Slováci si pripísali prvú výhru v príprave, Staňa vychytal shutout

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: TASR

ŽLOBIN - Slovenskí hokejisti majú za sebou konečne úspešnú previerku pred MS, keď zvíťazili v Bielorusku v rámci Euro Hockey Challenge. Po nevydarených zápasoch proti Švédom si napravili chuť a na ľade súpera zvíťazili po disciplinovanom výkone 3:0.

Prvá tretina bola z oboch strán nevýrazná, no od druhej už mali navrch zverenci trénera Vladimíra Vůjteka. Prvý gól prišiel v 22. minúte, keď sa podaril rýchly protiútok dvojice Bližňák - Miklík. V 35. minúte pridal druhý kúsok do bieloruskej bránky pohotový Bartek a štyri minúty pred koncom uzavrel skóre Brejčák.

Slováci nastúpia na druhý duel proti Bielorusom v sobotu 13. apríla o 16.00 h v Bobrujsku.

Bielorusko - Slovensko 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
Góly: 22. Miklík (Bližňák, Sýkora), 35. Bartek, 56. Brejčák (Radivojevič, Daňo). Rozhodcovia: Nalivaiko, Amosov - Deďuľa, Badyl, vylúčení: 3:7, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0.

Bielorusko: Milčakov - Černook, Kaznadej, Filičkin, Goroško, Jeronov, Šinkevič, Misjul, Lisovec - Meleško, Kitarov, Kulakov - Koľcov, Kovyršin, Ugarov - Stefanovič, Stas, Jefimenko - Solomonov, Drozd, Andrjuščenko

Slovensko: Staňa - Čerešňák, Mezei, Sersen, Vydarený, Mihálik, Švarný, Sloboda, Brejčák - Radivojevič, Stümpel, Surový - Bartek, Kukumberg, Hudáček - Miklík, Bližňák, Sýkora - Daňo, Ölvecký, Majdan

Slováci sa museli už v 2. minúte brániť presile, keďže na trestnú išiel Kukumberg. Domáci hráči však v prvej presilovke nič poriadne nevymysleli a ich súperi sa bez problémov ubránili. V 6. minúte sa do prvej väčšej šance v zápase dostal Surový, no zoči-voči bieloruskému brankárovi neuspel. Hral sa vyrovnaný hokej a ani jedno mužstvo sa nedokázalo vpredu výraznejšie presadiť. Gól mohla priniesť až 10. minúta, keď Milčakov vyrazil strelu na hokejku Hudáčka, ale ten netrafil odkrytú časť jeho bránky. Krátko na to išiel na trestnú opäť Kukumberg, ale domáci opäť nepochodili, keď sa ani nedokázali poriadne usadiť v útočnom pásme. Bielorusi sa priblížili ku gólu až počas tretej početnej výhody. Do dobrej príležitosti sa dostal Ugarov, ale namieril presne do Staňu.

Druhú tretinu odštartovali hostia výborne, keď sa už v jej 2. minúte ujali vedenia. Bielorusi stratili puk v útočnom pásme, Bližňák potiahol popri mantineli, presnou prihrávkou našiel Miklíka a ten bez problémov poslal puk do siete - 1:0. Krátko na to hrali domáci opäť vo výhode o jedného hráča a Staňa sa poriadne zapotil. Vzápätí ho preveril aj Koľcov. V 34. minúte chybovala obrana hostí, puk sa dostal ku Kitarovovi, ale Staňa opäť podržal svojich spoluhráčov. Slováci boli v druhej časti zápasu lepší, dobrým forčekingom držali súpera ďaleko od bránky a boli aktívnejší a dôraznejší v ofenzíve. V 35. minúte si Bartek spracoval odrazený puk a pohotovou strelou bekhendom zvýšil na 2:0. Domáci mohli znížiť dve minúty pred prestávkou pri ďalšej presilovke, v obrovskej šanci sa ocitol Meleško, ale Staňa vynikajúco zasiahol lapačkou.

Aktívnejší hostia mali navrch aj v úvode tretieho dejstva. V 44. minúte našiel Kukumberg Miklíka, ktorý sa zbavil obrancu, ale bieloruského gólmana neprekonal. V 48. minúte domáci zavreli súpera pred bránkou a spod tlaku ich dostal až faul Sersena. Ku gólu mal blízko opäť Meleško, ale Staňa jeho dve strely zlikvidoval a tak domáci nevyužili ani svoju siedmu presilovku v stretnutí. Vůjtekovi zverenci si dvojgólový náskok pozorne bránili a súpera do konca zápasu už k ničomu nepustili. Naopak, sami si vypracovali ešte zopár nádejných príležitostí. Aktívny bol najmä Bližňákov útok s Miklíkom a Sýkorom. V 56. minúte dal bodku za zápasom Brejčák, ktorý vypálil od modrej a puk si našiel cestu do siete - 3:0.

Vladimír Vůjtek, tréner: "Chceli sme v tejto fáze prípravy už aj dobrý výsledok, podarilo sa to a preto sme spokojní. Navyše, keď sme zahrali kvalitne aj v obrane. Veľmi kvalitný výkon podal brankár Staňa, čo je pre nás povzbudením do ďalšej prípravy. Stretnutie bolo vyrovnané, ale Staňa všetky šance vychytal. Je pravda, že rozhodcovia boli na nás veľmi kritickí, ale na opačnej stránke sa to dá vziať aj pozitívne, v 'priateľskom' zápase nám to umožnilo vyskúšať sa výraznejšie v oslabení a každá skúsenosť sa neskôr môže zísť. V prístupe hráčov by som nehľadal porovnanie s predchádzajúcimi duelmi vo Švédsku. Aj tam bol na úrovni, lenže tam sme mali silnejšieho súpera a neboli sme ešte rozohraní, mnohí hráči nastupovali na severe po zápasovej pauze. Systematicky sa pripravujeme, precvičujeme herné činnosti, každý deň sa to zlepšuje a mám z toho radosť. Výkon mladých hráčov? Ukazuje sa, že na Slovensku sa stále objavujú hokejové talenty, a mladíci, ktorých tu máme sa dobre bijú o svoje miesto. Zaradenie skúseného Stümpela sa ukazuje opodstatnené. Cítiť ho nielen na ľade, ale i striedačke. V druhom zápase v Bobrujsku dostane príležitosť v bránke Jaro Janus a všetci tí, ktorí nehrali."

Otto Sýkora, generálny manažér: "Výsledok vzišiel z  dobrého kolektívneho výkonu celého mužstva. Rastislav Staňa v Žlobine dokázal prečo patrí medzi najlepších brankárov KHL. Nepriazeň mužov s píšťalkami chlapcov vyburcovala, ukázalo, že keď sa zomkneme, vieme bezpečne zdolať vážneho konkurenta aj na jeho ľade. Teší, že sa prejavuje herný progres."

Viac o téme: Hokej Slovensko Švédsko
  • Zdroj: SITA, športky, TASR