Definitíva padla: O osude zápasenia na olympijských hrách 2020 je rozhodnuté!

Nenad Lalovič s brožúrou bojových športovNenad Lalovič s brožúrou bojových športov Zdroj: SITA

BUENOS AIRES - Zápasenie napokon zotrvá v programe olympijských hier. Členovia Medzinárodného olympijského výboru sa na svojom nedeľňajšom 125. zasadnutí v argentínskom Buenos Aires rozhodli zaradiť tento úpolový šport do programu olympijských hier 2020. Zápasenie uspelo v užšom finále v konkurencii squashu a spoločnej kandidatúry softbalu s bejzbalom.

Zápasenie sa dostalo mimo olympijského programu 2020 trochu nečakane tento rok vo februári. Exekutíva MOV sa rozhodla šport, ktorého história siaha do antických čias, nezaradiť medzi 25 nosných olympijských pre rok 2020. Funkcionári Medzinárodnej zápasníckej federácie (FILA) však odvtedy urobili mnohé zmeny pravidiel a rozšírili váhové kategórie pre ženy. Zmenilo sa aj vedenie FILA, za zápasenie mohutne lobovali veľké krajiny Rusko, USA i Irán. V máji už výkonný výbor MOV čiastočne rozhodnutie prehodnotil a oznámil, že sa v Buenos Aires bude okrem zápasenia hlasovať aj o squashi a bejzbale so softbalom. Zápasenie má po nedeľňajšej voľbe istotu aj pre OH 2024.

Zápasenie uspelo sedem mesiacov po strate miesta v olympijskom programe suverénne hneď v prvom kole, keď dostalo nadpolovičnú väčšinu 49 hlasov. Za bejzbal so softbalom sa vyslovilo 24 členov MOV a za squash 22.

"Chcem sa úprimne poďakovať každému členovi Medzinárodného olympijského výboru, ktorý hlasoval za zachovanie zápasenia v olympijskom programe. Týmto hlasovaním ste ukázali, že všetky opatrenia, ktoré sme prijali s cieľom zlepšiť náš šport, sa ukázali ako dobré. Uisťujem všetkým, že modernizácia zápasenia bude pokračovať. Budeme pokračovať v v úsilí, aby sme boli čo najlepším partnerom olympijského hnutia. Chcel by som vyjadriť svoje uznanie aj zástupcom squashu a bejzbalu so softbalom, ktorí pripravili skvele organizované kampane a ukázali veľkú vášeň pre ich šport," zareagoval prezident FILA Nenad Lalovič.

Členovia MOV ešte pred hlasovaním potvrdili 25 športov, ktoré budú tvoriť kľúčovú kostru olympijských hier 2020 v Tokiu. Plénum len potvrdilo februárové rozhodnutie exekutívy MOV, že v programe OH 2020 nebudú chýbať atletika, veslovanie, bedminton, basketbal, box, kanoistika, cyklistika, jazdectvo, šerm, futbal, gymnastika, vzpieranie, hádzaná, pozemný hokej, džudo, plavecké športy, moderný päťboj, taekwondo, tenis, stolný tenis, streľba, lukostreľba, triatlon, jachting a volejbal. O golfe a sedmičkovom ragby sa v nedeľu nehlasovalo, keďže na základe rozhodnutia MOV z roku 2009 majú istotu pre OH 2016 i 2020.

Reakcia predsedu Slovenského zväzu zápasenia (SZZ) Františka Lengyela na nedeľňajšie rozhodnutie členov Medzinárodného olympijského výboru (MOV) ponechať zápasenie v programe olympijských hier 2020: "Toto rozhodnutie vnímam veľmi pozitívne, som nesmierne rád, že sa to takto skončilo. Veril som a na 99,9 percenta som bol presvedčený, že zápasenie zostane medzi olympijskými športmi. Určite k tomu prispeli zmeny, ktoré nastali v našom odvetví v ostatných mesiacoch - výmena prezidenta Medzinárodnej zápasníckej federácie (FILA), zmena pravidiel i väčšie začlenenie žien. Tento krok je dobrý aj pre zápasenie na Slovensku. Máme v krajine slušný potenciál a verím, že ho využijeme aj na OH."

"K zotrvaniu nášho odvetvia v programe OH určite prispeli aj výrazné zmeny, ktoré nastali v našom športe v ostatných mesiacoch. Výrazne sa o to pričinili všetky zápasnícke veľmoci - Japonsko, kde sa uskutoční olympiáda v roku 2020, Rusko, USA či Irán. Tento krok je dobrý aj pre zápasenie na Slovensku. Máme v krajine slušný potenciál a verím, že ho využijeme aj na OH," doplnil František Lengyel.

"Dnešné rozhodnutie MOV je srdcervúcou smutnou správou pre milióny hráčov squashu po celom svete. Naše desaťročné snaženie dostať sa do olympijského programu sa skončilo neúspešne. Sme však povzbudení výsledkami dnešného hlasovania. Stále máme čo ponúknuť olympijskému hnutiu a verím, že dnešok nie je koncom našej olympijskej cesty," zareagoval prezident Medzinárodnej squashovej federácie (WSF) Narayana Ramachandran.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy