Infarktový záver v Amsterdame, Ivanovič zariadil triumf Chelsea v Európskej lige

Branislav Ivanovič dáva víťazný gól ChelseaBranislav Ivanovič dáva víťazný gól Chelsea Zdroj: SITA

AMSTERDAM - Futbalisti Chelsea Londýn vyhrali vo finále Európskej ligy UEFA 2012/2013 v Amsterdame nad Benficou Lisabon 2:1. Zverenci španielskeho trénera Rafaela Beniteza získali cennú trofej rok potom, ako triumfovali v Lige majstrov 2011/2012.

Výber trénera Jorgeho Jesusa premrhal šancu získať cennú trofej po dlhých 51 rokoch, keď sa naposledy Benfica radovala vo finále PEM v roku 1962 po triumfe nad Realom Madrid.

V holandskej metropole od začiatku vybehol portugalský zástupca na anglický tím bez rešpektu, no vo finálnej fáze akoby sa bál zisku európskej trofeje po dlhých 51 rokov. Chelsea hrala slabšie, pretaktizovane a jej súper ju dostal účinnejšími kombináciami pod tlak. V 11. minúte Benfica krídelnú akciu potiahla zľava, nasledoval center na Cardoza, ale jeho strelu, rovnako ako aj následný pokus Rodriga obrancovia zblokovali. O chvíľu sa po kombinácii Salvia dostala lopta ku Gaitanovi, ten ale vo vnútri 16-ky strieľal vysoko nad. Silnú fázu Banfica nevyužila ani v 15. minúte, keď po signáli z priameho kopu vnikal z pravej strany Gaitan, ale jeho center Rodrigo minul. "The Blues" hrozili ojedinele a nevedeli dotiahnuť ataky do kompaktnej obrany "orlov". No v 38. minúte mohli ísť do vedenia, loptu si tesne pred šestnástkou dobre pripravil Lampard, jeho tvrdá strela zaplávala a brankár Artur len skvelým reflexom vyrazil na roh. Futbal to v prvom dejstve síce nebol najhorší, ale hráčom dosť komplikoval snahu pomerne šmykľavý terén. Benfica bola lepšia, no mohli ju mrzieť nedotiahnuté šance.

Aj v druhom dejstve sa tlačili dopredu najmä hráči Benficy a v 51. minúte po vysokom centri skóroval hlavou argentínsky kanonier Cardozo, ale rozhodcovia mu odpískali veľmi kontroverzný ofsajd. V 59. minúte po pretiahnutom centri koníčkom hlavičkoval nádejne Salvio, no z okamžitého protiútoku udrela Chelsea. "Tichý zabijak" Torres sa po Čechovom dlhom vyhodení a prestrčení od Matu dostal v tvrdom súboji cez stopéra a kapitána Luisaa, kľučkou obišiel aj brankára Artura a do prázdnej brány otvoril skóre. Benfica bola chvíľu zaskočená, ale späť do hry ju dostala ruka Azpilicuetu v pokutovom území a Cardozo z nariadenej penalty v 68. minúte vyrovnal. A mohol sa stať hrdinom aj v 82. minúte, keď jeho strelu skvele zneškodnil Čech a vzápätí sa nepresadil ani v ďalšej šanci na zadnej tyčke. V 88. minúte nádhernou bombou nerozhodol ani Lampard, ktorého projektil zastavilo brvno Arturovej brány. No v nadstavenom čase, keď sa už schyľovalo k predĺženiu, hlavičkou o všetkom rozhodol stopér "The Blues" Ivanovič. Hoci Cardozo v posledných sekundách mohol vyrovnať.

Jorge Jesus, tréner Benficy Lisabon: "Finále hrali dva veľké kluby, ale Benfica bola väčšinu zápasu lepšia. Chýbalo nám kúsok šťastia, ale svetu sme ukázali, že sme si zaslúžili vyhrať. Odohrali sme excelentný zápas, no opäť sme doplatili na premárnené šance. V tomto zápase mal byť víťaz iba Benfica, ťažko sa mi hodnotí, futbal nemá logiku. Musím však pogratulovať celému klubu, portugalským fanúšikom aj fanúšikom Benficy, títo všetci by si zaslúžili vidieť nás vyhrať."

Rafael Benítez, tréner Chelsea Londýn: "Je to špeciálny večer. Keď hráte finále a vyhráte, musíte byť šťastný. Túto prácu som robil šesť, sedem mesiacov, a išli sme zo dňa na deň. Benfica má skvelé mužstvo, to bol aj dôvod, prečo sme neboli až takí dobrí my. Má skvelých hráčov, skvelého trénera, bola nebezpečná na každom kúsku ihriska. Som špeciálne šťastný za Fernanda Torresa. Som šťastný, že dal gól."

Fernando Torres: "Bola to ťažká cesta do Amsterdamu a ešte ťažší zápas vo finále. V prvom polčase sme nehrali dobre. Zmenili sme ale našu mentalitu a výsledok ste videli v druhom polčase."

Branislav Ivanovič: "Sú to skvelé pocity. Tento tím si to zaslúžil. Mali sme ťažkú sezónu, hrali sme veľa zápasov. Teraz je čas oslavovať."

Benfica Lisabon - Chelsea Londýn 1:2 (0:0)
Góly: 68. Cardozo (z 11 m) - 59. Torres, 90.+3 Ivanovič, ŽK: Garay, Luisao - Oscar, rozhodoval: Kuipers (Hol.), 51.800 divákov (vypredané)

Benfica: Artur - Almeida, Luisao, Garay (78. Jardel), Melgarejo (66. Ola John) - Perez, N. Matič, Rodrigo (66. Lima) - Gaitan, Salvio - Cardozo

Chelsea: Čech - Azpilicueta, Cahill, Ivanovič, Cole - Luiz, Lampard - Ramires, Mata, Oscar - Torres

• Zdroj: TASR, SITA