Zúfalí Hochschornerovci a Martikán poslali list Ficovi: Nemáme peniaze, pomôžte nám!

Pavol a Peter HochschornerovciPavol a Peter Hochschornerovci Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Systémové opatrenia Ministerstva školstva, vedy výskumu a športu Slovenskej republiky (MŠVVaŠ SR), na základe ktorých bude tento rezort financovať jednotlivé športové zväzy a odvetvia na Slovensku, výrazne zasahuje do činnosti najúspešnejšieho olympijského športu v histórii samostatnej republiky - vodného slalomu.

"Aj keď sa vodní slalomári od roku 1996 nikdy nevrátili z olympiády bez medaily, vedenie Ministerstva školstva, vedy výskumu a športu Slovenskej republiky nám skresalo ročné dotácie na športovú reprezentáciu a rozvoj nášho odvetvia o celú tretinu, čo v praxi znamená vyše päťdesiattísíc eur,“ uviedol na stretnutí s novinármi v Bratislave generálny manažér Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode (SZKDV) Richard Galovič.

V dôsledku zníženia štátnej dotácie musel výkonný výbor SZKDV operatívne zrušiť realizačný tím juniorského reprezentačného výberu a takisto ukončiť zmluvu s dvojicou najúspešnejších trénerov na Slovensku Jozefom Martikánom a Petrom Hochschornerom starším.

"Myslím si, že MŠVVaŠ operuje vzorcom pre rozdelenie štátnych dotácií, ktorý nezodpovedá realite,“ zdôraznil Richard Galovič a pokračoval: "Na základe týchto opatrení hneď na začiatku nového olympijského cyklu náš zväz prišiel o veľkú časť peňazí. Udialo sa to aj napriek tomu, že z londýnskej olympiády sme priviezli dve medaily.“

Manažér sa pozastavil aj nad realitou ministerského vzorca. Ten síce vznikol na základe prieskumu verejnej mienky a monitoringu médií, ale podľa neho nezodpovedá realite.

"Skončili sme v rebríčku popularity na pätnástom mieste. Neverím tomu, že na Slovensku je momentálne populárnejších štrnásť odvetví. Z hľadiska prerozdeľovania dotácií sme dokonca až na dvadsiatom piatom mieste. Pýtam sa, kde je tých úspešnejších a populárnejších dvadsaťštyri športov, ako sme my,“ krútil Richard Galovič nechápavo hlavou.

Pre predsedu Slovenskej kanoistickej asociácie (SKA) a SZKDV Ivana Cibáka je ministerský zásah do činnosti vodného slalomu nepochopiteľný. Prekvapilo ho, že sa to udialo hneď na začiatku nového olympijského cyklu, keď sa toto úspešné odvetvie chystá na postupné prebudovanie reprezentačných výberov.

"Vieme, že športovci, ktorí nám od roku 1996 zo všetkých vrcholných podujatí nosia medaily, nebudú aktívne súťažiť donekonečna. Veľmi nás potešilo, že na Slovensku sa opäť črtá generácia úspešných juniorov, ktorí sa začínajú presadzovať v silnejúcej medzinárodnej konkurencii. Chýbajúce peniaze však veľmi radikálne zasiahnu aj do odovzdávania poznatkov a skúseností, ktoré naši úspešní reprezentanti doteraz nadobudli,“ upozorňoval na možný vývoj situácie prvý muž slovenskej kanoistiky.

Ďalšou ranou pre SZKDV je nečakané odstúpenie generálneho partnera Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). V predchádzajúcich dvoch olympijských cykloch práve SPP participoval na významných úspechoch slovenských vodných slalomárov.

"Samozrejme, uvedomujeme si, že SPP má právo vybrať si oblasť, v ktorej sa bude realizovať. Mrzí nás ale, že naša spolupráca sa pretrhla tesne pred začiatkom novej sezóny. Aj keď sme po olympiáde v Londýne spolu rokovali o ďalšej spolupráci, k jej pokračovaniu už nedôjde. Uvedomujeme si, že bez podpory SPP by sme také výrazné úspechy nedosiahli,“ uviedol Ivan Cibák.

"Prísť o takého partnera začiatkom apríla je mimoriadne nepríjemná skutočnosť, pretože zohnať pár dní pred začiatkom sezóny takého podporovateľa, akým bol SPP, je prakticky nemožné,“ pridal k téme Richard Galovič.

Odchod generálneho partnera sa podpísal pod ďalšie úvahy organizátorov finále Svetového pohára, ktoré sa má uskutočniť v auguste v Areáli vodných športov Divoká voda v Čunove. Bez finančnej podpory je podujatie neuskutočniteľné.

"Dostali sme sa do veľmi nepríjemnej situácie. Právo organizovať preteky Svetového pohára v Čunove máme zmluvne dohodnuté na päťročné obdobie. Hoci nám mnohí ľudia sľúbili pomáhať aj naďalej, v najbližších dňoch definitívne rozhodneme, čo urobíme. Vlani pracovalo na príprave finálového kola Svetového pohára 102 funkcionárov. Teraz po znížení dotácií môžeme zaplatiť iba polovicu. A ak dôjde k ďalším škrtom, budeme musieť preteky úplne zrušiť. Je nám to veľmi ľúto, pretože po takomto opatrení určite na veľmi dlhé obdobie preteky takéhoto významu na Slovensko nedostaneme,“ pripomenul Richard Galovič.

Lídri slovenských reprezentačných tímov Pavol a Peter Hochschornerovci, Jana Dukátová a Michal Martikán vyjadrili presvedčenie, že aj napriek chýbajúcim dotáciám budú mať priestor pripraviť sa na vrcholné podujatia v tomto roku.

"Ani v tejto ťažkej situácii nechceme skresať naše športové ambície. Lídrom zabezpečíme čo najlepšie podmienky, aby zostali schopní konkurovať okolitému svetu. Bude to síce ťažké, ale trochu nám zahralo do kariet aspoň to, že majstrovstvá sveta juniorov a pretekárov do dvadsaťtri rokov organizujeme u nás v Liptovskom Mikuláši. Vďaka tomu ušetríme prostriedky. Už dávnejšie sme totiž deklarovali, že chceme postaviť maximálny možný počet tridsať pretekárov. Neviem si predstaviť, z čoho by sme hradili cestovné náklady pre toľkých ľudí. Verím, že sa z tejto nepríjemnej situácie dostaneme. Urobíme všetko pre to, aby pretekári zníženie dotácií pocítili čo najmenej. Súrodenci Hochschornerovci a Michal Martikán napísali list premiérovi, čo je prvý krok k tomu, aby sa s návrhom rezortného ministerstva na zníženie dotácií ešte niečo udialo. Všetci dúfame, že na základe mnohých signálov kompetentní návrh ešte prehodnotia a nedôjde k takým výrazným škrtom,“ zdôraznil na záver Ivan Cibák.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy