Favoritkám sa darilo: Suverénne sestry Williamsové, dva kanáre Suárezovej-Navarrovej

Venus Williamsová a Kirsten FlipkensováVenus Williamsová a Kirsten Flipkensová Zdroj: SITA

NEW YORK - Tridsaťtriročná americká tenisová veteránka so slávnou minulosťou Venus Williamsová zvíťazila v pondelňajšom zápase 1. kola dvojhry žien na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku nad Belgičankou Kirsten Flipkensovou za 84 minút až nečakane jasne 6:1, 6:2.

Domáca bývalá jednotka svetového rebríčka WTA Venus je v lokalite Flushing Meadows šampiónka už z rokov 2000 a 2001. Na medzinárodných otvorených majstrovstvách Spojených štátov amerických štartuje 15. raz a stále platí, že nikdy netropla hneď v 1. kole. O šesť rokov mladšia Flipkensová nasadená ako dvanásta nedávno upútala na Wimbledone prienikom do semifinále. Na US Open pred desiatimi rokmi triumfovala v súťaži junioriek.

Venus mala v pondelok pomer "winnerov" a nevynútených chýb 21:20, súperka 16:19. Belgičanka doplatila na výrazne slabšiu efektivitu: využila iba 1 z 8 brejkbalov, postupujúca zužitkovala polovicu z tucta takýchto možností. V štatistike zo vzájomných súbojov sa Američanka ujala vedenia 2:1. Dosiahla revanš za prehru 6:0, 4:6, 2:6 z prípravného turnaja v kanadskom Toronte.

Staršia zo sestier Williamsových si najbližšie zmeria sily s úspešnou z duelu Kiki Bertensová (Hol.) - Ťie Čeng (Čína). Vlani na tomto podujatí skončila práve v 2. kole, a to na rakete nemeckej ľaváčky Angelique Kerberovej. Venus momentálne figuruje na 60. pozícii v renkingu, Flipkensovej patrí 14. stupienok.

"Je príjemné byť znova tu a vnímať známe tváre, ktoré poznám už od roku 1997, keď so tu hrala s korálikmi vo vlasoch a rovnátkami," s úsmevom skonštatovala Venus hrá na svojom 60. grandslamovom turnaji.

Tretia nasadená poľská tenistka Agniezska Radwaňská vyhrala nad Španielkou Silviou Solerovou Espinosovou v dvoch setoch 6:1, 6:2.

Do 2. kola bez väčších problémov postúpili aj ďalšie favoritky. Turnajová päťka Číňanka Na Li zdolala Bielorusku Oľgu Govorcovovú dvakrát 6:2 a osemnásta nasadená Španielka Carla Suarezová Navarrová vstúpila do US Open bez straty gemu, keď uštedrila dvoch "kanárov" Američanke Lauren Davisovej.

Česká tenistka Petra Cetkovská skončila svoje účinkovanie v ženskej dvojhre na US Open už v 1. kole, keď nestačila na Švédku Sofiu Arvidssonovú v trojsetovej bitke 6:1, 4:6, 1:6.

Postup do 2. kola si vybojovali aj ďalšie nasadené tenistky. Estónka Kaja Kanepiová (25) si poradila s domácou hráčkou Vaniou Kingovou v troch setoch 4:6, 7:6 (4), 6:1, ďalej bude v ženskej dvojhre na US Open pokračovať aj Francúzka Caroline Garciová či dvadsiata tretia nasadená Američanka Jamie Hamptonová.

Miestenku do ďalšieho kola si vybojovala aj nemecká turnajová šestnástka Sabine Lisická, ktorá zvíťazila nad Ruskou Verou Duševinovou 6:2, 7:6 (3).

V ďalšom zápase 1. kola ženskej dvojhry dovolila kazašská tenistka Jaroslava Švedovová uhrať Ruske Oľge Pučkovovej iba jeden gem a poľahky zvíťazila v dvoch setoch 6:1, 6:0.

Do 2. kola postúpila aj tridsiata druhá nasadená ruská tenistka Anastasija Pavljučenková po víťazstve nad Virginie Razzanovou z Francúzska 7:5, 6:0.

Venus Williamsová (USA) - Kirsten Flipkensová (Belg.-12) 6:1, 6:2
Sorana Cirsteová (Rum.-19) - Sharon Fichmanová (Kan.) 7:5, 5:7, 6:1
Ashleigh Bartyová (Aus.) - Estrella Cabezová-Candelová (Šp.) 6:1, 6:4
Ťie Čeng (Čína) - Kiki Bertensová (Hol.) 6:1, 6:3
Kurumi Narová (Jap.) - Alexandra Cadantová (Rum.) 6:2, 6:2
Paula Ormaecheová (Arg.) - Kimiko Dateová-Krummová (Jap.) 6:3, 7:6 (7)
Urszula Radwanská (Poľ.) - Irina-Camelia Begová (Rum.) 6:1, 6:3
Agnieszka Radwanská (Poľ.-3) - Silvia Solerová-Espinosová (Šp.) 6:1, 6:2