Kanoista Rusnák vybojoval bronz v I. kole Svetového pohára

Medailisti Tamás Kiss a Attila Vajda a Matej RusnákMedailisti Tamás Kiss a Attila Vajda a Matej Rusnák Zdroj: SITA

SZEGED - Slovenský reprezentant v rýchlostnej kanoistke Matej Rusnák obsadil vo finále C1 mužov na 5000 m na pretekoch I. kola Svetového pohára v maďarskom Szegede skvelé tretie miesto a vybojoval pre výpravu spod Tatier druhý vzácny kov na tomto podujatí.

Od úvodu pretekov sa pohyboval na čelných pozíciách, v poslednom okruhu zaútočil na tretie miesto a na záverečnej obrátke definitívne predstihol Číňana Ri-wei Wanga. Zdolali ho iba dvaja domáci kanoisti Attila Vajda a Tamás Kiss. Druhý slovenský reprezentant v štartovom poli Marián Ostrčil dopádloval do cieľa na desiatej pozícii.

„Zo začiatku to nevyzeralo pre mňa príliš ružovo, ale postupne som sa dostal do tempa, ktoré mám natrénované. V závere už som bol v pohode a bol z toho bronz. Po finálových jazdách na päťsto a tisíc metrov som už cítil únavu, ale vedel som, že sa musím cez to dostať a zabrať naplno,“ povedal Matej Rusnák, pre ktorého je aktuálny bronz treťou medailou na 5000 m zo Svetových pohárov v kariére. Predtým bol dvakrát druhý. Okrem toho vlani získal na ME bronz. „Je to pre mňa asi najúspešnejší víkend v kariére, možno bude aj nejaká malá oslava, ale hlavne sa treba sústrediť na ďalšie preteky Svetového pohára na budúci týždeň v českých Račiciach,“ dodal rodák z Piešťan.

Solídne 7. miesto obsadila vo finále K1 žien na 5000 m Simona Šamková. Pri svojej premiére nesklamala, vo finiši zdolala a až za seba na 8. priečku odsunula skvelú maďarskú rodáčku Berenike Faldumovú, ktorá reprezentuje Bulharsko. Z víťazstva v tejto najdlhšej „šprintérskej“ disciplíne v rýchlostnej kanoistike sa tešila Britka Louisa Sawersová.

V záverečných pretekoch K1 mužov na 5000 m triumfoval Bielorus Oleg Jureňa. Jediný Slovák v štartovom poli Juraj Danko dopádloval do cieľa na 16. pozícii

C1: 1. Attila Vajda 22:37,946 min, 2. Tamás Kiss (obaja Maď.) 23:22,646, 3. Matej Rusnák 23:37,082, ... 10. Marián Ostrčil (obaja SR) 25:01,742

K1 mužov: 1. Oleg Jureňa (Biel.) 20:15,767, ... 16. Juraj Danko (SR) 22:27,731

K1 žien: 1. Louisa Sawersová (V.Brit.) 22:32,264, ... 7. Simona Šamková (SR) 23:59,762

Viac o téme: Kanoistika Vajda A Rusnák Medailisti Tamás Kiss Attila Matej