Hirscher víťazom slalomu, Adam Žampa po skvelom druhom kole 15.

Triumfujúci Marcel HirscherTriumfujúci Marcel Hirscher Zdroj: SITA

SCHLADMING - Domáci lyžiar Marcel Hirscher (23) potvrdil rolu favorita a získal na majstrovstvách sveta v alpských disciplínach v rakúskom Schladmingu zlatú medailu v slalome. V záverečnej súťaži 42. MS odsunul o 42 stotín na druhú priečku Nemca Felixa Neureuthera, bronz vybojoval ďalší domáci pretekár Mario Matt (+0,65).

Slovenský reprezentant Adam Žampa sa vďaka najrýchlejšiemu času v druhom kole posunul z 24. priečky po 1. kole na konečné 15. miesto, za Hirscherom zaostal o 2,86 sekundy. Jeho brat Andreas Žampa zo 43. pozície v druhom kole vypadol, Vladimír Siráň nedokončil už 1. kolo. Adam Žampa sa zmestil aj do pätnástky bodujúcich do poradia WCSL (štartová listina Svetového pohára). Polepšil si o 16 bodov na 34 a v slalome si tak vylepšil pozíciu zo 47 na 37.

Rakúšania sa až v záverečnej súťaži na svetovom šampionáte na domácej pôde dočkali individuálnej zlatej medaily. Získal ju muž, ktorého v krajine alpskej veľmoci už po striebre v obrovskom slalome považovali za národného hrdinu, keďže ho získal s bolesťami chrbta a údajne po z polovice prebdenej noci. Hirscher ako vedúci slalomár po 1. kole zvládol obrovský tlak, z búdky sa na svoju zlatú púť vydal s vedomím, že po výkone Neureuthera je poslednou nádejou lyžiarskeho národa a hoci sa na trati nevyhol zaváhaniu, najmä v závere dokázal vystupňovať víťazné tempo. "Dal som do toho všetko. Vedel som, že Matt i Neureuther predo mnou zajazdili skvele a dostali sa do vedenia, musel som ísť nadoraz. Atmosféra bola senzačná. Vyšlo to geniálne," vyjadril sa pre ORF Hirscher.

Adam Žampa si v úvodnom kole so štartovým číslom 36 vyjazdil 24. pozíciu, keď za Hirscherom zaostal 3,08 s. Do druhej jazdy zobral síce jasnú stratu na najlepších, ale od prvej pätnástky ho nedelila ani sekunda. "Už hore som spravil strašnú jazdeckú chybu, nejako som to nestíhal, prisadol som a pribrzdil. Preto som mal už na prvom medzičase veľkú stratu. Tak som už išiel úplne naplno, aby som dačo zachránil, ale na tej strmine som mal zlý pocit, lebo je to veľmi rozbité, oteplilo sa a v tých sekoch sa strašne zle zatáča. Ťažká trať a tuším ma zozadu ani nikto nezašiel," povedal v cieli Adam Žampa. Mal pravdu, pretekári po ňom už priam systémovo "odchádzali", z nasledujúcich piatich vypadli štyria, z 30-ky po Slovákovi nedokončili až sedemnásti, ostatní mali jasné odstupy.

Suma-sumárum, Adam bol nespokojný s vrchnou časťou, ale celkovo nelámal nad svojím výkonom palicu: "Strata troch sekúnd na lídra nie je pred druhým kolom vôbec zlá. Vzhľadom na moje štartové číslo 36 a na dané podmienky na trati to je pomerne dobré. Uvidíme, rád by som v druhom kole veci zmenil, so sedmičkou budem mať oveľa lepšiu trať. Pôjdem naplno, čo to dá..., takisto ako v prvom kole, ale dúfam, že bez chýb. Myslím, že nikto nie je zvedavý na to, ako skončím dáky tridsiaty, musím mať ambíciu posunúť sa vyššie."

A Žampa dodržal slovo. So štartovou pozíciou číslo 7 využil relatívne kvalitný povrch, predviedol dravý výkon, zariskoval a o 25 stotín predstihol dovtedy vedúceho Marca Giniho zo Švajčiarska. Pri vyvíjajúcom sa odmäku mali ďalší pretekári stále sa zhoršujúce podmienky a Žampa si tak držal vedenie. Jeho čas dokázal pokoriť až osemnásty po 1. kole Kanaďan Michael Janyk, ale to len v celkovom vydaní. Slovák si najlepší čas kola udržal až do konca a posunul sa o deväť priečok.

"S druhou jazdou som veľmi spokojný, bol som veľmi rýchly vo vrchnej časti. Strednú časť som trošku zadržal a do cieľa som to zase pustil. Asi mi to vyšlo, lebo druhé kolo som vyhral a som veľmi šťastný," referoval Adam Žampa. Užíval si úspech vo veľkolepej atmosfére: "Ľudia z mojej jej lyžiarskej firmy prišli za mnou do cieľa a gratulovali mi, veľmi sa tešili. V cieli stála aj moja priateľka, bola veľmi šťastná. Je to super pocit a tieto majstrovstvá hodnotím ako veľmi dobré - okrem dneška aj sedemnásty v obráku a trinásty v superkombinácii,"

Výsledky slalomu na MS v Schladmingu: 1. Marcel Hirscher (Rak.) 1:51,03 min. (55,56-55,47), 2. Felix Neureuther (Nem.) +0,42 s (55,84-55,61), 3. Mario Matt (Rak.) +0,65 (56,12-55,56), 4. Andre Myhrer (Švéd.) +1,05, 5. Ivica Kostelič (Chorv.) +1,12, 6. Alexis Pinturault (Fr.) +1,24, 7. Fritz Dopfer (Nem.) +1,49, 8. Jens Byggmark +1,82, 9. Mattias Hargin (obaja Švéd.) +1,93, 10. Mitja Valenčič (Slovin.) +2,17, ... , 15. Adam ŽAMPA +2,86 (58,64-55,25), Andreas ŽAMPA nedokončil 2. kolo, Vladimír SIRÁŇ (všetci SR) nedokončil 1. kolo