Slovensko má prvý bod v Soči: Hokejovú drámu s Ruskom rozhodol Kovaľčuk

Ján Laco na ľade po zrážke s Alexejom JemelinomJán Laco na ľade po zrážke s Alexejom Jemelinom Zdroj: SITA

SOČI - Dráma do posledných chvíľ a veľká radosť na Slovensku. Hokejisti majú za sebou duel plný emócií a opäť si zahrajú na vrcholnom podujatí s Českom. V základnej skupine na olympijskom turnaji skončili po zlepšenom výkone a prehre so silným Ruskom až v samostatných nájazdoch 0:1 poslední, ale s jedným bodom - na olympijských hrách teda vôbec nie sú najslabší, aj keď po prvých dvoch dueloch to vyzeralo zle. V utorkovom dueli play off sa tak stretnú s veľkým rivalom. Hlavnou zmenou pred zápasom s Ruskom bol fakt, že dôveru trénera v bránke dostal Ján Laco, hrdina majstrovstiev sveta v roku 2012 vo Fínsku, a spoluhráčov opäť podržal.

Vítame vás pri on-line prenose.

Góly: Samostatné nájazdy premenili Radulov a Kovaľčuk.

Zostavy:

RUSKO:  Varlamov – Vojnov, Markov, Medvedev, Jemelin, Nikulin, Tjutin, Nikitin, Belov – Kovaľčuk , Dacjuk (C), Radulov – Sjomin, Malkin, Ovečkin – Kuljomin, Anisimov, Tarasenko – Popov, Tereščenko, Ničuškin.

SLOVENSKO:  Ján Laco - Starosta, Chára (C), Baranka, Meszároš, Sekera, Marinčin, Vydarený, Jurčina – Handzuš, Marián Hossa, Tatar – Jurčo, Záborský, Ölvecký – Surový, Bartovič, Miklík – Pánik, Marcel Hossa, Radivojevič.

Rozhodcovia: Brueggemann (Nem.), Sutherland (Kan.) – Carlson (Kan.), Mcelman (USA)

Kovaľčuk môže rozhodnúť a dal gól. Koniec zápasu, Rusi vyhrali. V nájazdoch sa nepokračuje, nemá to zmysel, víťaz je jasný.
  Tomáš Tatar tiež nedal, na poslednú chvíľu sa rozhodol pre blafák, no Varlamova neprekonal.
  Radulov a 1:0 pre Rusko, prekonal Jana Laca.
  Michal Handzuš v prvom pokuse za SLovensko - nedal.
  Bez gólu, opäť rozhodnú samostatné nájazdy, rovnako ako včerajší duel Rusov s USA. Krátka úprava ľadu a samostatné nájazdy. Najprv po tri na každej strane, následne už iba po jednom, z ktorých každý môže rozhodnúť.
65' V predĺžení sa Slováci nielen bránia, ale aj pokúšajú rozhodnúť. Michel Miklík bol v pokuse, na druhej strane Ján Laco zlikvidoval pokus súpera.
63' Takto sa bojuje na olympijských hrách! Ján Laco a skvelá obrana Slovenska - obetavosť v jej podaní.
61' Začalo sa predĺženie - na oboch stranách po štyria hráči. Skvelý Laco a následne aj doslova brankársky zákrok obrancu Andreja Meszároša.
60'   Nerozhodný stav, nasleduje päťminútové predĺženie. Po šesťdesiatich minútach bez gólu, prvý bod pre Slovákov na olympijských hrách. Bez ohľadu na dnešný výsledok, Slováci budú v utorok hrať play off proti Česku.
60'   Slováci bojujú, nechávajú na ľade všetky sily. Takýto výkon v prvých dvpch dueloch by znamenal obrovskú radosť pre fanúšikov.
59'   Marián Hossa je na ľade. V oslabení Slovákov podržal Ján Laco a aj povestné šťastie.
57' Malkin našiel Siomina, skvelý Ján Laco. Oddychový čas trénera Slovákov. Potrebuje upokojiť hru.
57' Piaty faul Slovákov, tento raz na trestnej lavici Marián Hossa. Toto vyzerá na podporu Rusov aj zo strany mužov v pruhovanom. Zo strany Slovákov to neboli brutálne fauly.
54'   Rusi v obrovskom tempe. Zatiaľ sme gól nevideli, nádej na výborný výsledok pre Slovákov, dnes nemali niekoľkominútový výpadok ako v ostatných dvoch zápasoch, keď dostali viacero zlepených gólov. Ak sa nerozhodne v riadnom hracom čase, nasleduje päťminútové predĺženia a prípadne samostatné nájazdy.
54' Veľká šanca Rusov, nie je to gól. Prežili sme štvrté oslabenie.
52' Štvrté vylúčenie Slovákov: Andrej Meszároš na dve minúty.
50'   Hokej plný nervov, ale aj krásnych situácií, porovnateľný s tým včerajším duelom medzi Rusmi a USA. Rusi musia útočiť, aby sa vyhli utorňajšiemu zápasu play off, to by mohla byť šanca pre Slovákov. Fanúšikovia opäť budú velebiť Jána Laca, hrdinu majstrovstiev sveta v Helsinkách spred dvoch rokov, keď naši získali striebro.
48' Rusi sa snažia rozhodnúť, skvelá a obrovská šanca ruského tímu, ale výborný Ján Laco, na zemi pevne podržal betóny na správnom mieste, ale mal aj šťastie. Puk do dvoch žrdí a napokon von z bránky.
45'   Skvelý presilovka Rusov, najprv výborný obranný zákrok Sekeru. Vzápätí to vyzeralo na gól, ale rozhodca rozpažil. Slováci sa ubránili, ale stálo ich to veľa síl. Siomin, Radulov, Ovečkin narobili našim problémy.
44' Rozhodcovia vylúčili michela Miklíka. Ruský tlak zastavil až faul slovenského útočníka.
43'   Radivojevič a šanca našich, na opačnej strane z protiútoku pokus Rusov a skvelý Ján Laco. Držme palce našim, s Rusmi hrajú výborne.
42'   Ubránili sme sa, Zdeno Chára je na ľade. Obrovskú šancu mal Radulov, viackrát nás podržal vynikajúci Ján Laco.
41' Hrá sa tretia tretina. Rusi začali v presilovke, ide im o veľa, o priamy postup do štvrťfinále, aby sa vyhli utorňajším bojom v play off.
    Richard Pánik (pre TV Markíza): Hráme dobre, mali sme výborné príležitosti. Dúfajme, že to dotiahneme do víťazného konca. V druhej tretine sme mali stret s Kovaľčukom, zakliesnili sme sa do seba. Dúfam, že bude v poriadku. Treba to udržať bez vylúčeného Zdena Cháru a potom hrať svoju hru.
40' V závere menšia príležitosť Rusov, hralo sa na obcoh stranách, výborný hokej.
40' Iba 15 sekúnd pred prestávkou prísne vylúčenie Zdena Cháru za nedovolené bránenie.
38' Kapitán SLovana Milan Bartovič sa výborne uvoľnil a vystrelil z diaľky, ešte sa snažil aj dorážať. Výborne, Slovensko. Takmer sme sa dočkali gólu.
35'   Protiútok Rusov, skvelý Baranka. Naša formácia zvládla celú presilovku, nik iný nedostal šancu na ľade. Je po presilovke.
34'   Miklík, Surový, Bartovič, Meszároš, Baranka je naša presilovková päťka. Nedarí sa Slovákom dostať o útočného pásma, teraz sú v ňom a pokusy Bartoviča a Surového.
33' Jemelin na trestnú lavicu. Vo vyrovnanom zápase bude hrať Slovensko presilovku za podrazenie Tomáša Jurča.
31'   Kovaľčuk na ľade po strete s Pánikom. Zo strany Slováka to nebol faul, správne rozhodnutie arbitrov.
31' Skvelý hokej pokračuje, zatiaľ najväčšia šanca Slovákov: Tomáš Záborský ani na dvakrát neprekonal Varlamova.
30'   Slovensko bez výraznejších problémov prežilo hru v oslabení.
28' Slovensko bude hrať za zákrok Jána Laca v oslabení, rozhodcovia to správne posúdili ako nedovolené bránenie v hre. Trest si šiel odsedieť za brankára Tomáš Tatar. Prvá presilovka Rusov.
28'   Komická situácia za bránkou Slovenska. Ján Laco vykorčuľoval z bránky, no už nestihol spracovať puk a hráča súpera zablokoval zadkom. Parádny bodyček.
27'   Stále je to nádejné, výborne zapracoval Branko Radivojevič. Minimum nepresností, hoci mierne navrch majú Rusi, na hokej je radosť pozerať sa. Rusi si dávajú pozor predovšetkým na Mariána Hossu, Zdena Cháru či Tomáša Tatara.
23'   Naši pridali, Pánikov pokus a Chára prinútil Varlamova k zákroku.
21' Začala sa druhá tretina. Rusi hrajú s rozvahou, ale teraz Ovečkina na dvakrát, všetko vyriešil Ján Laco po Malkinovej strele.
    Michel Miklík v prestávkovom rozhovore pre TV Markíza: Musíme hrať stále rovnako, v prvej tretine sa nám darilo, tak len vydržať. Po dvoch šanciach verím, že tretia mi tam už padne.
20' Koniec prvej tretiny. Na ľade otrasený Andrej Meszároš, snáď bude v poriadku. Zatiaľ najlepšia tretina z našej strany.
20'   Robíme drobné chyby, Rusi v šanci. Našťastie nič z toho.
18'   Prvý útok Rusov našich zamkol pred Jánom Lacom, našťastie sme sa ubránili. Len nedostať gól do prestávky!

Ján Laco si skvele Galéria fotiek (15) Zdroj: SITA
16'   Slovensko je po prvých dvoch zápasoch najslabším tímom turnaja, nerozhodný stav s najväčším favoritom z Ruska je pre našich výborný.
15'   Naši hrajú výborne, šanca Mariána Hossu, Milan Bartovič bojoval o puk s nasadením, Rusi vyhodili puk do zakázaného uvoľnenia.
13'   Jedným dobrým zápasom sa situácia v tíme môže výrazne zlepšiť a dnes to vyzerá pozitívne. Zverenci Vladimíra Vůjtka nastúpili ako vymenení. Kým v prvých dvoch dueloch našim chýbal dôraz, dnes je to diametrálne odlišný výkon. Len aby vydržali.
10' Zatiaľ najväčšia šanca zápasu, po Malkinovom pokuse všetko upokojil Ján Laco.
8'   Malkin, Siomin, Rusi tlačia, ale aj slovenskí útočníci sa dostávajú pred súperovho brankára.
3' Miklíkova šanca v presilovke, stále Slovensko v pásme.
2' Po 64 sekundách bude hrať Slovensko presilovku. Vylúčenie prerušilo úvodný tlak Ruska.
1'   V bránke Ján Laco, opäť mierne zmeny v zostave. Zápas sa začal.
  • Zdroj: športky