Ďalší triumf skvelého Sagana: Náš najlepší cyklista nedal šancu ani majstrovi sveta

Ocenení cyklisti, sprava: Tatiana Janíčková na bronzovej priečke, Peter Sagan ako víťaz ankety a Peter Velits na 2. priečke ankety Cyklista roka 2013 - Zlatý pedál Ocenení cyklisti, sprava: Tatiana Janíčková na bronzovej priečke, Peter Sagan ako víťaz ankety a Peter Velits na 2. priečke ankety Cyklista roka 2013 - Zlatý pedál Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Peter Sagan v sobotu zavŕšil čistý hetrik v ankete Zlatý pedál. Dvadsaťtriročný jazdec stajne Cannondale sa tretíkrát v rade stal absolútnym víťazom ocenenia pre najlepšieho slovenského cyklistu v uplynulej sezóne. Na druhom mieste skončil rovnako ako vlani Peter Velits, tretiu priečku obsadila cyklotrialistka Tatiana Janíčková, ktorá si v auguste vybojovala titul majsterky sveta.

"Veľmi si to cením, chodím sem každý rok a už mám doma peknú zbierku cien. Na budúci rok sa pokúsim ešte vylepšiť jarné klasiky a možno sa mi podarí vyhrať jednu z tých veľkých," povedal Sagan, ktorý pred týždňom triumfoval aj v ankete Športovec roka. Cenu mu odovzdal cenu prezident SR Ivan Gašparovič.

Saganov triumf bol jednoznačný, v hlasovaní členov výkonného výboru Slovenského zväzu cyklistiky, trénerov a zástupcov médií dostal 121 bodov. Z 25 hlasujúcich zaradilo jazdca tímu Cannondale 23 na 1. miesto, zvyšní dvaja na druhé. S odstupom 57 bodov skončil na 2. pozícii v ankete Peter Velits, ktorý tento rok obhájil s tímom Omega Pharma-Quick Step titul majstra svetra v časovke. Na hlasovacích lístkoch sa nová posila družstva BMC raz objavila na prvom, devätnásťkrát na druhom a dvakrát na treťom mieste. Bronzová anketová priečka patrí majsterke sveta v cyklotriale Tatiane Janíčkovej (1x 1. miesto, 2x 2., 8x 3.).

Peter Sagan, ktorý v tomto roku dosiahol vo svetovom profesionálnom pelotóne najvyšší počet víťazstiev (22), vyhral presvedčivo so ziskom 121 bodov. Druhý Velits dostal takmer o polovicu menej (64), Janíčková skončila s výrazným odstupom tretia (19).

Sagan v uplynulej sezóne opäť dominoval v profesionálnom pelotóne. Ocenenie si vyslúžil najmä úspešnou obhajobou zeleného dresu pre víťaza bodovacej súťaže na najslávnejších pretekoch sveta Tour de France. Počas jubilejnej stej edície podujatia zaknihoval aj jeden etapový triumf, štyrikrát prišiel do cieľa druhý a dvakrát tretí. Dvadsaťtriročný jazdec zároveň ako prvý v histórii dokázal pri svojich prvých dvoch účastiach na Tour po sebe vyhrať druhý najcennejší dres.

Okrem toho vyhral bodovacie súťaže aj na pretekoch Okolo Švajčiarska, Okolo Kalifornie, Okolo Alberty a na USA Pro Cycling Challenge. Na majstrovstvách sveta vo Florencii dlho bojoval o prvenstvo a nakoniec skončil šiesty.

Talentom roka sa stala Tereza Medveďová, ktorá obsadila šiestu priečku pri svojej premiére v pretekoch junioriek s hromadným štartom na MS.