Novými laureátmi Ceny fair play Mintál, Dragúň aj Koník

Marek Mintál počas slávnostnej udalostiMarek Mintál počas slávnostnej udalosti Zdroj: futbalsfz.sk

DOLNÝ KUBÍN - Laureátmi 16. ročníka Ceny fair play MUDr. Ivana Chodáka sa v Dolnom Kubíne stali Marek Mintál, Jozef Bomba, Anton Dragúň, Július Kliment, Vladimír Mušák, Igor Chalka, Matej Lehuta a Vladimír Koník.

Cenu za dlhoročnú príkladnú hráčsku činnosť dostal Marek Mintál. V rovnakej kategórii odovzdali cenu in memoriam Jozefovi Bombovi. Za dlhoročnú príkladnú činnosť a celkový prínos pre slovenský futbal ocenili Antona Dragúňa. Cenu za dlhoročnú príkladnú činnosť a celkový prínos pre slovenský futbal dostal aj Július Kliment. Zvyšní traja laureáti dostali ceny za výnimočný čin vo futbale.

Igor Chalka je aj vo svojich 52 rokoch aktívnym rozhodcom Bratislavského futbalového zväzu. Futbal aktívne hrával od svojich 14 rokov ako hráč Tepličky a neskôr Vrakune, kde v dobách najväčšej slávy tohto klubu vykonával funkciu maséra. Ocenenie dostal za čin z 24. septembra 2011, keď sa na tartanovej bežeckej dráhe na Pasienkoch konali fyzické previerky rozhodcov BFZ. Igor Chalka si všimol, že jeho kolega Milan Ráš odpadol. Až do príchodu lekárov poskytnutím správnej prvej predlekárskej pomoci mu zachránil život.

Matej Lehuta je bývalý hráč ŠK Slovan Bratislava. V súčasnosti pôsobí ako brankár, tréner gólmanov a asistent kouča v klube ŠK Veľké Úľany. V apríli 2012 v polčasovej prestávke stretnutia medzi ŠK Veľké Úľany a Dolnými Salibami, ako je to na dedinách zvykom, si diváci kopali na bránku. Jeden z nich zrazu odpadol a nejavil známky života. Matej Lehuta si to pri nástupe do druhého polčasu všimol, zahodil brankárske rukavice a rozbehol sa k nemu. Okamžite začal s oživovaním, v ktorom neprestal až do príchodu záchrannej služby. Jeho rýchly a profesionálny zákrok zachránil život diváka, občana obce Veľké Úľany.

Vladimír Koník najviac rokov strávil v ŠKP Dúbravka - najprv ako hráč, potom tréner i funkcionár. Pôsobil aj v Interi Bratislava, AS Trenčín a FC ŠTK 1914 Šamorín. Začiatkom tohto roku prevzal pozíciu hlavného korimdelníka FK Senica. Osemnásteho augusta minulého roka v zápase 5. kola II. ligy medzi Dolným Kubínom a Šamorínom tesne pred koncom prvého polčasu obranca hostí Andrej Špánik postupoval s loptou, zrazu sa zaknísal, pravou rukou urobil nekoordinovaný pohyb a odpadol. Tréner hostí Koník okamžite vybehol za hráčom, ktorý mal vyvrátené oči, nerozprával a nereagoval. Podľa vlastných slov mu intuitívne vytiahol jazyk, nahmatal pulz a odovzdal ho do opatery lekára domácich, keďže hostia lekára nemali. Andrej Špánik zostal na pozorovaní v nemocnici v Dolnom Kubíne a o deň neskôr ho previezli do Šamorína. Do základnej zostavy svojho klubu sa vrátil v 13. kole - aj zásluhou rýchlej a život zachraňujúcej reakcie Vladimíra Koníka.

1. Za príkladné vystupovanie počas dlhoročnej hráčskej činnosti

Marek Mintál  (2.9.1977)

Je považovaný za jednu z najvýznamnejších postáv v histórii klubu MŠK Žilina a slovenskej futbalovej reprezentácie. Narodil sa a vyrastal v Bytčici, kde s futbalom začínal a v trinástich rokoch prešiel do mládežníckej základne v Žiline. V najvyššej ligovej súťaži debutoval v roku 1996. V sezóne 2001/2002 sa stal s 21 gólmi najlepším strelcom, čo s 20 gólmi zopakoval aj v nasledujúcom ročníku. Celkovo za MŠK Žilina odohral 188 stretnutí, v ktorých strelil 77 gólov. V roku 2003 prestúpil do nemeckého 1. FC Norimberg, pričom hneď v prvej sezóne klubu pomohol k postupu do Bundesligy. Ako prvý Slovák 28. augusta 2004 dosiahol v najvyššej nemeckej súťaži v zápase s Hamburgom hetrik a už počas prvej sezóny v nej sa stal najlepším strelcom. Pre jeho neuveriteľný čuch na góly, kopaciu techniku, obojnohosť a s tým spojenou pohotovou koncovkou si u fanúšikov vyslúžil prezývku "Fantóm". Vždy zostal skromný a za hviezdu sa nikdy nepovažoval. Na jeho rozlúčkový zápas v profesionálnom futbale sa s ním 21.7.2012 prišlo rozlúčiť viac ako 30.000 divákov. Marek Mintál obliekol najcennejší reprezentačný dres 45-krát, v ktorých dal 14 gólov. Reprezentoval Slovensko na OH 2000 v Sydney. V rokoch 2004 a 2005 získal ocenenie Futbalista roka. Jeho meno nesie každoročne organizovaný turnaj v kategórii do 17 rokov. Marek Mintál je príkladom pre všetkých futbalistov bez rozdielu veku. Dokázal, že tvrdou prácou, správnou životosprávou, skromnosťou a cieľavedomosťou, je možné sa cez akadémiu prepracovať až k seniorskému mužstvu, reprezentácii a pôsobeniu v jednej z najkvalitnejších európskych súťaží. Svoje skúsenosti odovzdáva v súčasnosti svojim nasledovníkom ako tímmanažér reprezentácie do 21 rokov.

Jozef Bomba (30.3.1939 – 27.10.2005) in memoriam

Narodil sa v Bardejove. Spočiatku sa venoval atletike (skok do diaľky, šprint), od šestnástich rokov definitívne prestúpil k futbalu. Hrával za FK Slavoj Bardejov, RH Brno, Tatran Prešov a VSS Košice. S Tatranom obsadil v najvyššej československej súťaži v sezóne 1963/64 tretie a v sezóne 1964/65 druhé miesto. V sezóne 1970/71 dosiahol v drese VSS Košice pod vedením Jozefa Vengloša opäť druhé miesto. V 1. lige odohral 282 zápasov a dal v nich 7 gólov. Československo reprezentoval vo všetkých vekových kategóriách – v drese áčka sa v rokoch 1960-1970 objavil 13-krát, pričom bol aj členom legendárneho strieborného tímu MS 1962 v Chile. V roku 1964 bol nominovaný do tímu výberu Európy proti Škandinávii. Reprezentačnú kariéru ukončil ako kapitán v zápase kvalifikácie ME proti Fínsku. V rokoch 1963 a 1964 ho vyhlásili za najlepšieho športovca Prešovského okresu. Po skončení aktívnej činnosti sa začal venovať právu, ktorému sa venoval až do odchodu na invalidný dôchodok v roku 1989. Dlhotrvajúcej ťažkej chorobe podľahol 27.10.2005.

2. za dlhoročnú príkladnú činnosť a celkový prínos pre futbal:

Anton Dragúň (11.6.1942)

Rodák z Bánova má od mlada dobrú vlastnosť – vedel počúvať ľudí so skúsenosťami. Veľa sa od nich naučil, či už od Karola Borhyho v Nových Zámkoch, alebo ako asistent Michala Vičana v Interi Bratislava. Počas štyridsiatich trénerských rokov viedol hráčov k ľudskosti a férovosti aj v Dukle Banská Bystrica, DAC Dunajská Streda, Slovane Bratislava, slovenskej reprezentácii, ako asistent Jozefa Adamca, vo ViOne Zlaté Moravce. Úlohu trénera "záchranára" splnil v Baníku Prievidza, Ozete Trenčín, ZŤS Dubnica a veľa nechýbalo aby sa mu podobný zázrak podaril aj so Slovanom Duslo Šaľa. Čerstvý sedemdesiatnik viedol aj Úniu futbalových trénerov Slovenska a momentálne prevzal trénerské žezlo u druholigového nováčika v Ružinej. Dôveruje ľuďom a snaží sa predchádzať konfliktom: "Snažím sa neprenášať zlosť na druhých, či na rodinu, kolegov hráčov. Nemám rád konflikty, ani hodnotenie hneď po zápase. Radšej s chladnou hlavou na druhý deň. A to žiadam aj od hráčov, hádky po zápase nemajú zmysel. Mám radšej pozitíva ako negatíva. Radšej chcem mať sto priateľov ako jedného nepriateľa," vyznal sa zo svojho prístupu k futbalu a životu Anton Dragúň.

Július Kliment (28. 12.1940)

Je funkčne najstarším funkcionárom v Stredoslovenskom futbalovom zväze. Futbalovú loptu začal naháňať ako desaťročný v Tatrane Čierny Balog, ktorému ostal verný po celý život. Popri futbalovej kariére, bol už vo svojich 24 rokoch tajomníkom klubu, tridsať rokov bol jeho predsedom a aktívny je v ňom dodnes. Významnou mierou sa v rodnej obci zaslúžil o vybudovanie novej hracej plochy, tribún, šatní, telocvične i minifutbalového ihriska s umelým povrchom. Jeho aktivity výrazne prerástli rámec Čierneho Balogu. Dlhé desaťročia a ešte aj v súčasnosti pracuje v štruktúrach Oblastného futbalového zväzu Banská Bystrica, dvadsať rokov je predsedom jej disciplinárnej komisie. Od roku 1988 je členom odvolacej komisie Stredoslovenského futbalového zväzu. Svojím charakterom, celoživotnou neúnavnou činnosťou a ľudskosťou si vyslúžil úctu a vážnosť vo futbalovom hnutí na celom strednom Slovensku i za jeho hranicami.

Vladimír Mušák (30. 7.1944)

Je dlhoročným (od roku 1996) predsedom Oravského futbalového zväzu. Futbalová lopta a futbal ako hra mu prirástli k srdcu už v detstve. Od žiackeho veku až do 30 rokov aktívne hrával za svoje rodné Námestovo a keď jeho hráčsku kariéru predčasne ukončilo zranenie, ostal futbalu verný ako rozhodca a delegát. Už ako pätnásťročný začal pracovať vo futbalových orgánoch na všetkých úrovniach (Oravský ObFZ, SsFZ, SFZ) a dodnes je ich platným členom. Za svoje najdôležitejšie poslanie považuje rozvoj mládežníckeho futbalu na Orave. Oravský futbalový zväz pod jeho vedením bol medzi prvými na Slovensku, ktorý vytvoril súťaž prípraviek a mladších žiakov. Talentovaní futbalisti z celej Oravy sa už desať rokov zúčastňujú na veľkých medzinárodných futbalových turnajoch žiakov doma i v zahraničí, kde sa neraz umiestnili na stupňoch víťazov. Keď v septembri 2010 požiar zlikvidoval sídlo Oravského futbalového zväzu vrátane celej dokumentácie histórie oravského futbalu, dokázal so svojimi spolupracovníkmi zabezpečiť jeho fungovanie v provizórnych podmienkach bez narušenia chodu súťaží. Dnes už Oravský futbalový zväz sídli v zrekonštruovaných priestoroch s moderným technickým vybavením. Vladimír Mušák svojimi vedomosťami, rozhodnutiami, dlhoročnými skúsenosťami a zmyslom pre spravodlivosť denne dokazuje, že práca futbalového funkcionára môže byť úspešná len v súlade s úprimným záujmom, vzťahom a láskou k futbalu.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: futbalsfz.sk
  • Zdroj: SITA, TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy