Taliansko na PK bronzové, Uruguaj nezvládol pokutové kopy

Taliansko zdolalo v boji o 3. miesto Pohára konfederácie UruguajTaliansko zdolalo v boji o 3. miesto Pohára konfederácie Uruguaj

SALVADOR - Futbalisti Talianska obsadili na IX. ročníku Pohára konfederácií FIFA 2013 v Brazílii tretiu priečku. Zverenci Cesareho Prandelliho triumfovali v nedeľňajšom dueli o "bronz" v Salvadore nad Uruguajčanmi až po strelách zo značky pokutového kopu 3:2. V riadnom hracom čase sa duel skončil nerozhodne 2:2

"Azúrová squadra" viedla od 24. minúty, keď sa presadil obranca Davide Astori. Jeho gólu predchádzal Diamantiho prudký strieľaný center z pravého krídla, ktorý "zaplachtil" až do vzdialenejšej žrde Muslerovej bránky, lopta sa nešťastne odrazila od brankárovho krku k úplne voľnému bekovi Cagliari a ten ju pohodlne doťukol do siete - 0:1. Druhý gól padol až po takmer hodine hry, v 58. min si Cavani skvele nabehol do šestnástky a po Garganovej prihrávke strelou z prvej obstrelil Buffona - 1:1. Potom prišli na rad dva utešené góly z priamych kopov, po jednom na každej strane. V 73. min zaúradovala Diamantiho diamantová ľavačka, ktorý technickou strelou ponad múr k ľavej Muslerovej žrdi zariadil pre Talianov opäť tesný náskok. Nevydržal však dlho, na Cavaniho bombu zo štandardky pod brvno v 79. min bol Buffon prikrátky - 2:2.

V riadnom hracom čase sa o víťazovi nerozhodlo, na rad prišlo predĺženie, ale ani v ňom gól nepadol. V 110. min videl druhú žltú kartu Montolivo a Uruguaj sa nadýchol k záverečnému tlaku. Šance Suáreza a Cavaniho však zostali nevyužité. V následnej penaltovej lotérii neuspeli až traja hráči juhoamerického zástupcu - Forlán, Cáceres ani Gargano. Taliani zvíťazili v rozstrele 3:2.

Finále turnaja Brazília - Španielsko je na programe presne od polnoci SELČ z nedele 30. júna na pondelok 1. júla na štadióne v Riu de Janeiro.

Uruguaj - Taliansko 2:2 po predĺžení (2:2, 0:1), na strely zo značky pok. kopu 2:3
Góly: 58. a 79. Cavani - 24. Astori, 73. Diamanti, ŽK: 8. Maximiliano Pereira, 61. L. Suárez - 55. Chiellini, 82. Montolivo, ČK: 110. Montolivo (po druhej ŽK)
Jedenástkový rozstrel: Forlán (Urug.) - nepremenil, Aquilani (Tal.) 0:1, Cavani 1:1, El Shaarawy 1:2, L. Suárez 2:2, De Sciglio - nepremenil, Cáceres - nepremenil, Giaccherini 2:3, Gargano - nepremenil

Uruguaj: Muslera - Maximiliano Pereira (81. Á. Pereira), Lugano, Godín, M. Cáceres - Arévalo (107. D. Pérez), Gargano, C. Rodríguez (56. Á. González) - L. Suárez, Cavani

Taliansko: Buffon - Maggio, Astori (96. Bonucci), Chiellini, De Sciglio - Candreva, De Rossi (70. Aquilani), Montolivo - Diamanti (83. Giaccherini) - El Shaarawy, Gilardino

Oscar Tabarez, tréner Uruguaja: "Tento zápas spĺňal nároky duelu Pohára konfederácií. Oba tímy preukázali, že mohli postúpiť aj do finále. Taliansko bolo lepšie v penaltovej lotérii, gratulujem im preto. Chceli sme byť tretí, ale nie sme sklamaní, lebo sme na ihrisku nechali absolútne všetky sily. Toto bude pre nás skvelá skúsenosť do budúcnosti."

Cesare Prandelli, tréner Talianska: "Odohrali sme skvelý prvý polčas, v druhom sme ale mali problémy. Bolo to tesné. Najlepšie na našom výkone bolo, že sme ukázali charakter. Chcem zagratulovať všetkým mojim hráčom. Som presvedčený, že sme na správnej ceste."

• Zdroj: SITA, dailymotion