Chára asistoval pri famóznom obrate Bostonu, Rangers spečatili postup debaklom

Radostné objatie Zdena Cháru so spoluhráčom Patriceom BergeronomRadostné objatie Zdena Cháru so spoluhráčom Patriceom Bergeronom Zdroj: SITA

NEW YORK - Boston a NY Rangers sa stali poslednými postupujúcimi tímami do 2. kola play off Východnej konferencie NHL. HBoston po veľkom obrate zdolal Toronto 5:4 po predĺžení a v 2. kole play-off ho čakajú jazdci z New Yorku, ktorí vyhrali vo Washingtone hladko 5:0.

Bruins prehrávali v polovici tretej tretiny s Torontom 1:4, potom však predviedli skvelý finiš s víťazným gólom Patricea Bergerona v predĺžení. Hráči Bostonu vyzerali najmä v prvej polovici súboja unavene. Z Toronta pricestovali pre poruchu lietadla s veľkým meškaním a veľká časť súboja im vôbec nevyšla. Zvládli však dôležité chvíle, keď ešte necelé dve minúty pred koncom bolo 2:4. Chára si pripísal jednu asistenciu, zaznamenal dva plusové body a brankára ohrozil tromi strelami. Na ľade strávil až 35:46 minút, čo bola ďaleko najvyššia porcia zo všetkých hráčov.

"Bol to jeden z najbláznivejších zápasov v mojej kariére. Boli sme blízko k vypadnutiu, ale stále sme verili a nakoniec sme našli cestu k úspechu. Je to neskutočné," povedal dvojgólový hrdina Bergeron, ktorý sa v prvých šiestich dueloch presadil strelecky len raz.

Bruins sú  vôbec prvým tímom v histórii NHL, ktorý vyhral siedmy zápas, keď v tretej tretine prehrával o tri góly.

"Mali nás na lopatkách. Nebudem tu tvrdiť niečo iné, to by som klamal. Mali nás na lopatkách," povedal na tlačovke tréner Bostonu Claude Julien.

"Došla nám para. V záverečných fázach zápasu na nás vyvinul Boston tlak a nestíhali sme. Prehrať takto rozbehnutý zápas je veľmi smutné," povedal kouč Toronta Randy Carlyle.

Boston - Toronto 5:4 po predĺžení (1:1, 0:1, 3:2 - 1:0) - konečný stav série: 4:3
Góly: 6. Bartkowski, 50. Horton (Lucic, Krejčí), 59. Lucic (CHÁRA, P. Bergeron), 60. P. Bergeron (Krejčí, Jágr), 67. P. Bergeron (Seguin, Marchand) - 10. Franson (Van Riemsdyk, Phaneuf), 26. Franson (C. MacArthur, Grabovskij), 43. Kessel (Kadri, Van Riemsdyk), 46. Kadri (Kessel, Gardiner)

V predchádzajúcich šiestich stretnutiach série medzi Rangers a Washingtonom vyhrávalo vždy domáce mužstvo a hrali sa vyrovnané súboje. Teraz však tím z Mannhatanu v americkej metropole jasne dominoval. Hráči Capitals už v druhom súboji v rade nedokázali prekonať švédskeho brankára Henrika Lundqvista, ktorý vychytal ôsmy shutout kariéry v play-off. Naposledy dosiahol nulu v šiestom a siedmom zápase série vyraďovacích bojov Dominik Hašek v roku 2002 v drese Detroitu.

"Bol to asi náš najlepší zápas v sérii. Lundqvist chytal skvele, ale kredit treba dať všetkým hráčom, ktorí hrali v defenzíve perfektne," povedal tréner "jazdcov" John Tortorella.

Capitals chýbala produktivita najlepšieho strelca základnej časti Alexandra Ovečkina, ktorý bodoval len v prvých dvoch dueloch série. Po zápase sa "vylial" ruskému reportérovi Slavovi Malamudovi a ten preložil Ovečkinove ostré slová anglicky hovoriaci novinárom. Ruský hokejista napadol vedenie ligy, že chcelo siedmy zápas.

"Ako je možné, že sme v šiestom zápase nemali ani jednu presilovku? Nehovorím, že prišiel príkaz vedenia NHL, ale niekto jednoducho chcel siedmy zápas. Sezóna bola krátka a liga potrebuje profitovať," nebral si servítky Ovečkin. Rangers sa v semifinále Východnej konferencie stretnú s Bostonom, s ktorým hrali v play off naposledy v roku 1973.

Washington - New York Rangers 0:5 (0:1, 0:2, 0:2) - konečný stav série: 3:4
Góly: 14. Asham (Kreider), 24. Pyatt (Dorsett, Eminger), 26. Del Zotto (Brassard, Rick Nash), 41. Callahan, 47. Zuccarello (Brassard, Eminger)