Allen famóznou trojkou spasil Miami, o víťazovi rozhodne až siedmy zápas

Ray Allen pred famóznou trojkouRay Allen pred famóznou trojkou Zdroj: sbnation.com

MIAMI - O šampiónovi NBA 2012/2013 rozhodne až siedmy finálový zápas. Basketbalisti San Antonia nevyužili možnosť definitívne ukončiť sériu a po prehre 100:103 na palubovke Miami, budú musieť o cennú trofej zabojovať vo štvrtok 20. júna na svojej palubovke. Ray Allen v osudovej chvíli demonštroval svoju pozíciu najlepšieho trojkára v dejinách súťaže.

Strieľajúci rozohrávač Miami 5,2 sekundy pred koncom riadneho hracieho času za nepriaznivého stavu 92:95 strelou z rohu spoza veľkého oblúka vyrovnal a vybojoval pre Heat predĺženie znamenajúce nádej. Domáci v ňom vydreli víťazstvo 103:100. Po kľúčovej trojke ešte Allen poistil v predĺžení dvoma trestnými hodmi výhru aj predĺženie sezóny.

"Pôjde o titul, takže musíme zo seba vydať úplne všetko. Pódium pre šampiónov je na dohľad, už vidno cieľovú pásku. V takýchto momentoch sa hrá do posledného klaksónu. Tento zápas prekonal úplne všetko, čoho som bol doteraz súčasťou," uviedol pre ESPN LeBron James ešte na palubovke, kde v zápase číslo šesť strávil takmer 50 minút. Krídelník Heat síce nijako neoslnil úspešnosťou streľby (11/26), ale s triple-double bol predsa najužitočnejším hráčom drámy.

Spurs v nej mali pritom dlho navrch, viedli aj o 13 bodov a súpera hravo tromfli v počte bodov spod koša - 60:36. Najlepším strelcom San Antonia, ktoré trikrát v sérii o titul viedlo, bol s 30 bodmi Tim Duncan.

"Nezvládli sme to. Je pre nás veľkým sklamaním, že sme prehrali stretnutie, v ktorom sme išli do štvrtej časti s desaťbodovým náskokom. Mali sme šancu to ukončiť, mali sme na to ideálnu možnosť," neskrýval rozčarovanie Duncan.

"Prežívame ťažké chvíle. Boli sme pár sekúnd od titulu a nechali sme si ho ujsť. Niekoľko nedoskočených lôpt, Rayova trojka a zopár pokazených trestných hodov," vymenoval príčiny neúspechu argentínsky rozohrávač Manu Ginóbili.

Miami - San Antonio. 103:100 po predĺžení (27:25, 17:25, 21:25, 30:20 - 8:5) - stav série 3:3

Heat: L. James 32 (10 doskokov, 11 asistencií), Chalmers 20 (4 trojky), Wade 14, Bosh 10, M. Miller 8 (R. Allen a Battier/3 trojky po 9, Andersen 1)

Spurs: Duncan 30 (17 doskokov), K. Leonard 22 (11 doskokov), Parker 19, Ginóbili 9, Danny Green 3 (Diaw 7, Neal a Splitter po 5, Bonner 0)
TH: 21/16 - 28/21, fauly: 26 - 21, trojky: 11 - 5, 19 900 divákov

• Zdroj: TASR, SITA