Česi zažehnali krízu hladkou výhrou, Španieli zvládli šláger s Francúzskom

Matej Vydra sa raduje z góluMatej Vydra sa raduje z gólu Zdroj: SITA

PRAHA - Futbalisti Česka zvýraznili svoje šance postúpiť na MS 2014, keď v súboji kvalifikačnej B-skupiny vyhrali v Jerevane nad domácim Arménskom jednoznačne 3:0.

O triumfe zverencov trénera Michala Bílka rozhodol premiérovými dvoma gólmi v národnom drese Matěj Vydra. Kanonier anglického druholigového Watfordu sa najskôr v 47. minúte presadil presnou hlavičkou a deväť minút pred koncom pridal tvrdou strelou druhý presný zásah. Víťazstvo spečatil v nadstavenom čase po rýchlom protiútoku striedajúci Daniel Kolář.

Petr Čech si pri svojom jubilejnom 100. štarte v reprezentácii udržal čisté konto. Česi si tak napravili chuť po domácej prehre 0:3 s Dánskom a po piatich dueloch majú na konte osem bodov. Víťazstvo aspoň čiastočne zmiernilo tlak na kritizovaného kouča Bílka, ktorý vo svojej funkcii zostáva minimálne do 16. apríla, keď bude o jeho prípadnom odvolaní rozhodovať výkonný výbor FAČR.

"Počkám si na jeho verdikt. Vyhrali sme výrazným rozdielom, podali sme hlavne v druhom polčase dobrý výkon, takže moje pocity sú logicky lepšie ako po zápase s Dánskom. Ale uvedomujem si, že naša pozícia v skupine je naďalej ťažká," citoval server sport.cz slová Bílka po zápase.

Cennú remízu 1:1 uhrali v B-skupine Bulhari v Kodani s Dánskom, domáci zachraňovali bod v 63. minúte zásluhou premeneného pokutového kopu Daniela Aggera. Bulhari sú v eliminácii stále bez prehry. Taliani podľa očakávania uspeli na Malte 2:0, hrdinom bol dvojgólový Mario Balotelli.

Aj bez Cristiana Ronalda, ktorý nútene pauzoval pre žlté karty, vyhralo Portugalsko v Baku nad Azerbajdžanom 2:0. Výrazný tlak dokázal spolufavorit F-skupiny pretaviť do gólového zakončenia až po vylúčení domáceho Raufa Alijeva - v druhom polčase sa hlavičkami presadili Bruno Alves a Hugo Almeida. Portugalsko sa dočkalo triumfu po troch kvalifikačných dueloch bez plného bodového zisku.

Holandsko je v kvalifikácii naďalej stopercentné a suverénne vedie tabuľku D-skupiny, keď dva góly Robina van Persieho i zásahy Rafaela van der Vaarta a Jeremaina Lensa znamenali hladký triumf 4:0 nad Rumunskom. Cestu na svetový šampionát si výrazne komplikuje Turecko, ktoré v IstanbuV súboji "trpaslíkov" tejto skupiny sa v Tallinne pod vedením slovenskej rozhodcovskej trojice na čele s hlavným Jánom Valáškom zrodilo očakávané víťazstvo Estónska nad Andorrou 2:0.

Škóti zostali na dne A-skupiny bez reálnej šance zabojovať o postup po prehre 0:2 na ihrisku Srbska, ktoré oživilo svoje šance zásluhou dvojgólového Filipa Djuričiča. Na čele tabuľky sú bok po boku Belgicko a Chorvátsko.

Nemci jednoznačne kráčajú za postupom, líder C-skupiny potvrdil svoju pozíciu očakávaným víťazstvom 4:1 nad Kazachstanom. Na druhé miesto mali šancu poskočiť Íri v súboji s Rakúskom - po dvoch góloch Jonathana Waltersa viedli, ale v nadstavenom čase zabezpečil hosťom remízu 2:2 Alaba.

V najväčšom šlágri programu vyhrali úradujúci majstri sveta a Európy Španieli v parížskom St. Denis nad Francúzskom 1:0. O jediný gól sa postaral v 58. minúte Pedro a Španieli sa tak dostali na čelo I-skupiny o jeden bod pred svojho súpera. Francúzi dohrávali duel bez vylúčeného Paula Pogbu.

Čierna Hora si udržala vedenie v H-skupine, keď doma remizovala s Anglickom 1:1. Hostí síce už v 7. minúte dostal na koňa presným zásahom Wayne Rooney, štvrťhodinu pred koncom ale Dejan Damjanovič zariadil domácim zisk cenného bodu. Čierna Hora vedie tabuľku naďalej o dva body pred Anglickom.

A-skupina
Srbsko - Škótsko 2:0 (0:0)
Góly: 59. a 65. Djuričič, rozhodoval: Vad (Maď.)

Wales - Chorvátsko 1:2 (1:0)
Góly: 21. G. Bale - 77. Lovren, 87. Eduardo, rozhodoval: Banti (Tal.)

Belgicko - Macedónsko 1:0 (0:0)
Gól: 63. Hazard, rozhodoval: Benquerenca (Portug.)

Arménsko - Česko 0:3 (0:0)
Góly: 47. a 81. Vydra, 90. Kolář, rozhodoval: Balaj (Rum.)

Dánsko - Bulharsko 1:1 (0:0)
Góly: 63. Agger - 51. Manolev, rozhodoval: Aydinus (Tur.)

Malta - Taliansko 0:2 (0:2)
Góly: 8. a 45. Balotelli, rozhodoval: Gozubujuk (Hol.)

Írsko - Rakúsko 2:2 (2:1)
Góly: 25. a 45. Walters - 11. Harnik, 90.+ Alaba, rozhodoval: Strahonja (Chor.)

Nemecko - Kazachstan 4:1 (3:0)
Góly: 23. a 90. Reus, 27. Götze, 31. Gündogan - 46. Schmidtgal, rozhodoval: Özkahya (Tur.)

Estónsko - Andorra 2:0 (1:0)
Góly: 45. Anier, 62. Lindpere, rozhodovali: Valášek - Benko, Vorel (všetci SR)

Turecko - Maďarsko 1:1 (0:0)
Góly: 63. Yilmaz - 71. Böde, rozhodoval: Mažič (Srb.)

Holandsko - Rumunsko 4:0 (1:0)
Góly: 56. a 65. van Persie (druhý z pok. kopu), 12. van der Vaart, 90. Lens, rozhodoval: Clattenburg (Angl.)

Azerbajdžan - Portugalsko 0:2 (0:0)
Góly: 63. Bruno Alves, 79. Hugo Almeida, ČK: 55. Alijev (Azerbajdžan), rozhodoval: Marriner (Angl.)

Severné Írsko - Izrael 0:2 (0:0)
Góly: 77. Refaelov, 84. Ben Basat, rozhodoval: Kaasik (Est.)

Ukrajina - Moldavsko 2:1 (0:0)
Góly: 61. Jarmolenko, 71. Chačeridi - 80. Suvorov, rozhodoval: Hansen (Dán.)

Poľsko - San Maríno 5:0 (2:0)
Góly: 21. a 50. Lewandowski, 28. Piszczek, 61. Teodorczyk, 90.+ Kosecki, rozhodoval: Johnsen (Nór.)

Čierna Hora - Anglicko 1:1 (0:1)
Góly: 76. Damjanovič - 6. Rooney, rozhodoval: Eriksson (Švéd.)