch štafetách. Jeho veľký rival Lochte si napokon vybojoval štyri individuálne štarty. S Phelpsom bude súperiť v oboch polohovkách a na 200 m voľný spôsob a navyše bude obhajovať prvenstvo na 200 m znak. Zároveň bude aj členom všetkých troch štafiet. Aj keby si v Omahe vybojoval miesto na 100 m motýlik, túto disciplínu by pravdepodobne na OH neplával.

V Londýne môže prekonať rekord ruskej gymnastky Larisy Latyninovej, ktorá má celkovo 18 cenných olympijských kovov. Vo Phelpsovej zbierke je ich zatiaľ šestnásť (14 - 0 - 2). Ak uspeje v Londýne, môže vyrovnať aj Latyninovej rekord v počte individuálnych medailí.