Belgicko, Švajčiarsko a Nemecko ďalšími postupujúcimi na šampionát, osem gólov Holandska

Českí reprezentanti oslavujú gól do siete MaltyČeskí reprezentanti oslavujú gól do siete Malty Zdroj: SITA

JEREVAN - Futbalisti Belgicka, Švajčiarska aj Nemecka sa stali ďalším postupujúcim na finálový turnaj budúcoročných majstrovstiev sveta v Brazílii. V piatkovom kvalifikačnom zápase A-skupiny dobyli "červení diabli" Záhreb a domácich Chorvátov zdolali 2:1. Oba góly zverencov trénera Marca Wilmotsa strelil Romelu Lukaku. Helvéti vyhrali v Tirane nad Albánskom 2:1 a v E-skupine im už nik nemôže vziať prvú pzíciu, resp. postup.

Belgičania, ktorým na priamy postup stačila v piatok aj remíza, sa tak pridali k už istým účastníkom - organizátorovi z Brazílie, Argentíne, Austrálii, Kostarike, Iránu, Japonsku, Kórejskej republike, USA, Taliansku a Holandsku. Na MS si zahrajú po 12 rokoch, keď naposledy hrali v 2002 v Japonsku a Kórejskej republike.

Dvadsaťročný Lukaku, hráč Chelsea Londýn momentálne na hosťovaní v Evertone, sa po zápase tešil: "S takými hráčmi okolo mňa bolo streliť góly ľahké." Belgičania, ktorým chýbal zranený kapitán Vincent Kompany aj útočník Christian Benteke, majú na čele tabuľky pred posledným domácim zápasom s Walesom osembodový náskok pred Chorvátmi, ktorí tak pôjdu do baráže. V Belgicku sa už môžu tešiť na žreb finálového turnaja, ktorý sa uskutoční 6. decembra.

V E-skupine využili šancu Švajčiari, ktorí to mali vo vlastných rukách a po výhre v Tirane 2:1 nad Albánskom sa môžu tešiť na záverečný turnaj. Výber nemeckého trénera Ottmara Hitzfelda má na prvom mieste tabuľky 21 bodov a nik im už nemôže vziať prvé miesto. Helvéti, ktorí potrebovali na istotu dva body z posledných dvoch zápasov, v utorok zakončia kvalifikáciu doma so Slovinskom.

Nemci vyhrali podľa papierových predpokladov v Kolíne 3:0 nad Írskom a oslavujú výhru, resp. postup z C-skupiny. Minulý rok v októbri trojnásobní majstri sveta deklasovali v Dubline vtedy ešte zverencov Taliana Giovanniho Trappattoniho, ktorý už na post rezignoval, 6:1. Teraz výberu kouča domácich Joachima Löwa stačili na triumf góly Samiho Khediru, Andrého Schürrleho a Mesüta Özila. Nemci na istotu potrebovali dva body z posledných dvoch zápasov a plán prekročili už v piatok.

V úvodnom piatkovom kvalifikačnom zápase MS 2014 sa v arménskom Jerevane zrodila medzi domácim výberom a futbalistami Bulharska výhra domácich 2:1. Hostia dohrávali bez vylúčených Nikolaja Bodurova a Svetoslava Djakova.

Bodurov "zatiahol záchrannú brzdu" v 45. minúte, keď fauloval unikajúceho Arasa Özbilisa, ktorý už išiel sám na brankára. Príliš platné to však nebolo, keďže sám Özbiliz nádherne z nariadeného priameho kopu dostal Arménov do vedenia. Bulhari síce vyrovnali v 61. minúte, keď opäť z priameho kopu prudko a nechytateľne trafil Ivelin Popov, no o dve minúty sa musel z ihriska porúčať po druhej žltej karte Djakov. Potom spustili Arméni na bulharskú bránku oheň a v 87. minúte Jura Movsisjan rozhodol o výhre domácich, keď šikovne obhodil brankára hostí.

A-skupina:

Záhreb:
Chorvátsko - Belgicko 1:2 (0:2)
Góly: 83. Kranjčar - 15. a 38. Lukaku, rozhodoval: Webb (Ang.)

Cardiff:
Wales - Macedónsko 1:0 (0:0)
Gól: 67. Church, rozhodoval: Baliyan (Armén.)

Arménsko - Bulharsko 2:1 (1:0)
Góly: 45.+1 Özbiliz, 87. Movsisjan – 61. Popov, ČK: 44. Bodurov, 63. Djakov (obaja Bulh.), rozhodoval: Brych (Nem.)

Ta'Qali:
Malta - Česko 1:4 (0:2)
Góly: 47. Mifsud - 3. Hübschman, 34. Lafata, 51. Kadlec, 90. Pekhart, rozhodoval: Jug (Slov.)

Kodaň:
Dánsko - Taliansko 2:2 (1:1)
Góly: 45.+1 a 79. Bendtner - 28. Osvaldo, 90.+1 Aquilani, rozhodoval: Lannoy (Fr.)

Faerské ostrovy - Kazachstan 1:1 (1:0)
Góly: 41. Hansson - 55. Finončenko, rozhodoval Muntean (Mold.)

Kolín:
Nemecko - Írsko 3:0 (1:0)
Góly: 12. Khedira, 58. Schürrle, 90.+2 Özil, rozhodoval: Gumienny (Belg.)

Štokholm:
Švédsko - Rakúsko 2:1 (0:1)
Góly: 56. Mart. Olsson, 86. Ibrahimovič - 29. Harnik, ČK: 90. Arnautovič (Rakús.), rozhodoval: Çakir (Tur.)

Andorra - Rumunsko 0:4 (0:1)
Góly: 41. Keserü, 53. Stancu, 62. Torje (z 11 m), 85. Lazar, rozhodoval: Klossner (Švajč.)

Tallinn:
Estónsko - Turecko 0:2 (0:1)
Góly: 22. Bulut, 47. Yilmaz, rozhodoval: Rizzoli (Tal.)

Amsterdam:
Holandsko - Maďarsko 8:1 (4:0)
Góly: 16., 44. a 56. van Persie, 25. Strootman, 38. Lens, 66. Devecseri (vlastný), 85. van der Vaart, 90. Robben - 47. Dzsudzsak (z 11 m), rozhodoval: Atkinson (Angl.)

Albánsko - Švajčiarsko 2:1 (0:0)
Góly: 89. Salihi (z 11 m) - 48. Shaqiri, 79. Lang, rozhodoval Proenca (Port.)

Reykjavík:
Island - Cyprus 2:0 (0:0)
Góly: 60. Sigthorsson, 76. Sigurdsson, rozhododval: Vad (Maď.)

Maribor:
Slovinsko - Nórsko 3:0 (2:0)
Góly: 13., 15. a 49. Novakovič, rozhodoval: Carlos Velasco (Šp.)

Azerbajdžan - Severné Írsko 2:0 (0:0)
Góly: 58. Dadasov, 90.+5 Šukurov, ČK: 90.+4 Evans (Sev.Ír.) rozhodoval: De Marco (Tal.)

Luxemburg:
Luxembursko - Rusko 0:4 (0:3)
Góly: 9. Samedov, 39. Fajzulin, 45.+2 Glušakov, 73. Keržakov, rozhodoval: Studer (Švajč.)

Lisabon:
Portugalsko - Izrael 1:1 (1:0)
Góly: 27. Costa - 85. Ben Basat, rozhodoval: Hagen (Nór.)

Moldavsko - San Maríno 3:0 (0:2)
Góly: 59. a 89. Sidorenco, 55. Frunza, rozhodoval Villamyor (And.)

Charkov:
Ukrajina - Poľsko 1:0 (0:0)
Gól: 64. Jarmolenko, rozhodoval: Eriksson (Švéd.)

Londýn:
Anglicko - Čierna Hora 4:1 (0:0)
Góly: 49. Rooney, 62. Boškovič (vlastný), 78. Townsend, 90.+3 Sturridge (z 11 m) - 71. Damjanovič, rozhodoval: Undiano (Šp.)