Vodákov bez peňazí štát vyháňa zo Slovenska: Na zmenu situácie potrebujú milióny

Robert Petriska zo Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistikyRobert Petriska zo Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Zimná prestávka je už pomaly minulosťou a aj slovenskí rýchlostní kanoisti sa pomaly chystajú na novú sezónu. Olympiáda v Londýne je minulosťou a tá najbližšia v Riu je ešte poriadne ďaleko.

Aj keď financie prakticky chýbajú v každom športe, v zimnom období vodáci uprednostňujú trénovanie mimo Slovenska. „Musíme trénovať v zahraničí, u nás nie sú tradičné centrá. Neviem, či vám niečo hovorí Nymburk alebo Bojnice či Štrbské Pleso – hotel Fis. Nemuseli sme tam platiť, fungovali sme v najnižších pultových cenách. Chodíme do zahraničia aj preto, lebo momentálne sú tam ideálne klimatické podmienky,“ povedal prezident zväzu rýchlostnej kanoistiky Robert Petriska.

Slovákom by výraznou mierou pomohol kanál s plným vybavením a potrebným zázemím. Veľkou inšpiráciou pre našu reprezentáciu sú aj české Račice. „Chodíme tam 2 až 3-krát ročne. Máme dobré vzťahy, je to blízko k Bratislave a zároveň je to aj blízke prostredie  k nášmu srdcu. Športový riaditeľ nášho zväzu Filip Petrla tam vycestoval aj s našim generálnym manažérom, boli merať detaily, ako by sme vedeli niektoré veci preniesť aj k nám,“ vysvetlil Petriska.

Svetlo na konci tunela predsa len svieti. Slovensko by už čoskoro mohlo mať vlastný kanál spĺňajúci svetové parametre. „Dlhodobo je tam vybudovaná vodná plocha. Máme presné plány, ktoré pomôžu nášmu športu. Je to zatiaľ len o vodnej ploche, nemáme tam prakticky žiadne zázemie. Chýba nám tam infraštruktúra,“ zamyslel sa športový riaditeľ Zväzu rýchlostnej kanoistiky Filip Petrla.

„Sme na dobrej ceste, rokujeme s ministerstvom školstva. Konečne sa nám podarilo získať pozemky v okolí Zemníka do prenájmu. Je to veľký krok vpred, keďže táto plocha bola vybudovaná pre náš šport už pred tridsiatimi rokmi.“

Kanál Zemník neďaleko bratislavských Jaroviec by bol vykúpením pre všetkých slovenských rýchlostných kanoistov. „Od toho základného tréningového zabezpečenia sa chceme dostať až k svetovým podujatiam. Ak by sme chceli organizovať preteky, potrebujeme tribúnu a zázemie pred divákov. Pohybuje sa to okolo 20 miliónov. Eur. Pre tréningové potreby by to malo byť na úrovni 10 miliónov eur,“ vysvetlil Filip Petrla, športový riaditeľ Zväzu rýchlostnej kanoistiky.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: PR článok; zdroj Digi Sport

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy