Bosna a Hercegovina nedala šancu Grécku, Španielsko aj Portugalsko zaváhali

Cristiano Ronaldo v súboji s domácim Sharonom YeinimCristiano Ronaldo v súboji s domácim Sharonom Yeinim Zdroj: SITA

RAMAT GAN - Futbalisti Izraelu po dramatickom finiši remizovali v zápase kvalifikácie MS 2014 v Ramat Gane s Portugalskom 3:3. Bod pre favorizovaných hostí zachránil v tretej minúte nadstaveného času Fabio Coentrao.

Portugalsko síce v zápase viedlo už po dvoch minútach 1:0, no potom prišla tri góly domáceho tímu. V 72. minúte znížil na rozdiel jediného zásahu Postiga a konečnú remízu zariadil so šťastím Coentrao. Izrael tak má v F-skupine po piatich dueloch osem bodov rovnako ako tretie Portugalsko, ktoré nezvíťazilo už v treťom kvalifikačnom zápase v rade.

"Mohli by sme povedať, že to bol víťazný bod pre nás, ale vzhľadom na priebeh stretnutia môžme hovoriť aj o dvoch stratených bodoch," povedal tréner Portugalska Paulo Bento. "Teraz sme si situáciu podstatne skomplikovali, ale postup do baráže máme stále vo vlastných rukách. Potrebujeme zvýšiť tímového ducha. Pokúsime sa vyvarovať chýb už v najbližšom stretnutí."

Izrael prišiel o cenné tri body v samotnom závere a tak sklamanie trénera domácich Eliho Gutmana bolo na mieste:"Som veľmi, veľmi sklamaný. Myslím, že sme hrali svoju hru, dôrazne a moderne, ale záver sme nezvládli."

Futbalisti Bulharska potvrdili úlohu favorita, keď v súboji B-skupiny rozdrvili Maltu 6:0. V tíme domácich sa blysol hetrikom v rozpätí 62 minút legionár poľského Lechu Poznaň Aleksandar Tonev. Nečakanou prehrou 0:3 sa skončil duel v Olomouci medzi Čechmi a Dánmi. Zverenci Michala Bílka klesli v tabuľke na štvrtú priečku, zatiaľ čo Dáni sa posunuli na tretiu pozíciu.

V rizikovom stretnutí v Záhrebe rozhodli reprezentanti Chorvátska o svojom víťazstve nad Srbskom už v prvom polčase. Najskôr sa trafil do čierneho v 23. minúte Mario Mandžukič, ktorý usmernil do siete center Ivicu Oliča - 1:0. O štrnásť minút neskôr zasa Olič poslal hruďou za bránkovú čiaru priamy kop Darija Srnu - 2:0.

Futbalisti Slovinska nevyužili výhodu domácej pôdy a v zápase E-skupiny v Ľubľane prehrali s Islandom 1:2. Slovinci viedli po góle Milivoja Novakoviča, ktorý síce v 34. minúte najskôr hlavou neskóroval, ale jeho následná dorážka už skončila v sieti - 1:0. Islandskí futbalisti však ďalej bojovali a dočkali sa vyrovnania v 55. minúte po učebnicovom priamom kope Gylfi Sigurdssona, ktorý urobil z brankára Samira Handanoviča statického pozorovateľa. Ten istý hráč bol v 78. minúte aj autorom víťazného zásahu, keď si prebral nahrávku od Eidura Gudjohnsena a z hranice šestnátky skóroval.

Prekvapujúci výsledok sa zrodil na severe Európy, kde domáce Nórsko prehralo v stretnutí E-skupiny 0:1 s Albánskom. Víťazný gól hostí dal v 67. minúte Hamdi Salihi. Nóri si skomplikovali cestu na šampionát, pretože sa razom ocitli na štvrtom mieste v skupine. Albánsko i Island majú o dva body viac.

Futbalisti Lichtenštajnska získali nečakane prvý bod v kvalifikačnej G-skupine MS 2014, keď remizovali vo Vaduze 1:1 s Lotyšskom. Vedúci gól domácich dal na štadióne Rheinpark v 20. minúte Michele Polverino, za hostí vyrovnal o desať minút neskôr Aleksandrs Cauna.

Futbalisti Bosny a Hercegoviny si upevnili vedúcu pozíciu v kvalifikačnej G-skupine MS 2014, keď v stretnutí proti Grécku zvíťazili 3:0. Vedúci gól domácich dal po polhodine hry Edin Džeko, ktorý hlavičkoval do siete po priamom kope Zvjezdana Misimoviča. O šesť minút neskôr mala Bosna a Hercegovina výhodu pokutového kopu. Brankár Orestis-Spyridon Karnezis síce pokus Misimoviča vyrazil, ale pozorný Vedad Ibiševič poslal predsa len loptu do siete. V 53. minúte si Džeko zopakoval spoluprácu s Misimovičom a po jeho centri dal opäť gól hlavou - siedmy v tomto kvalifikačnom cykle. Čestný úspech hostí zaznamenal v nadstavenom čase striedajúci Theofanis Gekas.

"Po tomto dueli sa ma zmocnil strach, bolo by totiž neodpustiteľné, keby sme sa nedostali na svetový šampionát. Cítil som, že sme dobre pripravení a dokázali sme to na ihrisku. Ani som nedúfal, že už pred polčasovou prestávkou by sme mohli viesť 2:0, ale moji zverenci to zvládli naozaj skvele. Brankár Begovič v podstate nemal nijakú prácu, to hovorí za všetko," povedal na tlačovej konferencii tréner Safet Sušič.

"Jediným naším ospravedlnením je, že súper bol proste lepší ako my," športovo priznal tréner Grécka Fernando Santos a dodal: "Vedeli sme, že zápas v Bosne bude náročný, ale až takýto rozdiel medzi oboma tímami som nečakal. Jediné, čo teraz môžeme urobiť, je vyhrať nasledujúci duel s Litvou a čím skôr zabudnúť na vystúpenie v Zenici." Bosna a Hercegovina vsietila v doterajších piatich stretnutiach kvalifikácie 18 gólov, čo je spolu s Nemeckom najviac zo všetkých účastníkov.

Úradujúci majstri sveta aj Európy Španieli si skomplikovali situáciu v súvislosti s priamym postupom. Pred vlastnými fanúšikmi v Gijóne len remizovali 1:1 s Fínmi. Francúzi v Paríži splnili úlohu favorita proti Gruzíncom (3:1) a v utorok 26. marca privítajú práve Španielov pri 2-bodovom náskoku na čele tabuľky I-skupiny. Skóre duelu Španielsko - Fínsko otvoril v 49. min výsostne symbolicky obranca Realu Madrid Sergio Ramos, ktorý nastúpil na svoj jubilejný 100. zápas v najcennejšom drese a stal sa v 26 rokoch najmladším španielskym "stovkárom" v histórii, lenže zverencov Vicenteho Del Bosqueho zaskočil v 79. min útočník nemeckého klubu Schalke 04 Gelsenkirchen Teemu Pukki gólom na napokon konečných 1:1.

Stopercentnú bilanciu si udržali Holanďania. "Oranjes" vyhrali doma nad Estóncami pohodlne 3:0 a po piatich dueloch majú na konte 15 bodov. Úlohy favoritov potvrdili Nemci víťazstvom v Kazachstane 3:0 i Angličania triumfom 8:0 na pôde San Marína. Pre "Albión" to bolo najvyššie víťazstvo za uplynulých 26 rokov.

Duel Severné Írsko - Rusko preložili pre nepriaznivé počasie na sobotu 23. marca (začiatok o 16.00 SEČ).

Na svetový šampionát sa zo "starého kontinentu" kvalifikuje priamo deväť víťazov základných skupín. Zvyšných štyroch účastníkov určí baráž, do ktorej sa prebojuje osem najlepších tímov z druhých miest.

A-skupina:
Chorvátsko - Srbsko 2:0 (2:0)
Góly: 23. Mandžukič, 37. Olič

Macedónsko - Belgicko 0:2 (0:1)
Góly: 26. de Bruyne, 63. Hazard

Škótsko - Wales 1:2 (0:0)
Góly: 47. Hanley - 72. Ramsey (z pok. kopu), 74. Robson-Kanu, ČK: 71. Snodgrass (Škótsko) po druhej ŽK, rozhodoval: Gautier (Fr.)

Izrael - Portugalsko 3:3 (2:1)
Góly: 24. Hemed, 40. Ben Basat, 70. Gershon - 2. Alves, 72. Postiga, 90.+3 Coentrao

Lichtenštajnsko - Lotyšsko 1:1 (1:1)
Góly: 20. Polverino - 30. Cauna. ŽK: Stocklasa, Burgmeier, Polverino, N. Hasler - Rugins, Lazdinš. Rozhodoval: Clancy (Škót.)

Bosna a Hercegovina - Grécko 3:1 (1:0)
Góly: 30. a 53. Džeko, 36. Ibiševič - 90.+2 Gekas. ŽK: Lulič - Tzavellas, Katsouranis.

Slovensko - Litva 1:1 (1:1)
Góly: 40. Jakubko - 19. Šernas, rozhodovali: Oliver - Mullarkey, Long (všetci Angl.)

San Maríno - Anglicko 0:8 (0:5)
Góly: 35. a 78. Defoe, 12. Della Valle (vlastný), 28. Oxlade-Chamberlain, 39. A. Young, 42. Lampard, 54. W. Rooney, 70. Sturridge, rozhodoval: Bieri (Švaj.)

Francúzsko - Gruzínsko 3:1 (0:0)
Góly: 45. Giroud, 47. Valbuena, 61. Ribéry - 71. Kobachidze, rozhodoval: Bebek (Chor.)

1. Francúzsko 4 3 1 0 8:3 10
2. Španielsko 4 2 2 0 7:2 8
3. Gruzínsko 5 1 1 3 3:7 4
4. Bielorusko 4 1 0 3 3:8 3
5. Fínsko 3 0 2 1 2:3 2

Viac o téme: Futbal A Edin Džeko Bosna Hercegovina
  • Zdroj: športky, SITA, TASR