Schmiedlová suverénne do finále kvalifikácie, Kučovej heroický výkon

Zuzana KučováZuzana Kučová Zdroj: TASR

PARÍŽ - Slovenská tenistka Zuzana Kučová (30) zvíťazila v stretnutí 2. kola trojkolovej kvalifikácie o postup do hlavnej súťaže na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži (21. mája - 9. júna, dotácia 21,017 milióna eur, antuka) nad jasne favorizovanou 19-ročnou Američankou Jessicou Pegulovou (124. v renkingu WTA) nasadenou ako dvanástou za 136 minút 3:6, 6:2, 8:6.

V rozhodujúcom sete pritom prehrávala 0:4. Ako podávajúca za stavu 4:5 čelila skóre 15:40, čiže dvom mečbalom. Ďalší odvrátila v dvanástej hre. Vo finále kvalifikácie vyzve Američanku Irinu Falconiovú, dvadsaťjednotku "pavúka". Už má istotu 50 bodov do hodnotenia a prémie 10 000 eur.

"Bol to výborný a zároveň náročný zápas. Bojovala som ako za starých čias. Pri odvracaní mečbalov mi mysľou prebehlo, že toto je možno posledná loptička na grandslame, ale rýchlo som slzu utrela a súperka našťastie chybovala pri každom z nich," uviedla Kučová.

Kučová hrá na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska 2013 na základe tzv. chráneného renkingu v podobe 145. pozície. V minulosti bola najvyššie na 101. priečke.

Slovenka sa zatiaľ štyri razy objavila v hlavnej súťaži na úrovni veľkej štvorky. Debutovala práve na RG už v roku 2004 a potom to bolo na Australian Open, Wimbledone a US Open 2010. Bez výnimky neuspela v 1. kole.

Zuzana Kučová (SR) - Jessica Pegulová (USA-12) 3:6, 6:2, 8:6

Karolína Schmiedlová zvíťazila v 2. kole nad 21-ročnou Japonkou Kurumi Narovou, 147. v renkingu WTA, za 101 minút 7:5, 6:2. Nadviazala na úspech 7:6 (5), 7:6 (5), ktorý dosiahla predminulý týždeň na podujatí ITF Empire Slovak Open v Trnave.

V prvom sete sa jej napokon nevypomstilo, že stratila náskok 4:2 a nezužitkovala ani vedenie 5:4 s brejkom. Presadila sa totiž na returne v jedenástej hre a potom sa odpodávala na 15. V druhom dejstve Slovenka získala všetky gemy od stavu 2:2.

Vo finále kvalifikácie si zmeria sily s Ruskou Allou Kudriavcevovou (25), 192. v systéme (nachádzala sa aj na 56. stupienku). Už má istotu prémie 10 000 eur a 50 bodov do svetového rebríčka, v ktorom figuruje na 151. pozícii (osobný rekord).

"Hrala som dobre a veľmi sa z tohto víťazstva teším. Nebolo to ľahké. Mali sme strašne dlhé výmeny. Je tu hrozné počasie, trikrát nám zápas prerušili pre dážď. Súperku nepoznám, takže uvidíme," uviedla Karolína Schmiedlová.

Schmiedlová, ktorú v rámci programu NTC trénersky vedie Milan Martinec, vlani v juniorskej súťaži na medzinárodných majstrovstvách Francúzska bola vo finále, nestačila v ňom na Nemku Anniku Beckovú.

Karolína Schmiedlová (SR) - Kurumi Narová (Jap.) 7:5, 6:2

• Zdroj: TASR, SITA