Kuzminová 13 sekúnd od bronzu, preteky na 15 km suverénne vyhrala Bergerová

Tora BergerováTora Bergerová Zdroj: SITA

NOVÉ MĚSTO NA MORAVE - Nórska biatlonistka Tora Bergerová potvrdila na majstrovstvách sveta v Novom Měste na Morave fantastickú formu a skvelým spôsobom si v pretekoch na 15 kilometrov vybojovala zlatú medailu, keď okrem tradične skvelého behu trafila všetkých 20 terčíkov. Vybojovala si už štvrtý vzácny kov, z toho tretie zlato.

Druhá Nemka Andrea Henkelová za ňou zaostala o 52,7 sekundy a tretia Ukrajinka Valj Semerenková o 1:42,5 sekundy.

Slovenka Anastasia Kuzminová síce patrila k najrýchlejším na trati, ale keďže až dvakrát mierila mimo terče, obsadila nepopulárne 4. miesto so stratou 13 sekúnd na bronzovú Semerenkovú.

Vytrvalostnú pätnástku sprevádzalo neisté počasie, sneženie i vietor. Prognózy podmienok ovpyvnilo aj nasadenie biatlonistiek pri žrebovaní štartovných čísel. Väčšina favoritiek dôverovala vyšším, keď predpokladala, že snežiť prestane a podmienky sa postupom času zlepšia. Na výrazný úspech si trúfali aj menej známe mená a pomalšie ženy, na strelnici sa manko z behu mohlo pri presnej muške dokonale vykompezovať, no nakoniec sa žiadne veľké prekvapenie nekonalo.

V miernom mraze s dvoma-tromi mínusovými stupňami sa v štartovnom poli 116 žien za najväčšiu favoritku považovala Nórka Tora Bergerová, obhajkyňa titulu i olympijská víťazka na tejto trati. Štvorica Sloveniek so štartovnými číslami 24 Martiny Chrapánovej, 69 Anastasie Kuzminovej, 81 Jany Gerekovej a 116. Terézie Poliakovej mala rôzne ambície, u Kuzminovej a Gerekovej siahali do top desiatky a vyššie.

Už prvá streľba ležmo odhalila to, čo nástrel pred pretekmi naznačil, v točivom vetre sa bude strieľať veľmi ťažko. Dôležité bolo aj dobre si rozložiť tempo na každom jednom z piatich 3-km okruhoch. Množili sa chyby, Bieloruska Domračevová so štyrmi a úplným krachom, no aj skvelé strelby ako u Bergerovej i Kuzminovej, ktorá bola na medzičase dokonca najlepšia a rýchlejšia ako Nórka o 4,8 sekundy.

Na ďalšej streľbe v polohe stojmo zapôsobila Bergerová opäť dokonale a Kuzminová rovnako, na medzičase s plusom 7,4 sekundy od severanky a priebežne prvá.

Až tretia streľba v polohe ležmo Kuzminovej stopercentne nevyšla, chybu urobila na druhom terči, strata na neomylnú Bergerovú narástla na 44,9 sekundy, medaila však bola neustále na dosah a dôležitosť záverečnej streľby stojmo neobyčajne narástla.

Vyrysoval sa súboj s Bergerovou, Nemkou Henkelovou, Ukrajinkou Vitou Semerenkovou a Kuzminovou. Ukrajinka netrafila štvrtý terč, Bergerová oslnila štvrtou nulou znamenajúcu absolútnu bezchybnosť, nasledovala Kuzminová s nevybieleným tretím terčom (celková bilancia 0-0-1-1) a keďže Nemka Henkelová nezakolísala, vidina vzácneho kovu pre Kuzminovú sa rozplynula.

"Obhájila som titul a radosť je podobná ako pri tom vlaňajšom," tešila sa zlatá Bergerová. "Sú to skvelé pocity, dosť som sa narobila na ťažkom snehu, podržali ma presné a rýchle rany na terče."

Najlepší výsledok v kariére zaznamenala Terézia Poliaková. Doteraz jej najlepším umiestnením bola 57. priečka v šprinte v januári v nemeckom Ruhpoldingu. Teraz dokázala poskočiť o desať miest vyššie. Janke Gerekovej a Martine Chrapánovej sa preteky vôbec nevydarili. So šiestimi trestnými minútami sa umiestnili v siedmej desiatke výsledkovej listiny.

Anastasia Kuzminová mala po pretekoch dôvod na širší úsmev: "Vydarili sa mi, aj keď tlak bol veľký, veď každý odo mňa očakával medailu. Psychiku som zvládla, verila si, že konečne zaberiem a nič nečakané sa neprihodí. Okolie bolo búrlivé, no ja som sa voči nemu obrnila, nevnímala ho, len sa koncentrovala na každú jednu maličkosť. Do tohto úsila zapadajú aj dve chyby na strelnici. V takých ťažkých podmienkach sa stávajú, dobre bolo, že sa vyskytli len dve, aj keď viem, že keby o jednu menej, mám medailu. Počasie bolo nepriaznivé a ak by súperky predo mnou nestrieľali tak dobre, mohlo byť veselšie. Medaila sa rozplynula, no aj štvrté miesto si cením vysoko."

Spokojný bol aj strelecký tréner Juraj Sanitra: "Nemôžem povedať, že len teraz vyšli Nasti preteky, aj v šprinte vyšli, nebyť tej smoly, mohli sme mať už na konte iné výsledky. Myslím si, že sme sa maximálne koncentrovali, trochu nás pohnevala šťastena, obrátila sa k nám chrbtom. Nasťa pôsobila perfektne, s každou jednou ranou pozorne pracovala. Strelnica bola veľmi ťažká, vietor sa menil a aj trať bola náročná po snežení. Výkon hodnotím veľmi vysoko, aj keď nemáme medailu, dnes opäť ukázala vysoké morálno-vôľové vlastnosti. Najbližšie sme mali k nule v druhej ležke, rana bola na hranu, mohla sa preklopiť aj iným smerom, inak trafené rany perfektne vymierila."

Vytrvalostné preteky na 15 km: 1. Tora Bergerová (Nór.) 44:52,5 (0 tr. min), 2. Andrea Henkelová (Nem.) +52,7 (0), 3. Valj Semerenková (Ukr.) 1:42,5 (1), 4. Anastasia Kuzminová (SR) 1:55,0 (2), 5. Vita Semerenková (Ukr.) 2:25,9 (1), 6. Oľga Zajcevová 2:30,9 (2), 7. Jekaterina Glazyrinová (obe Rus.) 2:40,5 (1), 8. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 2:45,8 (3), 9. Marie Habertová Dorinová 2:51,2 (2), 10. Oľga Viluchinová (Rus.)3:03,6 (1), ...47. Terézia Poliaková 6:41,3 (3), 62. Jana Gereková 8:47,1 (6), 66. Martina Chrapánová (všetky SR) 9:04,4 (6)

• Zdroj: športky, ts, SITA, TASR