Chelsea si vo finále zmeria sily s Benficou, Fenerbahce nepomohol ani striedajúci Stoch

Cristian a Oscar CardozoCristian a Oscar Cardozo Zdroj: SITA

LONDÝN/LISABON - Vo finále Európskej ligy UEFA 2012/2013 sa v stredu 15. mája v Amsterdame stretnú futbalisti londýnskej Chelsea a Benficy Lisabon. "The Blues" v Londýne zdolali aj v semifinálovej odvete švajčiarsky Bazilej 3:1 a po triumfe z prvého súboja zverenci španielskeho trénera Rafaela Beníteza zabojujú o triumf. Ich súperom bude Benfica, ktorá na Estadio da Luz vyhrala nad tureckým Fenerbahce Istanbul, od 75. minúty aj so slovenským stredopoliarom Miroslavom Stochom, 3:1 a nezastavila ju ani prehra v Istanbule 0:1.

Na Stamford Bridge sa hral kvalitný futbal. V 9. minúte nastrelil domáci matador Lampard nastrelil tyč, neujala sa ani pekná strela Torresa v 18. minúte. Päť minút pred polčasom sa v 16-ke domácich nepresadili ani Salah ani Stocker, no v poslednej minúte prvého dejstva dostal hostí do vedenia predsa len Salah, ktorý ľavačkou po peknej akcii a prihrávke Stockera v úniku prekonal brankára Čecha.

Európsky majster z minulého roka mal excelentný nástup do druhého polčasu, najprv Torres v 50. minúte vyrovnal a o dve minúty už otočil skóre Moses. Torres dorazil do siete strelu Lamparda, ktorému pozíciu vypracoval skvelým sólom Hazard, Moses si narazil s Torresom a nezadržateľne skóroval. Skvelú desaťminútovku domáci zakončili v 59. minúte tretím gólom, keď Luiz nádhernou strelou ľavačkou vymietol pravý horný roh brány hostí. Podobne krásnu strelu predviedol na druhej strane Fabian Frei, ale trafil len spojnicu Čechovej brány. Domáci si ďalší priebeh už bez väčších problémov postrážili a zaslúžene postúpili.

"V prvom polčase sme mali dve čisté šance, ktoré sme nevyužili. Inkasovali sme v závere úvodného dejstva a hráči si zaslúžia uznanie za otočenie nepriaznivého vývoja. Dali sme tri góly, mali sme prevahu, útočili sme a kontrolovali sme hru až do konca zápasu," povedal kouč Chelsea Rafael Benítez.

"Hrali sme dobre v prvom polčase a podľa mňa sme Chelsea spôsobili mnoho problémov. Stále sme verili. Po zmene strán to išlo príliš rýchlo a schytali sme studenú sprchu. Musím však pochváliť svojich zverencov za výkon. Vedeli sme, že skórovať proti Chelsea a neinkasovať bude ťažká úloha," dodal tréner FC Bazilej Murat Yakin.

FC Chelsea (Angl.) - FC Bazilej (Švaj.) 3:1 (0:1), prvý zápas: 2:1
Góly: 50. Torres, 52. Victor Moses, 59. David Luiz - 45.+ Salah, ŽK: Azpilicueta - Schär, Steinhöfer, Serey Die, rozhodoval: Eriksson (Švéd.)

Chelsea: Čech - Azpilicueta, Ivanovič, Cahill, Bertrand - David Luiz (82. Aké), Lampard - Ramires (66. Oscar), Hazard (75. Mata), Victor Moses - Torres

Bazilej: Sommer - Steinhöfer, Schär, Sauro, Voser - Elneny, F. Frei (75. Marcelo Díaz), Serey Die - Salah, Streller (62. Zoua), Stocker (62. D. Degen)

V Lisabone sa na Štadióne svetla hral od úvodného hvizdu rezký a zaujímavý zápas. Slovenský reprezentačný stredopoliar Stoch z Feneru začal zápas len na lavičke náhradníkov. Manko 0:1 z prvého zápasu zmazal už v 9. minúte Gaitan, ktorý krásne vonkajším priehlavkom premenil spätný center Limu. Potom nepresný francúzsky rozhodca Lannoy odpískal kontroverznú penaltu v prospech hostí, ktorú Kuyt premenil na vyrovnanie. Domáci boli celý polčas lepší, snažili sa, tvorili a zaslúžene strhli vedenie na svoju stranu v 35. minúte, keď Cardoso rutinérsky prestrelil hradbu obrancov a zaskočil aj brankára Demirela.

Ani druhý polčas sa obraz hry nemenil, domáci sa tlačili do postupového gólu a Paraguajčan Cardoso ho strelil v 66. minúte, keď po dlhom aute sa k nemu dostala lopta a jeho pohotové zakončenie znamenalo gól na 3:1. V 75. minúte sa do hry dostal aj Stoch, ktorý vystriedal Yoba, a v 80. minúte strelou z uhla poriadne natiahol brankára Artura. Portugalský zástupca si postup už ustrážil a zaslúžene postúpil.

Benfica sa prebojovala do finále európskych pohárov prvýkrát od roku 1990, keď v dueli o trofej Ligy majstrov podľahla vo Viedni milánskemu AC 0:1. Portugalský tím naposledy triumfoval ešte v roku 1962, v amsterdamskom finále LM zdolal Real Madrid 5:3.

"Je to historický moment vzhľadom na predchádzajúce účinkovanie klubu v európskom finále. Dostali sme sa tam oprávnene. V zápase sme boli dynamickejší, rýchlejší. Stále sme si udržiavali tempo, pretože sme mali loptu na svojich kopačkách. Súper síce skóroval z pokutového kopu, ale okrem toho nám nespôsobil žiadne problémy," vyjadril sa tréner Benficy Jorge Jesús.

Benfica Lisabon (Portug.) - Fenerbahce Istanbul (Tur.) 3:1 (2:1), prvý zápas: 0:1
Góly: 35. a 66. Cardozo, 9. Gaitán - 23. Kuyt (z pok. kopu), ŽK: Maxi Pereira, E. Peréz - Cristian Baroni, Caner Erkin, rozhodoval: Lannoy (Fr.)

Benfica: Artur - Maxi Pereira, Luisao, Garay, André Almeida - E. Peréz, N. Matič, Gaitán (90.+ Roderick) - Lima, Cardozo (87. Urreta), Eduardo Salvio

Fenerbahce: Demirel - Gönül (61. Bekir Irtegun), Yobo (75. Stoch), E. Korkmaz, Ziegler - Selcuk Sahin (45. Mehmet Topuz), Caner Erkin - Kuyt, Cristian Baroni, Salih Ucan - Moussa Sow

• Zdroj: TASR, SITA