Zmŕtvychvstanie Slovenska nestačilo, Česi gólom do prázdnej pochovali nádeje Slovákov

Ondřeja Pavelca prekonal Marián Hossa v súboji Česka a Slovenska hneď dvakrát.Ondřeja Pavelca prekonal Marián Hossa v súboji Česka a Slovenska hneď dvakrát. Zdroj: SITA

SOČI - Išlo o všetko, no slovenskí hokejisti hrali len v tretej tretine. V 1. kole play off na olympijskom hokejovom turnaji sa v zápase plnom emócii stretli súperi, ktorí pred rokmi tvorili jeden štát. Federálne derby však Slovensko s Českom prehralo 3:5, zverenci Vladimíra Vůjtka prehrávali už 0:4. V tretej tretine podali heroický výkon, no 20 minút hry nestačí. Česko hrá zajtra štvrťfinále proti USA, naši balia kufre a lúčia sa s olympijskou dedinou.

Vítame vás pri on-line prenose.

Góly: 7. Hemský, 8. Červenka, 18. Krejčí, 36. Červenka, 60. Plekanec - 39. Marián Hossa (Handzuš), 48. Marián Hossa (Tatar), 49. Surový (Sekera, Bartovič)

Vylúčenia 1:5, využitie presiloviek 3:0, strely na bránku 29:32

Zostavy:

SLOVENSKO: Ján Laco - Starosta, Chára, Vydarený, Meszároš, Sekera, Marinčin, Jurčina - Marián Hossa, Handzuš, Tatar - Jurčo, Ölvecký, Záborský - Miklík, Surový, Bartovič - Pánik, Radivojevič, Marcel Hossa

ČESKO: Pavelec - Židlický, Šmíd, T. Kaberle, Z. Michálek, Gudas, Rozsíval, Krajíček - Jágr, Plekanec, Červenka - M. Michálek, Krejčí, Hemský - Hanzal, Voráček, Erat - Palát, Michael Frolík, Nedvěd

Rozhodcovia: Peel (USA), Vinnerborg (Švéd.) - Suominen (Fín), Cameron (Kan.)

V dnešnom zápase sa lúčime, ale Športky budú hokejový turnaj a celé olympijské hry pokrývať aj naďalej. Zajtra držíme palce biatlonovej štafete aj s Anastasiou Kuzminovou.
    S hokejovým turnajom na olympijských hrách sa Slováci lúčia so zlými pocitmi. V budúcnosti bude problém nahradiť generáciu hokejistov, ktorá nám vypadla. Michal Hadzuš, Zdeno Chára majú svoj vek a mladí hráči sa síce dravo, ale len pomaly dostávajú do povedomia fanúšikov a súperov.
    Dlhoočakávaný olympijský turnaj, tí najlepší hokejisti z celého sveta a Slováci skončia definitívne na jedenástom mieste. S tým sa nič nedá robiť. Tri góly Slováci dostali v oslabení, chybou bola teda aj nedisciplinovanosť
60' Naši hokejisti na olympiáde definitívne skončili. Škoda, ale taký je šport. Slovensko hralo takmer dve tretiny výrazne slabšie a heroický výkon v tretej tretine už nestačil.
60'   Ján Laco opustil bránku a Plekanec 40 sekúnd pred koncom do prázdnej bránky spečatil postup Čechov do štvrťfinále. Škoda, ale Slováci podali podali v tretej tretine heroický výkon.
60' Koniec našich plánov: Andrej Meszároš ide na trestnú lavicu. V takýchto fázach zápasu to rozhodcovia mali pustiť. Škoda.
59'   Máme puk, Sekera, Marián Hossa. Hráme bez brankára? Tak ešte nie. Zachránila nás žrďka.
18'   Do konca zápasu zostáva 120 sekúnd, Pavelec podržal puk a prerušil hru. Slováci sú v útočnom pásme.
57'   Tatar, Marián Hossa, Chára - máme tam tých najlepších. Hossa bol zahákovaný, rozhodcovia to prehliadli.
57'   Necelé štyri minúty. Česi sa snažia udržať stav, my potrebujeme vyrovnať. A slovenskí hokejisti bojujú, hrajú naplno, tlačia súpera. Už len vyťažiť z toho štvrtý, vyrovnávajúci gól.
55'   Ďalšia strela na českú bránku, tentoraz Záborský. Posledných päť minút do konca zápasu.
54'   Vhadzovanie v obrannom pásme Čechov. Naši bojujú. Škoda štvrtého gólu v sieti Jána Laca, škoda, že sa naši prebrali po funuse. Ale nevadí, nič nie je stratené, hrajú vynikajúco.
53'   Chára, Marián Hossa, Slováci tlačia a snažia sa o vyrovnanie. Sme na koni, len využiť šance a vynútiť si predĺženie. Nejde o body, ide o postup.
50' Po Jágrovom pokuse skvelý Ján Laco. Naši dali všetky sily do útoku, zabúdajú na zadné dvierka. Snáď nám Lacov zákrok pomôže psychicky. Držíme palce.
49' Slováci útočia, Česi nevedia kam skôr. Naši sa skutočne prebrali, výborne.
49' Skvelé, Slovensko vstáva zmŕtvych, na 3:4 krásne znížil Tomáš Surový. Česko si berie oddychový čas.
48' Skveléeeee, zmena prístupu prináša ovocie. Michal Handzuš vyviezol puk, prihral ho Tatarovi a ten krásne našiek Mariána Hossu, ktorý znížil na 2:4.
47' V tretej tretine nemali Česi ani jednu strelu na bránku, útočia len Slováci.
46' Strela Mariána Hossu, ale Jágr ju zblokoval. Šatrvátka na ľade.
45' Žrdka Lacovej bránky z protiútoku. Ale Slováci sú aktívnejší, len nesmú zabúdať na protiútoky súpera.
42'   Naši začali aktívne, ale v zásade musia hrať vabank a útočiť. Pred Pavelco im však chýba nápad, mali by niečo nečakané vymyslieť.
41' Hrá sa tretia tretina. Pred slovenskými hokejistami je ťažká úloha - minimálne vyrovnať, inak idú do svojich klubov a domov.

Marián Hossa strelil gól Galéria fotiek (28) Zdroj: voyo.sk
40' Narobia ešte naši problémy Čechom? Gól Mariána Hossu ich doslova prebral, ešte pokus Tatara z beckhandu. V závere sme Čechov ešte poriadne zatlačili.
39' Po krásnej presnej prihrávke Michala Handzuša sa presadil znenazdajky Marián Hossa. Pavelec ani nevie, ako dostal gól. Paráda. Akurát škoda, že stále prehrávame - 1:4.
37' Na opačnej strane Marián Hossa - z takých situácii vie dať gól, ale Pavelca neprekonal. Akoby našim nebolo súdené dať gól.
36' Po chybe Sekeru, ktorý štyri minúty v strednom pásme stratil puk, sa Červenka dostal do samostatného nájazdu a Jána Laca si vychutnal - 4:0.
35'   Naši majú chuť, ale množstvo nepresností. Škoda. Ak sa naši nechcú vzdať, mali by pred prestávkou dať ešte gól. Len kto ho dá, keď našim to tam nepadá a doteraz dali len dva góly?
32' Tomáš Jurčo a jeho veľká šanca. Zatiaľ sú najlepší z našich práve mladíci a náhradník Michel Miklík. Teraz po pokuse Andreja Sekeru bravý betón Pavelca.
31'   Slováci konečne ožili, žiaľ až po troch inkasovaných góloch, keď Česi majú náskok.
30' Škoda, že Milan Bartovič strieľal opäť do Pavelca a nenašiel voľného Miklíka. Zatiaľ najväčšia šanca našich. Chára na ľade.
28'   V oslabení sme nebezpečnejší, po pokuse Záborského Pavelec chytá.
27' Zdeno Chára na trestnej lavici. Zahákoval súpera svojou dlhou hokejkou, ale opäť prílišná citlivosť rozhodcov.
27'   Slovenskí hokejisti predovšetkým nedokážu dať gól a keď robia chyby aj v obrane, nič iné čakať nemôžeme.
26'   Slovensko sa ubránilo. Teraz naši musia riskovať a hrať odvážne, musia tvoriť. Čechom stačí udržiavať stav a hru pod kontrolou.
24' Útočný faul agresívneho a dôrazného Mariána Hossu posúdený príliš citlivo, ale rozhodcovia na to majú právo. Ďalšia presilovka pre Čechov.
21' Začala sa druhá tretina. Držme našim palce, nech to je lepšie ako v prvej dvadsaťminútovke.
    Na gól Slováci čakajú už 85 minút, naopak inkasujú po vážnych chybách a nepokrytí hráčov súpera.
20' Slováci prvú tretinu nezvládli, Česi rýchlejšie korčuľovali a robili si s nimi čo chcú. Prestávka našim padne vhod, vydýchnu si, upokoja sa a snáď im vstúpi do svedomia aj tréner Vůjtek.
18' Skvelá situácia pred Jánom Lacom a Krejčí krásne z pravej strany zvyšuje na 3:0. Puk vyletel z bránky, ale bol v nej a tak gól platí. Toto znie strašidelne. Česi využili aj druhú presilovku.
17'   Skvelá šanca Jágra, nevyužil ju.
16' Rozohrávka zozadu, Slováci aspoň vyviezli puk pred súperovho brankára.
16' Tomáš Jurčo za seknutie na dve minúty na trestnú lavicu. Chvíľu štyria proti štyrom, následne presilovka Čechov. Česi našu presilovku teda zvládli. Opäť Slovensko prehralo buly.
15'   Sekerov pokus, ešte delovka Cháru, Handzuš sa pretláčal so Židlickým. Ale je to plné nepresností.
14' Jágr ide na trestnú lavicu, hoci veľmi protestuje. Za podrazenie. Česi robia našim problémy aj v početnej nevýhode.
14'   Na ľavej žrdi dobre postavený Radivojevič, ale pokus sa k nemu nedostal.

Martin Marinčin pred Jánom Galéria fotiek (28) Zdroj: SITA
12' Nedvědov pokus končí u Laca. Česi vystrelili deväťkrát, Slováci len tri razy.
11'   Historicky naši hokejisti na olympijských hrách nad Českom ešte nikdy nevyhrali.
11'   Ojedinelé pokusy Slovákov končia ofsajdom. Česi akoby zvoľnili z obrovského tempa, každopádne našich zaskočili dôrazom, rýchlosťou aj dvoma gólmi.
8' Druhý gól veľmi krátko po prvom. Červenka prekonáva beckhandom z dorážky Jána Laca po 29 sekundách znovu. Skvelá práca Jaromíra Jágra. Opäť chyba v obrane, naši beci sa akoby ponúkali, kto odpáli puk.
7' Čo sa nepodarilo Rusom za 65 minút, podarilo sa Čechom v presilovke za 7 minút - Hemský sa presadil tvrdou strelou zdiaľky. Pri prvom góle zlá komunikácia Jána Laca s obrancami, ktorí nezvládli súperových hráčov a keď sa k puku dostal Hemský, jeho razantný pokus skončil za Lacom.
7' Marinčin na trestnej lavici, Slovákov čaká dvojminútové oslabenie. Vhadzuje sa v našom obrannom pásme. Za našich Chára, Meszároš, Radivojevič, Tatar.
7'   Česi stále dominujú, výborný Jurčo priklincoval na mantineli jedného z českých hráčov.
5' Česi sú v našom obrannom pásme veľmi dotieraví, vedia nám narobiť problémy. Ale hrajú krásne, uvoľnene.
5' Dobre zapracoval Surový po zbytočnej chybe, Hemský sa už dostával pred Jána Laca. Skvelý Laco napokon.
4'   Radivojevičov pokus vychytal Pavelec.
3'   Momentálne sa viac bránime ako útočíme. Veľký taktický boj, hlavne opatrne
2'   Obrovská príležitosť Čechov, skvelý Laco po Voráčkovom pokuse. Následne dobrý Surový.
1'   Meszároš v zakázanom uvoľnení, Slováci v modrých dresoch začali nebojácne.
1' Zápas sa začal. Slovensko prvé buly prehralo, Jágr bol úspešnejší ako Marián Hossa.
    Hrá sa o tri minúty.
    Hráči sú v kabínach a čakajú na predstavovačku. Posledné minúty do zápasu.