Začína sa nová sezóna na Evereste: Na expedíciu sa chystá aj slovenský horolezec

Mount EverestMount Everest Zdroj: SITA

KÁTHMANDU - Každý, kto opustí základný tábor a vydá sa smerom nahor, musí doň zniesť najmenej osem kilogramov zo svojho nákladu. To vie aj popradský horolezec Peter Hámor, ktorý odchádza na ďalšiu himalájsku expedíciu. Cieľom tej pod názvom Himalayadventure MMXIV je výstup na najnižšiu osemtisícovku Šiša Pangma (8013 m) a najvyšší štít sveta Mount Everst (8848 m).

Tento týždeň sa začne jarná sezóna výstupov na najvyššiu horu sveta a vyzývatelia Mount Everestu sa počas nej musia riadiť novými pravidlami. Nepálske ministerstvo turistického ruchu pristúpilo najmä k opatreniam smerujúcim k očisteniu hory od lezeckého materiálu.

Každý, kto opustí základný tábor a vydá sa smerom nahor, musí doň zniesť najmenej osem kilogramov zo svojho nákladu. Kontrolu budú mať na starosti v tábore kempujúci úradníci, ktorých tiež poverili riešením sporov medzi horolezcami a šerpami či iných situácií. Doterajšie nariadenie o znášaní použitého materiálu sa míňalo účinkom napriek hrozbe, že nedisciplinovaní dobrodruhovia prídu o depozit 4000 amerických dolárov.

"Dozrel na ne čas, nie všetky moje plány sú otázkou spontánneho rozhodnutia, ale vždy je to nejaký kopec, ktorý mám v hlave dlhšie, mám ho preštudovaný a práve teraz nadišiel čas na tieto," povedal na tlačovej besede Peter Hámor. Odchod z Popradu má naplánovaný na piatok 7. marca. V rámci aklimatizácie plánuje vystúpiť na Island Peak (6189 m), ktorý je podľa neho svojou výškou vhodný na tento účel a zároveň ide o "spektakulárny" vrchol, odkiaľ sú nádherné výhľady.

Spoločnosť mu budú počas expedície robiť rumunskí horolezci Horia Colibasanu, ktorý plánuje vystúpiť na oba vrcholy, a Justin Ionescu, ktorý sa chystá iba na Šiša Pangmu. Na jej vrchol plánuje Peter Hámor vystúpiť čínskou cestou s Inakiho vrcholovým variantom, bez budovania fixných výškových táborov, umelého kyslíka a výškových nosičov. Pod Šiša Pangmou plánujú zostať do 26. apríla, vtedy je naplánovaný presun pod Mount Everest.

Na najvyššiu horu sveta chce Peter Hámor spolu s Horiom Colibasanu vystúpiť novou trasou v severovýchodnej stene s napojením na severný a severovýchodný hrebeň, ktorým Peter Hámor vystúpil na vrchol Mount Everestu už v roku 1998. Ani na Mount Evereste nebudú používať nosičov a umelý kyslík. Návrat do Nepálu majú horolezci naplánovaný na 27. mája. Na Slovensko by sa mal Hámor vrátiť v polovici júna.

Peter Hámor doteraz vystúpil na 11 osemtisícoviek. Okrem Šiša Pangmy ešte nestál na Dhaulágirí a Manaslu. "Keď už nevyleziem na žiadnu, vďakabohu za to, čo som mohol prežiť v kopcoch. Keď sa mi ešte podarí vystúpiť na niektorú, tak budem veľmi rád," dodal Hámor.

Nepál si minulý rok pripomenul 60. výročie prvého výstupu na Mount Everest. Po stopách Edmunda Hillaryho a Tenzinga Norgaya sa za ten čas úspešne vydalo viac ako 4000 horolezcov. 

Oslavy zatienil konflikt medzi nepálskymi šerpami a renomovanými postavami odvetvia. V apríli Švajčiar Ueli Steck, Talian Simone Moro a britský fotograf John Griffith rozhnevali šerpov pracujúcich pre komerčné výpravy na Mount Evereste, keď neuposlúchli ich výzvu, aby neliezli k tretiemu výškovému táboru, kým oni naťahujú laná na strane od Lhoce. Asi stovka šerpov sa im vraj vyhrážala smrťou. Steck a Moro po konflikte vyhlásili bojkot, pod Everest sa za takej situácie nemienia vrátiť. Udalosť rozprúdila debatu medzi horolezcami na celom svete. 

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: archív Športky
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy